Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Motivace středoškolských studentů ke školní práci
Název práce v češtině: Motivace středoškolských studentů ke školní práci
Název v anglickém jazyce: Motivation of High School Students for School Work
Klíčová slova: motivace, edukační styl, dospívání, výkonové cíle, studijní výsledky, proces učení, učitel, student střední školy
Klíčová slova anglicky: motivation, education style, adolescence, achievement goals, academic achievements, learning process, teacher, secondary school student
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Lenka Morávková Krejčová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 14.04.2011
Datum zadání: 14.04.2011
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum a čas obhajoby: 07.09.2016 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:27.07.2016
Datum proběhlé obhajoby: 07.09.2016
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Ilona Gillernová, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
V současné době se na mnoha středních školách učitelé potýkají s malým zájmem studentů o vyučované předměty. Rovněž výzkumná zjištění opakovaně ukazují, že s přibývající délkou studia klesá motivace žáků ke školní práci a v období dospívání, navzdory skutečnosti, že si mnozí z nich volí své budoucí profesní zaměření, dosahuje jejich motivace velmi nízké úrovně. Práce se bude věnovat souvislostem mezi (vnitřní) motivací studenta ke školní práci s postoji a dovednostmi učitelů - jejich výchovným řízením, kladným či záporným vztahem, ale také s metodami výuky.
Teoretická část práce bude zaměřena na vymezení zmíněných koncepcí – edukační styly, metody výuky, motivace, resp. druhy motivace a jak ovlivňují nejenom samotný proces učení, ale také výkony a studijní výsledky a s nimi úzce související vnímanou akademickou účinnost.
V praktické části bude realizováno výzkumné šetření, které se zaměří na porovnání motivace studentů ke školní práci s edukačními styly a metodami výuky jejich učitelů.
Seznam odborné literatury
AMES, C. Classrooms : Goals, Structures, and Student Motivation. Journal of Educational Psychology, 1992, vol 84, no 3, pp 261-271.
ČÁP, J. Psychologie výchovy a vyučování. Praha: Karolinum, 1997.
HELUS, Z. Sociální psychologie pro pedagogy. Praha: Grada, 2007.
GILLERNOVÁ, I. Sociální psychologie školy. In J. Výrost, I. Slaměník (Eds.) Aplikovaná sociální psychologie I. : člověk a sociální instituce. Praha: Portál, 1998. S. 259-301.
GILLERNOVÁ, I. Sociální vztahy ve škole a profesní dovednosti učitele. In M. Svoboda, P. Humpolíček, J. Humpolíčková (Eds.) Sociální procesy a osobnost : sborník příspěvků z 6. ročníku konference 2003 [CD-ROM]. Brno: Masarykova Univerzita. Filozofická fakulta. Psychologický ústav, 2003. S. 97-106.
KREJČOVÁ, L. Psychologické aspekty vzdělávání dospívajících. Praha: Grada, 2011.
PATRICK, H. – RYAN, A. M. – KAPLAN, A. Early Adolescents‘ Perceptions of the Classroom Social Environment, Motivational Beliefs, and Engagement. Journal of Educational Psychology, 2007, vol 99, no 1, pp 83-98.
TYRLÍK, M. – MACEK, P. – ŠIRŮČEK, J. Sebepojetí a identita v adolescenci. Brno: Masarykova univerzita, 2010.
VYMĚTAL, J. – REZKOVÁ, V. Rogersovský přístup k dospělým a dětem. Praha: Portál, 2001.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK