Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Onleihe – online výpůjční systém digitálních médií
Název práce v češtině: Onleihe – online výpůjční systém digitálních médií
Název v anglickém jazyce: Onleihe – online system of lending digital media
Klíčová slova: elektronické knihy; Onleihe; elektronická média; výpůjčky; knihovní systémy
Klíčová slova anglicky: electronic books; Onleihe; electronic media; loans; library systems
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav informačních studií a knihovnictví (21-UISK)
Vedoucí / školitel: PhDr. Eva Bratková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 20.02.2015
Datum zadání: 20.02.2015
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 04.03.2015
Datum a čas obhajoby: 07.09.2015 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:30.07.2015
Datum proběhlé obhajoby: 07.09.2015
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Pavlína Kolínová
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je analýza a popis síťové online výpůjční služby „Onleihe“, která je provozována v SRN a dalších německojazyčných zemích. Specifickým cílem je zjistit, jak je služba využívána koncovými uživateli na příkladu čtenářů Knihovny Goethe-Institutu v Praze, která je do služby zapojena.

V rámci přípravy proveďte základní rešerši k zadanému tématu. Studium literatury a dokumentace systému bude doplněno dalšími informacemi získanými přímo v samotném provozu online služby. Využity mohou být také informace získané od odborníků jmenované knihovny nebo společnosti, která systém spravuje (DiViBib GmbH). Další informace budou získány pomocí malého kvantitativního dotazníkového průzkumu, který bude věnován využívání služby koncovými uživateli. Po vyhodnocení všech informací přistupte k formulaci textu.

Práce v první části stručně představí fungování a provozování síťové služby „Onleihe“. Zahrnut bude vznik a vývoj této služby, její účastníci (zapojené knihovny a jiné subjekty), technické, technologické a organizační zabezpečení, vlastní předmět digitálních výpůjček – digitální média, jejich získávání a zpracování v centru systému, proces registrace uživatelů, proces vypůjčování, statistiky systému aj. Druhá část práce, která bude zaměřena na uživatele online služby a její uživatelské rozhraní, představí výsledky malého průzkumu využívání daného systému v rámci Goethe-Institutu v Praze. Závěrečná část celkově zhodnotí získané poznatky a navrhne opatření ke zlepšení této služby.

Bakálářská práce bude upravena podle vnitřních předpisů FF UK a platných normativních dokumentů.
Seznam odborné literatury
Die Onleihe – Digitale Ausleihportale für Bibliotheken [online]. Wiesbaden: DiViBib, 2014- [cit 2015-02-11]. Dostupný z:http://www.onleihe.net/.

Allgemeine Benutzungsbedingungen der divibib GmbH für das digitale Ausleihen von Inhalten aus der „Onleihe" [online]. Wiesbaden: DiViBib, 2013 [cit 2015-02-11]. Dostupné z:http://cms.onleihe.de/opencms/export/sites/default/divibib-customer/common/de/AllgemeineBenutzungsbedingungen.pdf.

Datenschutzerklärung der divibib GmbH für die Nutzung der „Onleihe“ [online]. Wiesbaden: DiViBib, 2013 [cit 2015-02-11]. Dostupný z:http://cms.onleihe.de/opencms/export/sites/default/divibib-customer/common/de/AllgemeineDatenschutzerklaerung.pdf.

MITTROWANN, Andreas. Die Onleihe - eine Plattform zur Ausleihe digitaler Medien. In: Bibliothek Forschung und Praxis. 2011, Jg. 35, Heft 3, s. 362-368. ISSN 0341-4183.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK