Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Nelegální hispánská migrace do USA
Název práce v češtině: Nelegální hispánská migrace do USA
Název v anglickém jazyce: Illegal Hispanic Migration to the USA
Klíčová slova: Nelegální migrace- USA, Hispánci, Střední Amerika
Klíčová slova anglicky: Illegal migration- USA, Hispanic, Central America
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Středisko ibero-amerických studií (21-SIAS)
Vedoucí / školitel: prof. Markéta Křížová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.05.2015
Datum zadání: 29.05.2015
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 23.05.2016
Datum a čas obhajoby: 24.01.2018 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:07.01.2018
Datum proběhlé obhajoby: 24.01.2018
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Radek Buben, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se soustředí na problematiku migrací z oblasti Střední Ameriky do Spojených států amerických, a která je v USA již řadu let stále aktuálním problémem politickým, hospodářským, sociálním a kulturním. Na rozdíl od často zmiňované migrace z Mexika zůstává přitom migrace ze Střední Ameriky stranou pozornosti.
Na úvod bude velmi stručně představen celosvětový problém nelegálních migraci, ale dále se již práce soustředí na hispánskou migraci z vybraných středoamerických států do USA. Cílem bude identifikovat, jak se migranti dostávají přes hranice, a problémy s tím spojené. Užším zájmem bude především problém týkající se otázky nelegálních osob a jejich integrace do americké společnosti a pohled na jejich každodenní život.
Na nelegální osoby na území USA lze nahlížet z několika pohledů. Nejvíce zmiňovaným a diskutovaným tématem jsou ilegální přechody mexicko-amerických hranic nelegálními migranty, ale v USA se dnes nachází mnoho dospělých jedinců, kteří se do USA dostali jako děti se svými rodiči. Problémem je, že jako děti se kdysi samy nemohli rozhodnout, zda chtějí nebo nechtějí porušit americké zákony, jenže jejich nejbližší rozhodli za ně. Dnes jsou to dospělí, kteří prožili v USA většinu svého života, svoji vlast si téměř nepamatují ani ji neznají, přesto ale nemají legální statut amerických občanů. Zároveň se práce zaměří i na ty nelegální migranty, kteří do USA přišli z vlastní vůle.
Zdrojem informací pro diplomovou práci budou zprávy a prohlášení různých amerických úřadů, které se problémem nelegálních migrací Hispánců zabývají, například Migration Policy Institut či Center for Migration Studies of New York. Dále budou použity aktuální statistiky a průzkumy veřejného mínění vydávané think-thankem Pew Research Center. Nelze opomenout ani teoretické práce zabývající se všeobecně migracemi a problémy s tím spojenými.
Součástí práce bude i případová studie osob z oblasti Long Islandu ve státě New York, s nimiž budou provedeny řízené rozhovory. Cílem bude zjistit vztah k rodné zemi, užívání angličtiny a španělštiny a další aspekty každodenního života a integrace (např. otázka oslav amerických a latinskoamerických svátku, okruh jejich přátel, zvyky,…). Tato část práce má za cíl potvrdit či rozšířit informace uváděné ve výše uvedených oficiálních zdrojích.
Seznam odborné literatury
BALES, Kevin. The Slave Next Door: Human Traficking and Slavery in America Today. Berkley: University of California Press, c2009.
COATES, David a Peter SIAVELIS. Getting immigration right: what every American needs to Know. Washington: Potomac Books, 2009. ISBN 978-1-59797-264-2.
GARCÍA, María Cristina. Seeking Refuge : Central American Migration to Mexico, the United States, and Canada [online]. Berkeley : University of California Press, 2006. Dostupné z:http://www.ebrary.com. ISBN 9780520939431.
HAMILTON, Nora a Norma STOLTZ CHINCHILLA. Central American Migration: A Framework for Analysis. In: HAMAMOTO, Darell Y. a Rodolfo D. TORRES, eds. New American Destinies: A Reader in Contemporary Asian and Latino Immigration. New York : Routledge, 1997. ISBN 0-415-91769-7.
CHAVEZ, Leo Ralph. Shadowed Lives: Undocumented Immigrants in American Society. Forth Worth: Harcourt Brace College Publishers, c1992.
JIMENÉZ, Tomás R. Immigrants in the United States: How Well Are They Integrating into Society? [online]. Washington, D.C.: Migration Policy Institute, 2011. Dostupné z:http://www.migrationpolicy.org/research/immigrants-united-states-how-well-are-they-integrating-society.
KIVISTO, Peter a Thomas FAIST. Beyond a Border: The Causes and Consequences of Contemporary Immigration. Los Angeles : Pine Forge Press, 2010. ISBN 978-1-4129-2495-5.
PASSEL, Jeffrey S. et al. “As Growth Stalls, Unauthorized Immigrant Population Becomes More Settled” [online]. Washington, D.C.: Pew Research Center’s Hispanic Trends Project, září 2014. Dostupné z:http://www.pewhispanic.org/files/2014/09/2014-09-03_Unauthorized-Final.pdf.
SUÁREZ- OROZCO, Marcelo M. a Mariela M. PÁEZ, eds. Latinos: Remaking America. Berkeley : University of California Press, c2002. ISBN 0-520-23487-1.
UNITED STATES. Department of Homeland Security. Yearbook of Immigration Statistics: 2012 [online]. Washington, D.C.: U.S. Department of Homeland Security, Office of Immigration Statistics, 2013. Dostupné z:http://www.dhs.gov/sites/default/files/publications/ois_yb_2012.pdf. ISSN 0743-538X.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK