Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Katolická církev a extremismus v České republice
Název práce v češtině: Katolická církev a extremismus v České republice
Název v anglickém jazyce: Catholic Church and Extremism in the Czech Republic
Akademický rok vypsání: 2009/2010
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav dějin křesťanského umění (26-UDKU)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Tomáš Petráček, Ph.D., Th.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 02.02.2010
Datum zadání: 02.02.2010
Datum a čas obhajoby: 02.02.2012 13:00
Datum odevzdání elektronické podoby:03.12.2011
Datum odevzdání tištěné podoby:06.12.2011
Datum proběhlé obhajoby: 02.02.2012
Oponenti: ThLic. Petr Štica, Th.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
viz diplomní seminář
Seznam odborné literatury
Miroslav MAREŠ - Pravicový extremismus a radikalismus
Štefan DANICS - Extremismus:hrozba demokracie
Günter HOLE - Fanatismus:sklon k extrému a jeho psychologické kořeny
Jan CHMELÍK - Extremismus a jeho právní a sociologické aspekty
Jan CHMELÍK - Symbolika extremistických hnutí
Petr FIALA - Katolismus a politika
Stanislav BALÍK, Jiří HANUŠ - Katolická církev v Československu 1945-1986
Předběžná náplň práce
V této studii bych chtěla přiblížit podoby křesťanského extremismu a způsoby, jakými využívají některé extremistické organizace katolickou rétoriku. Pozornost se budu snažit soustředit především na uskupení působící v České republice po roce 1989. Pokusím se o analýzu postojů jednotlivých hnutí i politických stran a o vytvoření ucelenějšího pohledu na strukturu extremistických a radikálních organizací využívajících katolickou nauku.
Ráda bych tedy zkoumala, jakými způsoby využívají tyto organizace křesťanství k demonstraci svých zájmů a ze získaných podkladů se pokusím odpovědět na otázku, zda náboženskou rétoriku užívají z ideového přesvědčení, či je v tomto případě pouze zneužita k propagaci zájmů těchto subjektů. Pozornost hodlám věnovat nejen způsobu práce těchto skupin s křesťanstvím, ale budu se snažit představit i jejich programové hodnoty abych ukázala na důvody označení popisovaných organizací za extremistické.
Výsledný text rozdělím do tří základních částí. Nejprve budu soustředit pozornost na vymezení základních pojmů spojených s tématem práce, tedy tomu jak budou dále aplikovány. Jedná se zejména o definici extremismu a sním souvisejících jevů a jejich případná typologizace. Zde bych představila smysl základního rozdělení práce na pravicová a levicová uskupení.
V následné části se budu krátce zabývat historií směrů, které bych nazvala extremistickými a jejich spojením s katolicismem. Pro lepší přehlednost probírané látky text budu dělit na pravicovou a levicovou část politické scény, neboť zde se bude jednat o dva odlišné přístupy k probíranému tématu.
Ve třetí, stěžejní části práce, se zaměřím na již zmíněný popis a interpretaci současných extremistických skupin působících v České republice. I tato stať bych pro lepší přehlednost elementárně rozdělila na pravou a levou stranu politického spektra, přestože popisované skupiny se nemusí nacházet striktně na jeho okrajích. V práci se pokusím oddělit náboženský extremismus od politického, přestože v řadě případů k jejich propojení může docházet. Zkoumat tak budu především to, jakým způsobem využívají popisované organizace křesťanství k demonstraci svých zájmů.
Studie tedy nebude reflektovat politické ani náboženské skupiny, které katolicismus využívají jako terč své činnosti s cílem útočit na toto náboženství (islámský fundamentalismus, satanismus apod.), jak by mohlo z názvu práce vyplývat.
Ze získaných poznatků se také pokusím zjistit v jaké míře je využívání katolicismu při činnostech extremistických subjektů v naší republice zásadní , či se jedná spíše o okrajovou záležitost a jaký vliv mají tyto organizace na českou společnost
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK