Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Česká emigrace v západní Evropě, USA a Kanadě; národní vědomí a vztah k vlasti v porovnání s postoji Čechů žijících v hranicích národního státu
Název práce v češtině: Česká emigrace v západní Evropě, USA a Kanadě; národní vědomí a vztah k vlasti v porovnání s postoji Čechů žijících v hranicích národního státu
Název v anglickém jazyce: Czech Emigration in Western Europe, USA and Canada; National Consciousness and Relationship to Homeland in Comparation with Attitudes of Czechs Living in National State
Klíčová slova: Emigrace, exil, vlastenectví, krajané, národní vědomí, etnicita, etnická identita, národní identita, etnická identifikace, transnacionalismus
Klíčová slova anglicky: Emigration, exile, patriotism, expatriates, national attitudes, ethnicity, ethnic identity, national identity, ethnic identification, transnationalism
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav etnologie (21-UETN)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Leoš Šatava, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 13.05.2014
Datum zadání: 13.05.2014
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 28.05.2014
Datum a čas obhajoby: 06.09.2016 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:27.07.2016
Datum proběhlé obhajoby: 06.09.2016
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Petra Lupták Burzová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se zabývá diverzifikovaným pojetím češství. Hlavní tezí je porovnání typů a rovin vztahu k vlasti, na jedné straně u (politické) emigrace po roce 1948 a na druhé straně „domácího“ českého obyvatelstva.
V práci budou stručně zmíněna i předcházející údobí českého vystěhovalectví, hospodářsko-sociální situace na přelomu 19. a 20. století, 50. léta 20. století atd. To vše v kontextu historického odklonu českých zemí od „Západu“, avšak právě tam mířily kroky poúnorových emigrantů. V tomto ohledu je klíčový popis českého společensko-politického dění v očích tehdejších občanů, oficiální propagandy a emigrantů. Tehdejší obraz „Západu“ či emigrantů spolu s ostatními závěry bude komparován se základními teoriemi migrace a migrační politiky. V bodě politické emigrace bude práce citovat dobové zákonné normy včetně paragrafového znění.
Práce se zabývá výlučně emigranty do západní Evropy, USA a Kanady. Reflektuje směr a hlavní centra emigrace, ověřuje relevantnost informací o počtu exilových Čechů, schopnost jejich seberealizace v nové vlasti, včetně spolků, organizací či snahu o komunikaci se svou domovinou či následnou reemigraci.
Cílem práce, která se opírá zejména o výše zmíněné informace, není popis odchodu ze staré vlasti ani následná asimilace v nové domovině, ale zhodnocení formy uvědomění si češství a příslušnosti k českému národu těchto emigrantů v porovnání s neemigrujícími. K získání informací práce využije vlastní výzkum a odbornou literaturu. Výzkumná část využije řádově desítky dotazníků a několik rozhovorů. V rámci výzkumu budou osloveny tři skupiny respondentů, tedy Češi v emigraci, reemigranti a domácí obyvatelstvo.
Seznam odborné literatury
BROUČEK, S. Emigrace a exil jako způsob života: II. sympozium O českém vystěhovalectví, exulantství a vztazích zahraničních Čechů k domovu. Praha: Karolinum, 2001. 193 s.
BROUČEK. S. Češi - národ bez hranic: výběr textů a diskuse ze semináře k problematice národního vědomí Čechů žijících v zahraničí. Praha: Etnologický ústav AV ČR, 2011. 238 s.
BROUČEK, S. Krajané a Česká republika: hledání možností k nové otevřené spolupráci. Praha: Etnologický ústav AV ČR ve spolupráci se Senátem PČR, 2009. 87 s.
BROUČEK, S. GRULICH, T. Domácí postoje k zahraničním Čechům v novodobých dějinách (1918-2008). Praha: Public History: Etnologický ústav AV ČR, Praha, 2009. 231 s.
BROUČEK, S. Češi v cizině. Sv. 1 – 12. Praha: Etnologický ústav AV ČR, Praha, 2004
175 s.
HRUBÝ, K. Češi za hranicemi na přelomu 20. a 21. století: sympozium o českém vystěhovalectví, exulantství a vztazích zahraničních Čechů k domovu 29. – 30. června 1998. Praha: Karolinum, 2000. 339 s.
TIGRID, P. Politická emigrace v atomovém věku. Prostor, Praha 1990.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK