Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Intervence zvyšující štěstí a životní spokojenost
Název práce v češtině: Intervence zvyšující štěstí a životní spokojenost
Název v anglickém jazyce: Interventions increasing happiness and life satisfaction
Klíčová slova: Pozitivní psychologie, intervence, štěstí, tři dobré věci
Klíčová slova anglicky: Positive psychology, interventions, happiness, three good things
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Ing. Marek Vranka
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.05.2015
Datum zadání: 12.05.2015
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 04.06.2015
Datum a čas obhajoby: 17.06.2016 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:20.04.2016
Datum proběhlé obhajoby: 17.06.2016
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Tomáš Komárek, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Pozitivní psychologie přináší spoustu postupů, jak se stát v životě šťastnějším a spokojenějším člověkem. Příznivci pozitivní psychologie se snaží o vědecké ověření účinnosti intervencí a některé z výzkumů přinášejí pozitivní výsledky. Naneštěstí se však ve spoustě zkoumání vyskytují metodologické nedostatky, které brání vynesení jednoznačných závěrů ohledně účinnosti zkoumaných intervencí. Cílem této práce je kritické posouzení metodologie těchto výzkumů. Mezi hlavní nedostatky vyskytující se v těchto studiích patří především nedostatečně velký vzorek respondentů s často nereprezentativním složením. Velká část výzkumů je založena na sebevýběru probandů, který není vhodný a je náchylný ke zkreslení. Dalším problémem je publikační zkreslení, kdy se publikují práce s pouze pozitivními výsledky. Veškerá tato kritika je následně využita k návrhu vlastního empirického šetření se zaměřením na účinnost konkrétní intervence. Při tvorbě designu výzkumu jsou zohledněny metodologické nedostatky studií z teoretické části této práce, se snahou se těmto chybám vyhnout.
Seznam odborné literatury
Bahník, Š., Vranka, M., & Dlouhá, J. (2015). X good things in life: Processing fluency effects in the “Three good things in life” exercise.Journal Of Research In Personality, (55), 91-97.

Bolier, L., Haverman, M., Westerhof, G. J., Riper, H., Smit, F., & Bohlmeijer, E. (2013).Positive psychology interventions: a meta-analysis of randomized controlled studies.Bmc Public Health, 13(1).

Held, B. S. (2004). The negative side of positive psychology. Journal of Humanistic Psychology, 44,9-46.

Lopez, S. J., & Snyder, C. (2003). Positive psychological assessment: a handbook of models and measures (1st ed.st ed.). Washington, DC: American Psychological Association.

Ong, A.D., Van Dulmen, M. H. M. (2007). Oxford Handbook of Methods in Positive Psychology. New York: Oxford University Press.

Sin, N. L., & Lyubomirsky, S. (2009). Enhancing well-being and alleviating depressive symptoms with positive psychology interventions: a practice-friendly meta-analysis. Journal Of Clinical Psychology, 65 (5), 467-487.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK