Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Praktická zkušenost jako prostředek k volbě vhodného studijního oboru
Název práce v češtině: Praktická zkušenost jako prostředek k volbě vhodného studijního oboru
Název v anglickém jazyce: The Choice of an Appropriate Subject of Study Through Practical Experience
Klíčová slova: kariérní poradenství, praktická zkušenost, kariérní volba, volba studijního oboru, studenti středních škol
Klíčová slova anglicky: career counselling, practical experience, career choice, choice of studies, high school students
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pedagogiky (21-KPED)
Vedoucí / školitel: Mgr. Tereza Komárková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 22.05.2014
Datum zadání: 22.05.2014
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 01.07.2014
Datum a čas obhajoby: 15.06.2015 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:07.05.2015
Datum proběhlé obhajoby: 15.06.2015
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PaedDr. Eva Valášková Vincejová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
V rámci své bakalářské práce bych se ráda věnovala oblasti kariérního poradenství. Mou cílovou skupinou budou studenti středních škol rozhodující se pro studium na vysoké škole. Jedním z kroků poradenského procesu je získávání specifických informací o zamýšleném oboru, právě tento krok je terčem mého zájmu. Domnívám se, že pro vhodný výběr povolání a následnou spokojenost v rámci vlastní kariéry je zásadní, aby se student dostal do osobního kontaktu se zvoleným povoláním a udělal si jasnou představu o každodenní realitě daného zaměstnání před definitivním rozhodnutí o studiu. Ráda bych se zabývala otázkou, nakolik uchazeči tuto možnost vyhledávají, s jakými překážkami se setkávají a případně jak tuto zkušenost hodnotí. V rámci teoretické části práce bych stručně uvedla oblast kariérního poradenství obecně, dále bych se věnovala oblasti kariérního procesu a potřebám konkrétní cílové skupiny. Zabývala bych se také konkrétně získáváním specifických informací o zvoleném povolání. Pokusila bych se zmapovat, jaké možnosti studenti mají, pokud se chtějí dostat do bližšího kontaktu s daným zaměstnáním. V rámci empirické části bych pak prostřednictvím případové studie uvedla příklady studentů, kteří se do bližšího kontaktu s vybraným zaměstnáním dostali (prostřednictvím brigád, stáží apod.) a těch, kteří se pro studium rozhodli bez podobné zkušenosti. Nakonec bych představila vlastní projekt, v rámci kterého bych chtěla vytvořit databázi dobrovolníků (začala bych se studenty vysokých škol jakožto snadněji oslovitelnou skupinou), kteří by byli ochotni uchazečům nabídnout pomoc, zprostředkovat zkušenost v rámci daného povolání a kromě toho i přiblížit studium daného oboru. Projekt bych se pokusila uskutečnit, poukázala bych na jeho průběh, možné přínosy, případné překážky a zkušenosti zúčastněných.
Seznam odborné literatury
BEKOVÁ,L.; GRAJCÁR, Š. Zborník kazuistík z praxe kariérového poradenstva. Bratislava:Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu, centrum Euroguidance, 2012.
DISMAN, M. 2002. Jak se vyrábí sociologická znalost. Praha: Karolinum, 2011. ISBN 978-80-246-1966-8.
KLÍMOVÁ, M. a kol. Teorie a praxe výchovného poradenství. Praha: Státní pedagogickénakladatelství, 1987.
SCHERREROVÁ, D. Poradenství jako nástroj formování představ adolescentů o studijnímoboru na vysoké škole. Brno. Disertační práce. Masarykova univerzita v Brně, Fakultasociálních studií, katedra Sociální politiky a sociální práce. Dostupné z:https://is.muni.cz/th/45610/fss_d_a2/Disertace.pdf.
VENDEL, Š. Kariérní poradenství. Praha: Grada Publishing, 2008. ISBN 978-80-247-1731-9.
WATT, G. Supporting Employability: Guides to Good Practice in Employment Counsellingand Guidance. Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities,1998. ISBN 92-828-4260-6.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK