Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vyvolávání afektivních stavů prostřednictvím obrazového a audiovizuálního materiálu. Srovnávací studie.
Název práce v češtině: Vyvolávání afektivních stavů prostřednictvím obrazového a audiovizuálního materiálu. Srovnávací studie.
Název v anglickém jazyce: Affective state elicitation using pictoral and audiovisual stimuli: A comparative study
Klíčová slova: emoce, obrázky, film, vyvolávání emocí, fyziologické reakce, IAPS, teorie emocí
Klíčová slova anglicky: emotion, pictures, film, emotion elicitation, physiological responses, IAPS, emotion theory
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Vladimír Kebza, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 23.05.2014
Datum zadání: 23.05.2014
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 03.06.2014
Datum a čas obhajoby: 07.09.2016 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:27.07.2016
Datum proběhlé obhajoby: 07.09.2016
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Mgr. Jiří Lukavský, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: doc. PhDr. Iva Poláčková Šolcová, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Cílem diplomové práce je porovnat dva způsoby vyvolávání afektivních stavů prostřednictvím obrazového a audiovizuálního materiálu. Teoretická část se zabývá různými přístupy k experimentálnímu navozování a měření afektivního prožitku se speciálním zaměřením na vizuální a auditivní média. Zvláštní pozornost je věnována IAPS (International Affective Picture System), mezinárodní databázi obrázků, které dle autorů rozlišují mezi dvěma základními dimenzemi používanými při měření afektivních stavů – emoční valence a vzrušení (arousal). Obrázky z této databáze budou využity v empirické části diplomové práce.
Empirická část obsahuje detailní popis experimentu. Z IAPS jsou vybrány dvě sady obrázků dle afektivní valence (pozitivní - negativní), k nim jsou vybrány videozáznamy se srovnatelným obsahem a valencí. S krátkými přestávkami (určenými pro návrat do neutrálního afektivního stavu a vyplněnými jednoduchou kognitivní úlohou) jsou prezentovány sady obrázků a sady videí. Afektivní stavy budou měřeny jednak pomocí sebeposuzujících metod (e.g. Self-Assessment Manikin, SAM) a jednak za pomoci biofeedbackového zařízení (měření kožní vodivosti, tepové frekvence, dýchání, EMG, EEG).
Přestože kupříkladu IAPS je relativně zavedeným a validizovaným způsobem vyvolávání afektivních stavů, řada výzkumů nejen v ČR běžně a bez řádného odůvodnění používá k navození afektivních stavů audiovizuální materiál jako jsou části filmů, seriálů, skečů, představení nebo reklam. Výsledky této diplomové práce mohou porovnáním videí a obrázků ve vztahu k vyvolávání afektivních stavů přispět ke zdokonalení a zpřehlednění metodologie budoucích výzkumů využívajících těchto technik.
Seznam odborné literatury
Rottenberg, J., & Gross, J. (2007). Emotion Elicitation Using Films. In Coan, J., Allen, J. Handbook of emotion elicitation and assessment. (pp. 9-28). New York: Oxford University Press.
Lang, P., Greenwald, M., Bradley, M., & Hamm, A. (1993). Looking at pictures: Affective, facial, visceral, and behavioral reactions. Psychophysiology, vol. 30(issue 3), pp. 261-273.
Hanjalic, A., & Li-Qun Xu. (2005). Affective video content representation and modeling. IEEE Transactions on Multimedia, vol. 7(issue 1), pp. 143-154.
Cuthbert, B., Schupp, H., Bradley, M., Birbaumer, N., & Lang, P. (2000). Brain potentials in affective picture processing: covariation with autonomic arousal and affective report. Biological Psychology, vol. 52(issue 2), pp. 95-111.
Jones, N., & Fox, N. (1992). Electroencephalogram asymmetry during emotionally evocative films and its relation to positive and negative affectivity. Brain and Cognition, vol. 20(issue 2), pp. 280-299.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK