Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Emoční prožívání pacientů s chronickým renálním selháním
Název práce v češtině: Emoční prožívání pacientů s chronickým renálním selháním
Název v anglickém jazyce: Emotional experience in patients with chronic renal failure
Klíčová slova: emoce, emoční prožívání, deprese, úzkost, hněv, alexithymie, chronická nemoc, chronické renální selhání, dialýza, hemodialýza, transplantace
Klíčová slova anglicky: emotion, emotional experience, depression, anxiety, anger, alexithymia, chronic disease, chronic renal failure, dialysis, hemodialysis, transpalntation
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Tamara Hrachovinová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 28.05.2014
Datum zadání: 28.05.2014
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 03.06.2014
Datum a čas obhajoby: 27.01.2016 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:10.12.2015
Datum proběhlé obhajoby: 27.01.2016
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: prof. PhDr. Jiří Šípek, CSc., Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce bude sledování míry přítomnosti depresivních symptomů, míry alexithymie a dalších emočních aspektů u pacientů se somatickým onemocněním. Výzkumný soubor budou tvořit dospělé osoby, které jsou v pravidelném léčebném procesu s chronickým selháním ledvin. Výzkumné šetření pacientů bude provedeno s ohledem na jejich pohlaví, věk, dobu trvání léčby, výraznou komorbiditu, sociální oporu, úroveň kompliance a další proměnné. Bude se jednat o empirické šetření kvantitativního charakteru a jeho výsledné poznatky budou směřovat ke zmapování emočního prožívání pacientů s chronickým renálním selháním v průběhu léčebného procesu. Výzkumná zjištění budou mít využití v klinické praxi u somatických pacientů pro práci s jejich emočním prožíváním náročné životní situace, kterou léčba chronického selhání ledvin zajisté je. Celkovou snahou diplomové práce bude podání přehledu dosavadních zjištění o emočním prožívání pacientů s chronickým renálním selháním a srovnání těchto poznatků s výsledky vlastního empirického šetření, které bude mít rovněž za snahu přinést nové a hlubší poznatky o této problematice.
Seznam odborné literatury
Barratt, J., Harris, K. a Topham, P. (2009). Chronic kidney disease. (1. vyd.) New York: Oxford University Press.
Beck, A., Steer, R. a Brown, G. (1999). Beckova sebeposuzovací škála depresivity pro dospelé BDI-II: příručka. (1. ces. vyd.) Brno: Psychodiagnostika.
Nyklíček, I., Temoshok, L., a Vingerhoets, A. (Eds.). (2004). Emotional expression and health: advances in theory, assessment and clinical applications. Hove, NY: Brunner-Routledge.
Vanheule, S. (2008). Challenges for Alexithymia Research: A Commentary on the construct of alexithymia: associations with defense mechanisms. Journal of clinical psychology, 64,3, 332-337.
Uher, T., Bob, P., Ptáček, R. (2010). Alexithymie a psychosomatická onemocnění. Československá psychologie, 54, 5, 496-504.
Znojová, M. (2004). Kvalita života dialýzovaných z pohledu psychologa. Stěžeň, 15, 3, 9-17.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK