Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
První den II.programu Československé televize.
Název práce v češtině: První den II.programu Československé televize.
Název v anglickém jazyce: The First day of Czechoslovak Television’s Channel Two.
Klíčová slova: Československá televize, televizní dramaturgie, II. program ČST, víceprogramové vysílání, konsolidace, historie televizního vysílání, přeshraniční vysílání.
Klíčová slova anglicky: Czechoslovak Television, television dramaturgy, Czechoslovak Television’s Channel Two, multi-program broadcasting, consolidation, television history, cross-border broadcasting.
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra filmových studií (21-KFS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Ivan Klimeš
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 16.01.2013
Datum zadání: 16.01.2013
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 23.01.2013
Datum a čas obhajoby: 17.06.2016 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:22.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 17.06.2016
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Mgr. Petr Szczepanik, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Má diplomová práce si klade za cíl zmapovat sedmiletý proces příprav vysílání II. programu Československé televize. Budování nového televizního kanálu v Československu začalo v ideové rovině v roce 1963, konkrétní obrysy získalo v roce 1965. K samotnému spuštění II. programu ČST došlo na jaře roku 1970.
Ve své práci bych chtěla shrnout vývoj koncepce II. programu, jeho plánovanou programovou skladbu, plánované délky vysílání v jednotlivých dnech týdne, zacílení na divácké skupiny i vymezení vůči I. programu ČST. Důležitou součástí je spolupráce s filmovými tvůrci, institucemi ohledně převzatých pořadů, záznamů a přenosů, smlouvy se zahraničními společnostmi. V této souvislosti je důležitá představa druhého programu jako tzv. „experimentálního“ a propojení s počátky barevného televizního vysílání v Československu.
Mým cílem je popsat personální obsazení přípravného týmu a jeho proměny (především v souvislosti s událostmi roku 1968), kompetence jednotlivých pracovníků a jejich vliv na výslednou podobu II. programu. Další částí práce je shrnutí ekonomické složky, celkové náklady na výrobu, náklady na technické vybavení a pronájem studií, předpřípravu programů ad. Finanční požadavky na program, potvrzené rozpočty vedením ČST a výsledný ekonomický zisk (případně ztrátovost) II. programu krátce po jeho spuštění. V této části bych se ráda věnovala i propagaci II. programu v tisku a v rámci vysílání ČST a vlivu reklamy na jeho programovou skladbu i komerční výsledky.
Poslední složkou mé práce by mělo být samotné technické zajištění II.programu, plán výstavby vysílačů na území Československa a jeho velice pomalá a neuspokojivá realizace. Dále teoretické plány zavedení barevného televizního vysílání a vývoj pokrytí Československa signálem II. programu, což mělo přímý vliv na jeho finanční výsledky i programové složení.
Hlavním zdrojem mé práce je archivní výzkum, především ve spisovém archivu České televize a v Národním archivu. Dále zdroje orální historie, rozhovory s tehdejšími zaměstnanci ČST a pamětníky.
Seznam odborné literatury
Cigognetti Luisa: History on television in seven eastern european countries. Bologna: Assemblea Legislativa Regione Emilia-Romagna 2010, 190 s.
Cysařová, Jarmila: Československá televize a politická moc 1953-89. In: Soudobé dějiny. Číslo 3–4, ročník 2002, s. 521–537.
Jiřiště, Jakub: Proměny literárně dramatického vysílání ČST Praha v období konsolidace (bakalářská práce). KFS FF UK, 2012.
Kolektiv autorů: Dějiny českých médií v datech. Praha: Karolinum 2003, 461 s.
Končelík, Jakub, Večeřa, Petr,Orság Petr: Dějiny českých médií 20.století. Praha: Portál 2010, 310 s.
Pitrák,Pavel, Pazderák,Jiří, Krumphanzl, Aleš: Z dějin rozhlasu, televize a filmu 4. Praha: Národní technické muzeum 2008, 167 s.
Skopal, Pavel: Neplánovaná kinematografie. Praha: Academia 2008, 557s.
Svejkovský, Jiří: Čas marných nadějí. Praha:Epocha 2010, 116 s.
Štoll, Martin: Dějiny televizního vysílání v Československu od první republiky do 60.let 20.století. Praha: Havran 2011, 208 s.
Wolák,Radim, Köpplová, Barbara: Česká média a česká společnost v 60.letech. Praha: Radioservis 2008, 160 s.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK