Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Institucionální zajištění ochrany životního prostředí v České republice
Název práce v češtině: Institucionální zajištění ochrany životního prostředí v České republice
Název v anglickém jazyce: Institutional safeguarding of environmental protection in the Czech Republic
Klíčová slova: ochrana životního prostředí, instituce, veřejná správa
Klíčová slova anglicky: environmental protection, institutions, public administration
Akademický rok vypsání: 2008/2009
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra práva životního prostředí (22-KPZP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Martina Franková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 19.02.2009
Datum zadání: 03.11.2010
Datum potvrzení stud. oddělením: 31.05.2011
Datum a čas obhajoby: 30.05.2011 14:00
Místo konání obhajoby: 3. patro, místnost 338
Datum odevzdání elektronické podoby:28.04.2011
Datum proběhlé obhajoby: 30.05.2011
Oponenti: doc. JUDr. Vojtěch Stejskal, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Institucionální zajištění ochrany životního prostředí v České republice
Cílem této diplomové práce je popsat význam, pravomoci, kompetence a vzájemné vztahy orgánů a institucí, které zajišťují ochranu životního prostředí v České republice. Své úkoly a funkce v oblasti ochrany a tvorby životního prostředí plní všechny orgány tří základních větví státní moci. Moc zákonodárná a moc soudní nemají pro ochranu životního prostředí žádné speciální instituce, které by se zabývaly pouze ochranou životního prostředí. Ale stav a vývoj životního prostředí ovlivňují svou normotvornou činností a rozhodováním v soudních sporech o věcech, které se životního prostředí týkají. Naproti tomu, moc výkonná takové instituce má.
Diplomová práce je rozdělena do 4 kapitol. Kapitola první se v obecné rovině věnuje pojmu „životní prostředí“ a jeho ochraně. Následně je definováno právo životního prostředí a popsána jeho úzká vazba na správní právo. Taktéž je uveden i stručný výčet právních pramenů institucionálního zajištění ochrany životního prostředí. Na závěr této kapitoly, vzhledem k těsné vazbě práva životního prostředí na správní právo, je pojednáno o ústavních základech institucionálních aspektů veřejné správy.
Druhá kapitola je věnována orgánům státu a jejich pravomocem při ochraně životního prostředí. Blíže je popsána úloha orgánů moci zákonodárné a soudní. Z jednotlivých složek soudnictví je větší důraz kladen na soudy ve správním soudnictví, vzhledem k jeho významu pro životní prostředí. V rámci moci výkonné je vymezen pojem veřejné správy s bližším zaměřením na formální pojetí veřejné správy.
Třetí kapitola již poskytuje přehled obecných a speciálních orgánů a institucí, které vykonávají působnost v oblasti ochrany životního prostředí. Blíže je popsán jejich význam, postavení a kompetence na úseku ochrany životního prostředí.
Čtvrtá kapitola se věnuje dalším subjektům, které se podílejí na ochraně životního prostředí. Tyto subjekty sice nejsou správními orgány, ale charakterem své
činnosti se blíží fungování správních orgánů. Další z nich působí jako poradní odborné instituce.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Institutional safeguarding of environmental protection in the Czech Republic
The aim of this thesis is to describe the importance, authority, competence and mutual relations between the authorities and institutions that protect the environment in the Czech Republic. Their duties and functions in the field of environment and development institutions shall perform all three main branches of state power. Legislative power and judicial power not to protect the environment is no special institution that would deal only with environmental protection. But the state and development of the environment can affect the formation of laws and decisions in lawsuits on matters relating to the environment. On the other hand, the executive power of such institutions has.
The thesis is divided into four chapters. Chapter one is devoted to the general concept of the environment and its protection. Subsequently defined environmental law and described his close relationship to the administrative law. The following is a brief list of sources of law provide the institutional environment. At the end of this chapter, given the close linkage of environmental law in administrative law, it discusses the constitutional basis of the institutional aspects of public administration.
The second chapter is devoted to the state authorities and their powers to protect the environment. Is described in detail the role of the legislative and judicial. Of the individual components of the judiciary is a greater emphasis placed upon the courts in administrative law, due to its importance for the environment. The executive power is defined concept of public administration with a closer focus on the formal concept of public administration.
The third chapter has provided an overview of general and specialized institutions to carry out responsibilities in the field of environmental protection. Closer described their role, status and competence in the field of environmental protection.
The fourth chapter deals with other entities involved in environmental protection. These entities, though not the administration, but the nature of their activities, similar to that of the authorities. Another one of them acts as an advisory expert bodies.
The conclusion summarizes the findings from this study. Emphasis is placed on the issue of unclear division of powers between the institutions.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK