Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
„Kdo nepracuje, ať nejí“ : Fenomén „příživnictví“ v socialistickém Československu
Název práce v češtině: „Kdo nepracuje, ať nejí“ : Fenomén „příživnictví“ v socialistickém Československu
Název v anglickém jazyce: „He who does not work, does not eat“ : Phenomenon of „social parasitism“ in socialist Czechoslowakia
Klíčová slova: příživnictví|kriminalita|sociální disciplinace|morální panika|normalizační Československo
Klíčová slova anglicky: social parasitism|criminality|social disciplination|moral panic|Normalization time in Czechoslovakia
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav hospodářských a sociálních dějin (21-UHSD)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Eduard Kubů, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.02.2015
Datum zadání: 12.02.2015
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 24.02.2015
Datum a čas obhajoby: 11.09.2019 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:10.08.2019
Datum proběhlé obhajoby: 11.09.2019
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: prof. PhDr. Drahomír Jančík, CSc.
 
 
 
Konzultanti: doc. JUDr. PhDr. Jakub Rákosník, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Předkládaná diplomová práce se zabývá problematikou tzv. „příživnictví“ v socialistickém Československu. Vychází sice z existence právního pojmu „příživnictví“, resp. samostatného paragrafu, který v rámci československého trestního zákoníku kriminalizoval „nekalé způsoby obživy“ a „vyhýbání se poctivé práci“, na celkový fenomén chce ovšem nahlížet z širší perspektivy. Tzv. „Příživnictví“ je v předkládané práci chápáno jako normativní a disciplinační kategorie, která ex negativo vymezuje škálu společenských jevů a způsobů jednání, jež jsou v konkrétní době vnímány a označovány jako patologické. Referenčním polem je zde na jedné straně diskurz „socialistického způsobu života“, na straně druhé pak kontinuita starších mentálních vzorců a schémat spjatých s etablováním modernity. Jejich protnutí, především na základě dobového pojetí „práce“, definovalo základní hodnotovou hierarchii socialistické společnosti. V obecné rovině se práce zabývá kontextem zrodu a vývoje celé problematiky v moderní industriální a urbanizované společnosti a okolnostem vzniku samostatného právního pojmu „příživnictví“ v socialistickém Československu. Hlavní těžiště projektu má být položeno na období československé normalizace let 1970-75 se zaměřením na oblast několika vybraných pražských čtvrtí. Autor se pokusí o vykreslení fenoménu „příživnictví“ v mnohovrstevnatém vztahu mezi sociální praxí a mocenskými nároky komunistické diktatury – tj. existencí fenoménu jako reálného velkoměstského kriminálního jevu (se svou specifickou povahou a strukturou), ve vztahu ke společenské konstrukci norem a hodnot, ať už na základě odborně-vědních diskurzů; bezpečnostních, sociálních a zdravotních opatření; či reflexí v politickém a veřejném prostoru.
Seznam odborné literatury
AHMP, fond: Pražské obvodní soudy pro Prahu 1-10, 1970-75.
BRENNER, Christiane. Život na úkor společnosti: "Příživnictví" jako nástroj disciplinace mládeže v socialistickém Československu sedmdesátých a osmdesátých letech. In: Marginalia Historica, Roč. 3, č. 2, 2012. s. 96-104. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta, Katedra dějin a didaktiky dějepisu. s. 293.
FITZPATRICK, Sheila. Social parasites: How tramps, idle youth and busy entrepreneurs
impeded the Soviet march to communism, Cahiers du Monde russe 47/1-2, 2006, pp. 377-408.
KARABEC, Zdeněk. Kriminalita ve velkoměstském prostředí: (statistická analýza pražské kriminality). Praha: Výzkumný ústav kriminologický při Generální prokuratuře ČSSR, 1976.
KORZILIUS, Sven. „Asoziale“ und „Parasiten“ im Recht der SBZ/DDR: Randgruppen im Sozialismus zwischen Repression und Ausgrenzung. Köln: Böhlau Verlag Köln, 2005.
LAKOSILOVÁ, Svatava. (ed.). Soubor referátů z celostátní soudně psychiatrické konference v květnu 1976 ve Špindlerově Mlýně a z krajských seminářů psychiatrů Východočeského kraje. Hradec Králové: KÚNZ, 1976.
LINDENBERGER, Thomas. „Asoziale Lebensweise“: Herrschaftslegitimation, Sozialdisziplinierung und die Konstruktion eines „negativen Milieus“ in der SED-Diktatur. In: Geschichte und Gesellschaft 31, 2005. S. 227-254.
PELC, Jan. --a bude hůř: román o třech dílech. Praha: Maťa. Česká radost, 2007.
Statistická ročenka kriminality [Československo]. Praha: Generální prokuratura ČSSR, 1969-1975.
VLČEK, Martin. Příživnictví v československém trestním právu. Praha: Academia, 1985.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK