Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vývoj urbanonymie Litoměřic
Název práce v češtině: Vývoj urbanonymie Litoměřic
Název v anglickém jazyce: The Development of the Urbanonymy of Litoměřice
Klíčová slova: Litoměřice uliční názvosloví urbanonyma graf dynamiky jednočlenné výrazy vícečlenné výrazy sémantická motivace ulice
Klíčová slova anglicky: Litomerice street terminology urbanonyms chart of dynamics monomial expressions multi-term expressions semantic motivation street
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav bohemistických studií (21-UBS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Milan Harvalík, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 09.04.2013
Datum zadání: 11.04.2013
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 20.05.2013
Datum a čas obhajoby: 08.09.2015 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:14.08.2015
Datum proběhlé obhajoby: 08.09.2015
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Jiří Hasil, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Úkolem diplomové práce je postihnout dynamiku a vývoj uličního názvosloví v Litoměřicích, a to se zaměřením na jeho sémantickou motivaci a slovotvornou strukturu.Materiál bude získán excerpcí z archivních materiálů, městských plánů, seznamů ulic a náměstí, zápisů obecního zastupitelstva a dalších historických i novějších pramenů.
Při klasifikaci materiálu, která umožní získat přehled o motivačních okruzích uplatňujících se při vzniku urbanonym a o užitých slovotvorných postupech, bude oporou Šmilauerovo sémantické třídění pomístních jmen a Dejmkova sémantická a slovotvorná klasifikace urbanonym.
Vývoj uličního názvosloví zkoumané lokality bude analyzován po jednotlivých etapách, jejichž vymezení je určeno okolnostmi, které se výrazně odrazily ve zkoumané urbanonymii, tj. důležitými mezníky ve vývoji města i celé společnosti. Kvantitativní změny ve využití jednotlivých motivačních okruhů a slovotvorných procesů budou ilustrovány grafy, všechny dílčí poznatky budou včleněny do závěrečného syntetického celku.
Důležitou část práce bude tvořit abecední seznam jmen současných litoměřických ulic, náměstí a dalších veřejných prostranství s uvedením doby jejich vzniku, stručným výkladem jména a přehledem všech urbanonym, která současnému názvu předcházela, včetně (pokud to bude možné zjistit) časových údajů, kdy ke změně došlo.
Seznam odborné literatury
J. David, Smrdov, Brežněves a Rychlonožkova ulice. Kapitoly z moderní české toponymie, Praha 2011.
B. Dejmek, Historie a současnost Hradce Králové ve jménech ulic, Hradec Králové 1993.
K. Jíšová – M. Lašťovka – B. Lašťovková – J. Třikač, Pražský uličník. Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství III, Praha 2012.
M. Lašťovka – V. Ledvinka a kol., Pražský uličník. Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství I–II, Praha 1997–1998.
P. Odaloš – M. Majtán (eds.), Urbanonymá v kontexte histórie a súčasnosti. Materiály z onomastického kolokvia (Banská Bystrica 3.–5. septembra 1996), Banská Bystrica – Bratislava 1996.
V. Šmilauer, Třídění pomístních jmen, Zpravodaj Místopisné komise ČSAV 13, 1972, s. 171–204.
R. Šrámek, Úvod do obecné onomastiky, Brno 1999.
P. Žigo (ed.), Urbanonymia. Zborník prednášok z 2. celoštátneho onomastického seminára Modra-Piesky 8.–10. októbra 1986, Bratislava 1988.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK