Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Atributy vyjádření a provedení - realita v souborných katalozích versus informační potřeby uživatelů
Název práce v češtině: Atributy vyjádření a provedení - realita v souborných katalozích versus informační potřeby uživatelů
Název v anglickém jazyce: Attributes of expression and manifestation - reality in library catalogs vs. information needs of users
Klíčová slova: FRBR|Funkční požadavky na bibliografické záznamy|bibliografický záznam|atributy vyjádření|atributy provedení|informační potřeby uživatelů|Souborný katalog České republiky
Klíčová slova anglicky: FRBR|Functional Requirements for Bibliographic Records|bibliographic entry|bibliographic record|attributes of expression|attributes of manifestation|information needs of users|Union catalogue of the Czech Republic
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav informačních studií a knihovnictví (21-UISK)
Vedoucí / školitel: PhDr. Barbora Drobíková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 20.01.2015
Datum zadání: 20.01.2015
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 13.02.2015
Datum a čas obhajoby: 12.06.2017 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:05.05.2017
Datum proběhlé obhajoby: 12.06.2017
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. RNDr. Jiří Souček, DrSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem diplomové práce je zjistit, jaké atributy vyjádření a provedení se běžně nacházejí v bibliografických záznamech a porovnat je s informačními potřebami uživatelů. Výzkumná sonda bude zaměřena na Souborný katalog České republiky – CASLIN. V teoretické části bude na základě odborné literatury představena problematika atributů vyjádření a provedení modelu FRBR. Ve výzkumné části bude provedena jednak obsahová analýza vzorku bibliografických záznamů vzhledem k problematice atributů vyjádření a provedení a jednak analýza informačních potřeb uživatelů na základě kvalitativního výzkumu. Konkrétně se bude jednat o pozorování a také o polostrukturované rozhovory s respondenty.
Výsledkem práce by měla být komparace skutečnosti, jak jsou identifikovány atributy v bibliografických záznamech souborných katalogů a informačních potřeb uživatelů.
Diplomová práce bude připravena v souladu s platnými vnitřními předpisy FF UK a dalšími metodickými pokyny a normativními dokumenty.

Předběžná osnova:
1. Úvod
2. Atributy vyjádření a provedení
3. Analýza bibliografických záznamů
4. Průzkum informačních potřeb uživatelů
5. Závěr
Seznam odborné literatury
BRATKOVÁ, E. Informační entity, jejich znaky a vztahy: podle modelu FRBR. In: Informační studia a knihovnictví v elektronických textech I. [CD-ROM]. Praha: ÚISK FF UK, 2002. 60 s.
DELSEY, Tom. Modeling subject access: extending the FRBR and FRANAR conceptual models . In: Functional requirements for bibliographic records (FRBR): hype or cure-all? Le Boeuf, Patrick, editor. New York: Haworth Information Press, 2005. ISBN 978-0-7890-2799-3.
DROBÍKOVA, Barbora. Nový model bibliografického univerza podle FRBR a česká katalogizační praxe [online]. [cit. 2015-01-20]. Dostupné z:
IFLA. Funkční požadavky na bibliografické záznamy: závěrečná zpráva. IFLA Study Group on the Functional Requirements for Bibliographic Records. Přeložila Ludmila Celbová. Praha: Národní knihovna ČR, 2002. IV., 117 s. Dostupné z: < http://www.ifla.org/files/assets/cataloguing/frbr/frbr-cs.pdf >
JEPSEN, Erik Thorlund. Structuring the catalogue according to FRBR user task: utilizing bibliographic relationships through collocation and linking [online]. [cit. 2015-01-20]. Dostupné z:
SMETÁČEK, Vladimír. Informační potřeby a jejich optimální uspokojování. Praha: Ústřední knihovna - Oborové informační středisko Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, 1990. 152 s.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK