Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Zákaz mučení v mezinárodním právu
Název práce v češtině: Zákaz mučení v mezinárodním právu
Název v anglickém jazyce: Torture prohibition in international law
Klíčová slova: Mučení Kruté, nelidské a ponižující zacházení nebo trestání Scénář tikající bomby
Klíčová slova anglicky: Torture Cruel, Inhuman and Degrading Treatment or Punishment Ticking Bomb Scenario
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mezinárodního práva (22-KMP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Věra Honusková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 30.11.2010
Datum zadání: 29.06.2012
Datum potvrzení stud. oddělením: 25.09.2012
Datum a čas obhajoby: 24.09.2012 12:00
Místo konání obhajoby: PF UK místnost č. 217
Datum odevzdání elektronické podoby:27.09.2012
Datum proběhlé obhajoby: 24.09.2012
Oponenti: JUDr. Martin Faix, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce se zabývá zákazem mučení v mezinárodním právu. Zákaz mučení je považován za jednu ze základních hodnot demokratických států, je právem absolutním, je součástí mezinárodního obyčejového práva a je takovým pravidlem chování, od kterého se nelze za žádných okolností odchýlit.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že již není tématem příliš aktuálním, opak je pravdou. K porušování zákazu mučení dochází takřka na celém světě. Inspirací a impulsem k výběru práce pro mne však byla situace okolo USA v rámci války proti teroru a mučení vězňů na amerických vojenských základnách.
Práce je koncipována do dvou bloků. První část práce tvoří teoretické otázky, ve kterých bylo mým cílem definovat především samotný pojem mučení a jiného krutého, nelidského a ponižujícího zacházení a trestání a jejich vzájemný vztah a zmapovat mezinárodní univerzální a partikulární mechanismy, ve kterých je zákaz mučení zakotven. V tomto směru je významnou Úmluva proti mučení a jinému krutému, nelidskému a ponižujícímu zacházení nebo trestání, která nám jako jediný univerzální dokument nabízí přesnou definici mučení. Cílem první části bylo také popsat, jakým způsobem je pomocí kontrolních mechanismů kontrolováno dodržování zákazu mučení ve světě.
Druhý blok práce je zaměřen právě na USA a případy mučení ve věznicích Bagram, Abu Ghraib a Guantánamo. Rozebrán je také fenomén tzv. scénáře tikající bomby, který má jako myšlenkový experiment nabourat přesvědčení o absolutním postavení zákazu mučení.
Vzhledem ke zvolenému tématu tvoří většinu použité literatury zahraniční zdroje, ať už se jedná o práce zahraničních autorů, judikaturu či základní prameny práva pro v této oblasti.
Práce potvrzuje, že zákaz mučení má v rámci mezinárodního práva silné postavení a ačkoliv se mohou vyskytnout situace, které by mohly vyvolat pochybnosti o správnosti absolutního postavení toho zákazu, není řešením vzít právo do svých rukou, jak se tomu stalo v případě války proti teroru. Podle mého názoru není reálné, nastavit systém, který by absolutnost zákazu mučení porušoval a zároveň efektivně fungoval. Nehledě na to, že postavení zákazu mučení jako mezinárodního obyčeje a nederogovatelné normy mezinárodního práva tuto možnost ani nepřipouští.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis deals with the prohibition of torture in international law. The prohibition of torture is considered one of the fundamental values of democratic states, it is an absolute right and a part of customary international law and such a rule of conduct from which we can under no circumstances deviate.
Although it might seem that this topic is not too current, the opposite is true. The violation of the prohibition of torture is almost worldwide. The inspiration and impetus to select this topic for me was the situation about the U.S. war against terror and torture of prisoners at U.S. military bases.
The work is divided into two blocks. The first part is a theoretical question, which aims to define the very concept of torture and other cruel, inhuman and degrading treatment and punishment and their relationship and to map the universal and particular international mechanisms in which the prohibition of torture is established. In this respect, the important document is the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, which is the only universal document that provides a precise definition of torture. The aim of the first part was also to describe how the control mechanisms checked in compliance with the prohibition of torture in the world.
The second part focuses on the work of the United States and cases of torture in prisons Bagram, Abu Ghraib and Guantanamo. Analyzed is also the phenomenon of so-called ticking bomb scenario, which as a psychological experiment aims to crack the belief in the absolute prohibition of torture.
Due to the chosen theme the majority of the literature consists of foreign source, whether it is the work of foreign authors, case law and the basic sources of law in this area.
The thesis confirms that the prohibition of torture has a strong position under the international law, although there may be situations that may raise doubts about the correctness of the position of absolute prohibition It is not the solution to take the law into own hands, as it happened in case of war against terror. In my opinion, it is not realistic to set up a system that would violate the prohibition against torture absoluteness and also work effectively. In fact, the position of the prohibition against torture as an international custom and an irrevocable law doesn’t allow this option.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK