Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Posouzení znalostí zdravotníků o systému sociálních služeb a sociální pomoci na Benešovsku
Název práce v češtině: Posouzení znalostí zdravotníků o systému sociálních služeb a sociální pomoci
na Benešovsku
Název v anglickém jazyce: Assessment of knowledge of medical staff
about system of social services and assistance in the Benešov region
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociální práce (21-KSOCP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jiřina Šiklová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 14.07.2011
Datum zadání: 18.07.2011
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 10.05.2013
Datum a čas obhajoby: 15.09.2015 09:00
Odevzdaná/finalizovaná: ne
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se zaměřuje na orientaci praktických lékařů v oblasti sociálních služeb a dávkového systému sociální péče. Zajímá se dále ochotu a schopnost daných lékařů předávat získané informace svým pacientům v ordinaci či při návštěvách v domácnosti a jejich otevřenost ke kooperaci s příslušnými orgány veřejné správy a poskytovateli sociálních služeb a to i nad rámec svých zákonných povinností.
Z hlediska geografického vymezení je diplomová práce směřována na praktické lékaře, kteří svou praxi vykonávají v oblasti Benešovska.
Diplomová práce spočívá v popisu znalostí a možností jejich rozšiřování u cílové skupiny praktickýchlékařů z Benešovska na podkladě analýzy vzdělávacích curricul a edukativních materiálů dle jednotlivých lékařských fakult v České republice v porovnání s výsledky dotazníkového šetření. Dotazníkové šetření je podkladem též pro druhou ústřední oblast zájmu a to ochotu uvedených lékařů využívat a rozšiřovat nabité obecné znalosti z oblasti sociální pomoci a péče v praxi. Neopomenutelnou složkou je též orientace a kooperace praktických lékařů v dané lokalitě Benešovska s možným přesahem za jeho hranice.
Ústředním cílem diplomové práce je zjistit, zda vybraný soubor lékařů z Benešovska má znalosti o možnostech pomoci svým pacientům z oblasti dávek sociální pomoci a služeb sociální péče obecně a v daném regionu. Zda chtějí tyto znalosti pacientům předávat? Jaké jsou tyto znalosti a na jaké úrovni jsou jim poskytovány během magisterskéh, případně postgraduálního studia na jednotlivých lékařských fakultách v ČR.
Diplomová práce pracuje s metodou obsahové analýzy edukačních curikul a vzdělávacích materiálů Lékařských fakult univerzit v České republice se zaměřením na četnost a obsah přednášek a informací z oboru sociální politiky a oblasti sociální pomoci a péče ze soustavy sociální ochrany jako takové. Výsledky obsahové analýzy poskytují výchozí informace pro stanovení rámce znalostí, které jsou studentům medicíny v rámci magisterského, potažmo postgraduálního studia předávány. Tato získaná suma znalostí značí tzv. optimum, které je pomocí dotazníkového šetření porovnáváno v praxi se skutečnými znalostmi a možností a ochotou využívat obecných znalostí o systému sociální pomoci a péče a informací o síti lokálních sociálních služeb v praxi na populaci absolventů medicíny se zaměřením na skupinu (vzorek) praktických lékařů. Výzkum se koncentruje na cílovou skupinu praktických lékařů, kteří svou praxi vykonávají v lokalitě Benešovska.
Seznam odborné literatury
Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (ve znění pozdějších novel a doplňků).
Vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádí zákon o sociálních službách.
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění.
Zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta.
Vyhláška č. 392/2004 Sb., kterou se stanoví minimální požadavky na akreditované zdravotnické magisterské studijní programy všeobecné lékařství, zubní lékařství a farmacie: od 1.: Předpis č. 187/2009 Sb.Vyhláška o minimálních požadavcích na studijní programy všeobecné lékařství, zubní lékařství, farmacie a na vzdělávací program všeobecné praktické lékařství
185/2009 Sb. Vyhláška o oborech specializačního vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů a oborech certifikovaných kurzů
Sborník sociálního lékařství; Sv. 1, 1992 ; Red. rada: Ctibor Drbal. - Praha : ASN repro, 1992.
Mareš, J., Hodačová, L., Býma, S.: Vybrané kapitoly ze sociálního lékařství, Karolinum, Praha 2005 (pro LF UK v Hradci Králové).
Matoušek, O. a kol.: Sociální služby, Portál, Praha 2009.
Matoušek , O. a kol.: Slovník sociální práce.
Sborník sociálního lékařství; Sv. 1, 1992 ; Red. rada: Ctibor Drbal. - Praha : ASN repro, 1992.
Tyl, J., Schneiberg, F. a kol.: Kapitoly ze sociální medicíny a veřejného zdravotnictví, 1998 (učební texty: 1. Lékařská fakulta UK)
Vurm, V. a kol.: Vybrané kapitoly ze sociální medicíny, Triton, Praha 2007. (Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity)
Zavázalová, H.: Sociální lékařství a veřejné zdravotnictví, Karolinum , Praha 1994, 2002 (učební texty UK)
Zavázalová, H.: Inovované dodatky k vybraným kapitolám ze sociálního lékařství a veřejnému zdravotnictví, Karolinum, Praha 2008 (učební texty UK)
Vybrané kapitoly ze sociální gerontologie: učební text pro posluchače Lékařské fakulty UK v Plzni / Helena Zavázalová. - Praha : Univerzita Karlova ; Karolinum, 2001.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK