Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Profesiogram jako východisko pro další vzdělávání sociálních pracovníků v nízkoprahových kontaktních centrech pro drogově závislé
Název práce v češtině: Profesiogram jako východisko pro další vzdělávání sociálních pracovníků v nízkoprahových kontaktních centrech pro drogově závislé
Název v anglickém jazyce: Professiogram as the basis for further training of social workers in low-treshold contact centers for drug addicts
Klíčová slova: profesiogram, sociální pracovník, nízkoprahové kontaktní centrum, uživatel drog, znalosti, dovednosti, osobnostní předpoklady
Klíčová slova anglicky: professiogram, social worker, low- threshold contact center, drug user, knowledgwe,skills, personality traits
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociální práce (21-KSOCP)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Oldřich Matoušek
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 19.04.2012
Datum zadání: 19.04.2012
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 09.10.2012
Datum a čas obhajoby: 03.02.2015 10:00
Datum odevzdání elektronické podoby:09.12.2014
Datum proběhlé obhajoby: 03.02.2015
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Ing. Dalibor Holda, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem bakalářské práce je vypracovat profesiogram jako východisko pro další vzdělávání sociálních pracovníků v nízkoprahových kontaktních centrech pro drogově závislé. Bakalářksá práce mapuje pracovní náplň sociálního pracovníka v nízkoprahových kontaktních centrech pro drogově závislé, zejména běžné činností, jejich frekvenci, míru zátěže, náročné situace, jejich frekvenci, čím zatěžují, zjistit, jaké požadavky jsou na pracovníka kladeny ve smyslu psychické a fyzické odolnosti, , jaké jsou kladeny nároky na týmovou spolupráci, spolupráci s jinými organizacemi, kvalifikační a znalostnípředpoklady úspěšného zvládnutí profese, potřeby týkající se podpory pracovníků při výkonu profese a jejich dalšího vzdělávání, atd. Na základě zjištěných informací je vypracován profesiogram sociálního pracovníka v nízkoprahovém kontaktním centru pro uživatele drog.
Teoretická část se věnuje zejména tématům potřeby cílové skupiny klientů – kritické shrnutí teorií a výzkumu, profil klienta nízkoprahového kontaktního centra, systém služeb pro cílovou skupinu v ČR a v zahraničí (erénní programy, nízkoprahová kontaktní centra,detoxifikační léčba, ambulantní léčba, střednědobá ústavní léčba, denní stacionáře, terapeutické komunity, doléčovací programy), kontext organizace, ve které sociální pracovník pracuje.
Ve výzkumné části jsou pomocí statistické analýzy dat zprostředkovány odpovědi na výzkumné otázky. Použitými metodami získávání dat je samostatně vytvořený dotazní odpovídající potřebám tohoto výzkumu, dále pozorování, časový snímek dne a rozhovor.
V diskusi se věnuji možnostem využití profesiogramu v daných zařízenách, kde byla data získána.
Seznam odborné literatury
Disman, M. (1993). Jak se vyrábí sociologická znalost. Praha: Karolinum
Ferjenčík, J. (2000). Úvod do metodologie psychologického výzkumu. Jak zkoumat lidskou duši. Praha: Portál
Hampl, K. (2003). Lékařská ambulantní péče o závislé. In: Kalina, K. et al. (2003). Drogy a drogové závislosti. 2 díl. Praha: Úřad vlády ČR.
Hrdina, P., Korčišová, B. (2003). Terénní programy. In: Kalina, K. et al. (2003). Drogy a drogové závislosti. 2 díl. Praha: Úřad vlády ČR.
Kalina, K. et al. (2008). Základy klinické adiktologie. Praha: Grada Publishing.
Kalina, K. (2008). Terapeutická komunita – Obecný model a jeho aplikace v léčbě závislosti. Praha: Grada Publishing.
Kalina, K. et al. (2003). Drogy a drogové závislosti. 2 díl. Praha: Úřad vlády ČR.
Krajská hygienická stanice středočeského kraje se sídlem v Praze. (2009). Výroční zpráva. Incidence a prevalence léčených uživatelů drog za rok 2009
Libra, J. (2003). Nízkoprahová kontaktní centra. In: Kalina, K. et al. (2003). Drogy a drogové závislosti. 2 díl. Praha: Úřad vlády ČR.
Miovský,M. (2006). Kvalitativní přístup a metody v psychologickém výzkumu. Praha: Grada Publishing.
Nešpor, K. (2003). Detoxifikační jednotky. In: Kalina, K. et al. (2003). Drogy a drogové závislosti. 2 díl. Praha: Úřad vlády ČR.
Nešpor, K. (1998). Toxikologické vyšetření v klinické medicíně a při prevenci v pracovním prostředí, Alkoholismus a drogové závislosti, Bratislava.
Popov, P. (2003). Programy metadonové a jiné substituce. In: Kalina, K. et al. (2003). Drogy a drogové závislosti. 2 díl. Praha: Úřad vlády ČR.
Nešpor, K., Millerová, M. (2000). Jak přestat brát drogy: Svépomocná příručka. Praha: Sportpropag a.s.
Rhodes,T. Teréní práce s uživateli drog: zásady a praxe, 1997, Praha: Úřad vlády.
Richterová Těmínová, M. (2008). Systém péče a jeho složky. In: Kalina, K. et al. (2008). Základy klinické adiktologie. Praha: Grada Publishing.
RVKPP (2003). Certifikační standardy odborné způsobilosti – obecné a speciální.
Sotolář, A. et al. (2001). Trestná činnost spojená se zneužíváním drog a formy jejího řešení, Institut pro další vzdělávání soudců.
Vůjtěch, J. (2002). Profesiogram soudce a státního zástupce. Praha: Institut pro kriminologii a sociální prevenci.
Wanigaratne, S., Wallace, W., Pullin, J., Keaney, F. & Farmer, R. (2008). Prevence relapsu pro závislá chování. Manuál terapeuta. Praha: Sdružení SCAN.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK