Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Nečinnost v řízení před správními orgány
Název práce v češtině: Nečinnost v řízení před správními orgány
Název v anglickém jazyce: Inaction in Proceedings before the Administrative Authorities
Klíčová slova: nečinnost, správní řízení, správní orgán
Klíčová slova anglicky: inactivity, administrative proceedings, administrative authority
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra správního práva a správní vědy (22-KSP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Helena Prášková, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 22.09.2015
Datum zadání: 22.09.2015
Datum potvrzení stud. oddělením: 22.09.2015
Datum a čas obhajoby: 26.03.2021 09:30
Místo konání obhajoby: Obhajoba disertační práce se bude konat distančně. (Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7)
Datum odevzdání elektronické podoby:07.02.2021
Datum proběhlé obhajoby: 26.03.2021
Oponenti: doc. JUDr. Lenka Pítrová, CSc.
  JUDr. PhDr. Jan Malast, Ph.D.
 
 
Předběžná náplň práce
Disertační práce se věnuje problematice nečinnosti správních orgánů v řízení před nimi, která z pohledu právní nauky i aplikační praxe představuje nejrozšířenější formu nečinnosti ve veřejné správě. Lze ji považovat za jeden z vůbec nejzávažnějších negativních jevů v oblasti veřejné správy a jejího výkonu.
Na veřejnou správu je primárně nahlíženo jako na výkonnou (aktivní) činnost, která směřuje k naplnění jejích úkolů stanovených právním řádem nebo na jeho základě a realizovaných v jeho mezích. Právní předpisy i odborná literatura proto zpravidla obsahují matérii týkající se veřejnosprávních činností a jejich forem. Problematika nečinnosti často zůstává opomíjena, přitom v aplikační praxi jde o poměrně běžný nežádoucí jev, s nímž se adresáti veřejné správy setkávají relativně často.
Disertační práce tak představuje další zdroj úvah o tomto tématu. Autor v ní propojil dvě roviny – teoretickou a aplikační, což mu umožnilo zkoumat problematiku nečinnosti správních orgánů v širších souvislostech. V přístupech právní nauky a právní praxe lze nezřídka spatřovat zásadní rozdíly, přitom není důvodu, aby se vždy muselo jednat o dvě samostatné a neprovázané úrovně, naopak jejich propojení lze považovat za účelné. Autorovi tento komplexní přístup zejména umožnil terminologicky vymezit nečinnost správních orgánů, pojmenovat její formy, projevy a příčiny, analyzovat současný systém ochrany před nečinností a zabývat se jejími důsledky. V návaznosti na provedené zkoumání autor označil nejzávažnější problémy spojené s tímto jevem a formuloval úvahy de lege ferenda ve vztahu k platné a účinné právní úpravě.
Disertační práce je určena nejen čtenářům z řad akademiků, ale i širší odborné veřejnosti. Zejména ji mohou ocenit zástupci legislativy, pro které může představovat inspirační zdroj úvah de lege ferenda, ale taktéž např. advokáti, soudci, státní zaměstnanci či úředníci územních samosprávných celků.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The dissertation thesis deals with the issue of inactivity of administrative authorities in proceedings before them, which from the point of view of legal doctrine and application practice represents the most widespread form of inactivity in public administration. It can be considered as one of the most serious negative phenomena in public administration and its execution.
Public administration is primarily seen as an executive (active) activity aimed at fulfilling its tasks set by or based on the legal order and carried out within its limits. As a rule, both legislation and scholarly literature contain material concerning public administration activities and their forms. The issue of inactivity often remains neglected, while in application practice it is a relatively common undesirable phenomenon, which the addressees of public administration encounter relatively often.
The dissertation thus represents another source of reflection on this topic. The author interconnected two levels - theoretical and application, which allowed him to examine the issue of inactivity of administrative bodies in a broader context. There are often fundamental differences in approaches to legal doctrine and practice, but there is no reason to always have two separate and unrelated levels; on the contrary, their interconnection can be considered useful. In particular, this comprehensive approach allowed the author to terminologically define the inactivity of administrative authoritites, to name its forms, symptoms and causes, to analyze the current system of protection against inactivity and to address its consequences. Following the carried out examination, the author identified the most serious problems associated with this phenomenon and formulated de lege ferenda considerations in relation to existing and effective legislation.
The dissertation is designated not only to academic readers, but also to the wider professional public. In particular, it can be appreciated by representatives of the legislation, for whom it may be an inspirational source of reflection de lege ferenda, but also, for example, attorneys, judges, civil servants or officials of local and regional authorities.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK