Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Hřebeny ve středověku: archeologicko-kulturně-historická studie
Název práce v češtině: Hřebeny ve středověku: archeologicko-kulturně-historická studie
Název v anglickém jazyce: Combs in the Middle Age: archaeological-cultural-historical study
Klíčová slova: hřebeny; středověk; hmotná kultura; chronologie; morfologie; výrobní postupy; funkce; magický význam
Klíčová slova anglicky: combs; Middle Ages; material culture; chronology; morphology; manufacturing processes; function; magical significance
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav pro archeologii (21-UPRAV)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Mgr. Ivo Štefan, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 27.03.2013
Datum zadání: 27.03.2013
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 05.08.2013
Datum a čas obhajoby: 15.09.2015 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:08.07.2015
Datum proběhlé obhajoby: 15.09.2015
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Naděžda Profantová, CSc.
 
 
 
Konzultanti: prof. PhDr. Jan Klápště, CSc.
Zásady pro vypracování
Úkolem magisterské práce Anny Mezuliáníkové je pokud možno komplexní pohled na jednu konkrétní kategorii hmotné kultury ve středověku vycházející z archeologického studia zasazeného do historicko-antropologických souvislostí. Vedle praktické, hygienické a estetické funkce se mohly hřebeny ve středověku stávat i jednou z komponent sociální reprezentace a z novověkých etnografických pramenů víme, že se na ně vázal i specifický okruh magických představ. Byly jednou z důležitých složek ženského světa a do diskuse by tedy měla vstoupit i genderová perspektiva. Specifickou kategorií jsou tzv. pontifikální hřebeny sloužící v rámci katolické liturgie. Pozornost by měla být věnována i intepretaci specifických dlouhých hřebenů užívaných především ve 12 a 13. století.
Základem práce bude katalog všech nalezených artefaktů z českých zemí z raného středověku, důkladně evidující rovněž jejich nálezový kontext. U vrcholně středověkých nálezů se zřejmě s ohledem na velké množství položek nepodaří tyto nároky naplnit a bude tedy asi vhodnější zvolit nějak formalizovaný přístup.
Předmětem první části práce bude chronologický přehled vývoje konstrukce, morfologie a výzdoby hřebenů od počátků raného do konce vrcholného středověku. Komparativně by mělo být přihlédnuto i k době stěhování národů s ohledem na otázku návaznosti resp. diskontinuity s hřebeny kultury s keramikou pražského typu.
Druhá část práce by měla být věnována výrobě hřebenů a to jak z pohledu technologického, tak s ohledem na míru specializace kosťařství a lokalizaci dílen v rámci sídelní struktury (venkovské dílny, dílny v centrálních lokalitách). Pro mladší období bude třeba zapojit rovněž svědectví písmenných pramenů (otázka prestiže kosťařství v hierarchii řemesel).
Třetí část práce se soustředí na sociálně reprezentační aspekty užívání hřebenů vycházející především z jejich archeologického nálezového kontextu, příp. v mladším období z písemných pramenů. Byly běžným či výjimečným předmětem? Odlišovaly se nějak exempláře z různých sociálních prostředí?
Poslední kapitola by se měla věnovat funkčním a magickým aspektům hřebene. První otázka úzce souvisí s vývojem účesu ve středověku, zde bude nutné přihlédnout i k dostupným ikonografickým pramenům. Magické konotace hřebene vyplývají z okruhu představ o magickém významu lidských vlasů (případně vousů). Pozornost by měla být mj. věnována iniciačnímu rituálu postřižin, užívaní pontifikálních hřebenů v rámci náboženských obřadů. Obecně tedy půjde o pojmenování vztahu mezi praktickým a magickým v archaickém myšlení.
Seznam odborné literatury
Ashby, S. P. 2011: An Atlas of Medieval Combs from Northern Europe, Internet archaeology (http://intarch.ac.uk/journal/issue30/index.html).
Bartošková, A. 1995: Die Knochen- und Geweihindustrie aus der Vorburg des frühmittelalterlichen Budeč – Lage „Na kašně“, Památky archeologické 86, 21-62.
Bartošková, A. 2003: Kostěná a parohová industrie ze Staré Boleslavi – The bone and antler industrie from Stará Boleslav, Mediaevalia archaeologica 5, 227-266.
Biermann, F. Die Knochen- und Geweihbearbeitung im nordwestslawischen Siedlungsgebiet 7/8 - 12 Jhr. In: Melzer, W. (ed.): Archäologie und mittelaterlichen Handwerk.
Cruse, J. 2007: The comb: it‘s history and development.
Egan, G. – Pritchard, F. 2002: Dress accessories c.1150 – 1450. Woodbridge.
Hrubý, V. 1957: Slovanské kostěné předměty a jejich výroba na Moravě, Památky archeologické 48, 118 – 217.
Jastrzebski, A. 2004: Wybrane aspekty zicia codziennego w środniowiecznym Wroclawiu na postawie wyroböw kościanych i rogowych, in: Wratislawia antiqua 6 (Wroclaw), 245-266.
Jaworski, K. 2007: Rzemeślnicza obröbka surowca kościanego i rogowego w póznośredniowiecznym Wroclawiu. Archeologia historica 32, 511-525.
Kaván, J. 1958: O zpracování a výzdobě kosti u západních Slovanů v době hradištní. In: J. Eisner (ed.), Vznik a počátky Slovanů 2, 253 – 285.
Kaván, J. 1980: Technologie zpracování parohové a kostěné suroviny, Archeologické rozhledy 32, 280 – 305.
Kavánová, B. 1995: Knochen- und Geweihindustie in Mikulčice. In: F. Daim – L. Poláček (ed.), Studien zum Burgwall von Mikulčice, Band 1, 113 – 379.
Klápště, J. 1999: Příspěvek k povaze svědectví středověkých artefaktů: úzký kostěný hřeben a možnosti jeho výpovědi, in: Slovensko a európsky jihovýchod. Medzikultúrne vztahy a kontexty (Zborník k životnému jubileu T. Štefanovičovej). Studia archeologica et medievalia 5. Bratislava, 364-384.
Niederle, L. 1911: Život starých Slovanů. Díl I. Svazek 1. Praha.
Slivka, M. 1983: Výrobky z kosti a parohu na Slovensku z obdobia stredoveku, Archeologia historica 8, 327-346.
Smetánka, Z. 2010: Legenda o Ostojovi. Praha.
Smirnova, L. 2002: Social Hierarchy of early Novgorod on the Evidence of an Analysis of the 10-11 Century Combs, Zeitschrift für Archäologie des Mittelalters 30, 77-106.
Ulbricht, I. 1984: Die Verarbeitung von Knochen, Geweih und Horn in mittelaterlichen Schleswig. Neumünster.
Vencl, S. 1981: Hřeben. In: M. Buchvaldek – J. Sláma (ed.), Praehistorica 8, Varia archaeologica 2, 243 – 248.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK