Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Podpora rodičů dětí s vývojovými obtížemi
Název práce v češtině: Podpora rodičů dětí s vývojovými obtížemi
Název v anglickém jazyce: Ways to support parents of children with developmental difficulties
Klíčová slova: Poruchy autistického spektra, rodiče, dětí s PAS, posttraumatický růst, stres, podpůrné skupiny
Klíčová slova anglicky: Autism Spectrum Disorders, parents of children with ASD, posttraumatic growth, stress, support group
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Lenka Morávková Krejčová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 13.05.2014
Datum zadání: 13.05.2014
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 03.06.2014
Datum a čas obhajoby: 15.09.2015 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:20.07.2015
Datum proběhlé obhajoby: 15.09.2015
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Jana Draberová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Práce se zaměří na možnosti podpory pro rodiče dětí s poruchami autistického spektra. Výchova dítěte s poruchou autistického spektra je velmi náročná a vzhledem ke specifickým vzorcům chování si vyžaduje odbornou intervenci a vhodné výchovné vedení. Publikace zpravidla věnují pozornost projevům obtíží, diagnostickým či intervenčním postupům. Méně často se zaměřují na práci s rodiči, kteří na jedné straně potřebují osobní podporu při péči o své potomky. Bakalářská práce zmapuje nabídku různých způsobů podpory rodičů a jejím cílem bude popsat principy efektivní podpory rodičů, jež vycházejí z přístupů založených na vědeckých základech (tzv. evidence-based) a napomáhají k optimální výchovné péči o potomky s poruchami autistického spektra.Součástí bakalářské práce bude návrh kvalitativního výzkumného designu v podobě akčního výzkumu, zaměří se na uzavřené podpůrné skupiny pro rodiče dětí s autismem, ve které budou využívány arteterapeutické techniky a prvky práce s tělem. Cílem práce bude zmapování a popsání jednotlivých potřeb rodičů i efektu intervencí realizovaných při skupinové práci.
Seznam odborné literatury
Hall, H., Graff, J., & Polat, S. (2012). Maladaptive Behaviors of Children with Autism: Parent Support, Stress, and Coping.Issues in Comprehensive Pediatric Nursing, vol. 35(issue 3-4), pp. 194-214.

Lee, G., Tsai, Y., & Chang, H. (2009). Parents of Children with High Functioning Autism: How Well Do They Cope and Adjust?. Journal of Developmental and Physical Disabilities, vol. 21(issue 2), pp. 93-114.

Siman-Tov, A., Kaniel, S., & Polat, S. (2011). Stress and Personal Resource as Predictors of the Adjustment of Parents to Autistic Children: A Multivariate Model. Journal of Autism and Developmental Disorders, vol. 41(issue 7), pp. 879-890.

Thorová, K. (2012). Poruchy autistického spektra: dětský autismus, atypický autismus, Aspergerův syndrom, dezintegrační porucha. (Vyd. 2.) Praha: Portál.

Vágnerová, M., Strnadová, I., & Krejčová, L. (2009). Náročné mateřství: být matkou postiženého dítěte. (Vyd. 1.) Praha: Karolinum.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK