Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Analýza porozumění vybraným slovům na 1. stupni ZŠ
Název práce v češtině: Analýza porozumění vybraným slovům na 1. stupni ZŠ
Název v anglickém jazyce: Analysis of understanding words of Czech pupils
Klíčová slova: jazykový vývoj dítěte, rozvoj slovní zásoby, mladší školní věk, počáteční čtenářská gramotnost, porozumění významům slov, význam slova v kontextu
Klíčová slova anglicky: language development in children, vocabulary development, younger school age, initial reading literacy, understanding of word meanings, word meaning in context
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českého jazyka a teorie komunikace (21-UCJTK)
Vedoucí / školitel: Mgr. Kateřina Šormová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 19.06.2014
Datum zadání: 18.07.2014
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 01.09.2014
Datum a čas obhajoby: 13.06.2016 10:00
Datum odevzdání elektronické podoby:18.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 13.06.2016
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Ivana Bozděchová, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Práce se zaměří na analýzu porozumění jednotlivým slovům, která se objevují v čítankách pro příslušný ročník. V první fázi práce proběhne studium odborné literatury zaměřené na postupy a metody používané při výuce a následně na rozvoj čtení a čtenářské gramotnosti a na faktory, které na ně působí.
Výzkum pak bude probíhat na třech typech základních škol – škole městské (konkrétně pražské), maloměstské (v okolí Prahy) a vesnické. V souvislosti s tím budeme zkoumat, zda a jak typ školy ovlivňuje porozumění (budeme porovnávat výsledky s jistými předpoklady, jak by druh školy čtenářskou gramotnost ovlivňovat měl, přičemž budeme vycházet i z výsledků výzkumu PIRLS).
K průzkumu bude použit dotazník, který bude zkoumat porozumění daných slov ve dvou situacích. V první části budou slova ponechána bez kontextu, v druhé části testu pak budou slova použita v rámci jedné věty či souvětí. Budeme zkoumat, jak se mění porozumění v případě zapojení slov do kontextu. V analýze zohledníme také fakt, zda míra porozumění koresponduje s redukovanou frekvencí daných slov v korpusu.
Třetí část dotazníku bude obsahovat otázky týkající se toho, odkud mohou děti ne zcela běžně používaná slova znát, popř. i co může ovlivnit lepší porozumění slov v kontextu, zda se děti s podobnými slovy setkávají během vlastního čtení ve volném čase, popř. během předčítání rodiči (s čímž je spojená otázka, jakého typu tyto texty jsou – zda jde o pohádky, básničky atd.), zda je znají od svých prarodičů, ze školy, z televizních pohádek či zda se s nimi dostávají do styku v souvislosti s venkovským prostředím, kde buď žijí (v případě dětí z venkovských škol), nebo kam jezdí např. „na chatu“.
Cílem výzkumu tedy bude zjistit, v jaké míře a jak děti daným slovům rozumí, jak toto porozumění závisí na typu školy, kterou navštěvují, a jak ovlivňuje porozumění slov jejich zapojení do kontextu.
Seznam odborné literatury
Disman, Miroslav: Jak se vyrábí sociologická znalost, 3. vyd. (Praha: Nakladatelství Karolinum, 2002), 374 stran.
Gavora, Peter: Úvod do pedagogického výzkumu, 2., rozšířené české vyd. (Brno: Paido, 2010), 261 stran.
Homolová, Kateřina: Čtenářská propedeutika (Ostrava: Ostravská univerzita, Pedagogická fakulta, 2009), 85 stran.
Kramplová, Iveta; Potužníková: Jak (se) učí číst (Praha: Ústav pro informace ve vzdělávání, 2005), 95 stran.
Metelková Svobodová, Radana; Švrčková, Marie: Čtenářská gramotnost na 1. stupni ZŠ z pohledu vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura (Ostrava: Pedagogická fakulta Ostravské univerzity v Ostravě, 2010), 147 stran.
Pelikán, Jiří: Základy empirického výzkumu pedagogických jevů, 2. vydání (Praha: Nakladatelství Karolinum, 2011), 270 stran.
Švrčková, Marie: Kvalita počáteční čtenářské gramotnosti: výzkumná analýza a popis soudobého stavu (Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, Pedagogická fakulta, 2011), 242 stran.
Švrčková, Marie; Šimik, Ondřej: Kvalita počáteční čtenářské gramotnostižáků 2. ročníku základní školy, in Pedagogika: časopis pro vědy o vzdělávání a výchově 62, 2012, č. 1–2, s. 53–64.
Van Steensel, Roel: Relations between socio-cultural factors, the home literacy environment and children's literacy development in the first years of primary education, in Journal of Research inReading 29, 2006, č. 4, s. 367–382.
Wildová, Radka (ed.): Aktuální problémy didaktiky prvopočátečního čtení a psaní (Praha: Univerzita Karlova, 2002), 106 stran.
Wildová, Radka: Rozvíjení počáteční čtenářské gramotnosti (Praha: Pedagogická fakulta UK, 2005), 213 stran.
Wildová, Radka. Rozvoj pregramotnosti a počáteční čtenářské gramotnosti v kurikulu evropských zemí, in Pedagogika : časopis pro vědy o vzdělávání a výchově 62, 2012, č. 1–2, s. 10–21.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK