Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Stereotyp slyšícího člověka v českém znakovém jazyce
Název práce v češtině: Stereotyp slyšícího člověka v českém znakovém jazyce
Název v anglickém jazyce: Stereotype of the Hearing Person in the Czech Sign Language
Klíčová slova: stereotyp|kognitivní lingvistika|kognitivně-kulturní lingvistika|slyšící|Neslyšící|český znakový jazyk
Klíčová slova anglicky: stereotype|cognitive linguistics|cognitive-culture linguistics|the Hearing person|the Deaf|Czech Sing Language
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav jazyků a komunikace neslyšících (21-UJKN)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 08.04.2014
Datum zadání: 22.05.2014
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 03.06.2014
Datum a čas obhajoby: 05.09.2017 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:30.07.2017
Datum proběhlé obhajoby: 05.09.2017
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: prof. PhDr. Alena Macurová, CSc.
 
 
 
Konzultanti: Mgr. Radka Nováková
Zásady pro vypracování
Diplomová práce vychází z teorie stereotypů a metodologie jejich zkoumání v perspektivě kognitivní lingvistiky a etnolingvistiky. Výzkumy se dosud zaměřovaly na různé stereotypy, především etnické, genderové, na stereotypy představitelů různých povolání nebo rodinných rolí. Tato práce bude soustředěna na studium heterostereotypu slyšícího člověka z hlediska kulturní menšiny českých Neslyšících (a na varianty / profily těchto stereotypů). Teoretickou a metodologickou oporou budou studie o stereotypech národností a povolání v polštině a češtině (např. též diplomové práce), zejména zkoumání stereotypů a jejich profilů v teorii J. Bartmińského. Pro účely studia bude vytvořen 1/ korpus znaků uplatňujících se ve vyjadřování o slyšících, 2/ korpus nahrávek autentických projevů českých Neslyšících (příp. i řízených rozhovorů), jejichž tématem jsou slyšící ve vztahu k Neslyšícím. V tomto ohledu bude studován i 3/ folklor neslyšících, resp. jejich umělecké projevy (zejm. vtipy a tzv. storytelling). Materiál bude kategorizován a interpretován, výsledkem by měla být (strukturovaná) kognitivní definice vystihující stereotypy slyšícího člověka v českém znakovém jazyce (jako specifickém obrazu světa).
Seznam odborné literatury
BARTMIŇSKI, J. (2007): Stereotypy mieszkają w języku. Studia etnolingwistyczne. Lublin: Wydawnictwo UMSC.
BARTMIŇSKI, J. (2009): Aspects of Cognitive Ethnolinguistics. Ed. J. Zinken. London – Oakville: Equinox.
BARTMIŇSKI, J. – PANAUSIUK, J. (2001): „Stereotypy językowe“. In: Bartmiński, J. (ed.). Współczesny język polski. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, s. 371 – 395.
GEERAETS, D. – CUYKENS, H. (eds., 2007): The Oxford Handbook of Cognitive Linguistics. Oxford – New York: Oxford University Press, s. 1113 – 1136.
ŠŮCHOVÁ, L. (2011): Znakové jazyky: a kognitivní lingvistika: problematika konceptuálních metafor. Jazykovědné aktuality, XLVIII, č. 1 – 2, 5 – 15, dostupné z: http://www.ujc.cas.cz/js/jaz_akt.htm
TAUB, S. F. (2001): Language from the Body. Iconicity and Metaphore in American Sign Language. Cambridge: Cambridge University Press.
VAŇKOVÁ, I. – NEBESKÁ, I. – SAICOVÁ ŘÍMALOVÁ, L. – ŠLÉDROVÁ, J. (2005): Co na srdci, to na jazyku. Kapitoly z kognitivní lingvistiky. Praha: Karolinum.
WILCOX, S. (2007): Signed Languages. In: Geeraerts, D. – Cuykens, H. (eds.): The Oxford Handbook of Cognitive Linguistics. Oxford – New York: Oxford University Press, s. 1113 – 1136.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK