Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Působení raného kontaktu mezi matkou a dítětem po porodu na subjektivní vnímání jejich vztahu
Název práce v češtině: Působení raného kontaktu mezi matkou a dítětem po porodu na subjektivní vnímání jejich vztahu
Název v anglickém jazyce: The relation between the early mother-child contact after birth and the subjective perception of their relationship
Klíčová slova: porod, raný kontakt, bonding, kontakt v porodnici, interakce mezi matkou a dítětem
Klíčová slova anglicky: labor, early contact, bonding, contact in a hospital, the interaction between a mother and a child
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Mgr. Simona Hoskovcová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 06.05.2013
Datum zadání: 06.05.2013
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 20.05.2013
Datum a čas obhajoby: 07.09.2015 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:29.07.2015
Datum proběhlé obhajoby: 07.09.2015
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. et Mgr. Lea Takács, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Stěžejním tématem práce je výzkum působení raného kontaktu matky s dítětem bezprostředně po porodu na subjektivní vnímání matky dalšího vývoje jejich vztahu, vzájemné interakce a celkového přístupu a vnímání dítěte. Ze zahraničních výzkumů vyplývá, že raný kontakt následně po porodu má významný dopad na vývoj láskyplnějšího mateřského chování, celkové pozitivní naladění, schopnost seberegulace dítěte a na jeho celkové zklidnění. Raný kontakt ovlivňuje také vytvoření vzájemnosti a lepšího porozumění mezi matkou a dítětem. Vytvoření této vazby je vysvětlováno uvolňováním hormonu oxytocinu při raném kontaktu kůže na kůži, který podporuje právě vznik mateřského chování. Cílem práce bude zjistit, jaká je zkušenost v porodnicích s kontaktem mezi matkou a dítětem po porodu. Následně bude zjišťován subjektivně hodnocený vzájemný vztah s dítětem, naladění na sebe, celkový přístup k dítěti a vnímání dítěte.
Mezi použité metody bude patřit dotazník Kvalita péče v českých porodnicích očima rodiček, z kterého budou vybrány především klíčové otázky týkající se jak průběhu porodu, výskytu raného kontaktu a situace na oddělení šestinedělí, tak také otázky týkající se spokojenosti rodiček s porodem a celkovým pobytem v porodnici. Data z dotazníku budeme uvádět do souvislosti s tím, jak matky vnímají svůj vztah s dítětem ve vývoji od narození do max. 2 let dítěte. Bude použit rozhovor, který bude dále kvalitativně zpracován. Půjde zvláště o zachycení emocionálního vnímání kvality vztahu. Cílem výzkumu bude zjistit, zda možnost raného kontaktu po porodu a celková spokojenost s porodem a péčí v porodnici souvisí s pozitivním vnímáním vztahu matka-dítě i v současnosti.
Seznam odborné literatury
· Brazelton, T. B. & Cramer, B. G. (1991). The Earliest Relationship: Parents, Infants and the Drama of Early Attachment. London: Karnac Books.
· Klaus, M. H., Kennell, J. H. & Klaus, P. H. (1995). Bonding: building the fundations of secure attachement and independence. USA: Perseus Publishing.
· Leboyer, F. (1995). Porod bez násilí. Praha: Stratos.
· Matějček, Z. & Langmeier, J. (1986). Počátky našeho duševního života. Praha: Panorama.
· Odent, M.. Znovuzrozený porod. (1995). Praha: Argo.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK