Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Role rostlin v koloběhu uhlíku v probíhající klimatické změně - tvorba badatelských aktivit do výuky.
Název práce v češtině: Role rostlin v koloběhu uhlíku v probíhající klimatické změně - tvorba badatelských aktivit do výuky.
Název v anglickém jazyce: Plants in the carbon cycle under the ongoing climate change – development of inquiry based learning materials.
Klíčová slova: Klimatická změna, koloběh uhlíku, rostliny, dálkový průzkum Země, badatelství
Klíčová slova anglicky: Climate change, carbon cycle, plants, remote sensing, inquiry based science learning
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra experimentální biologie rostlin (31-130)
Vedoucí / školitel: Mgr. Zuzana Lhotáková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 08.01.2024
Datum zadání: 08.02.2024
Datum potvrzení stud. oddělením: 11.02.2024
Konzultanti: prof. RNDr. Jana Albrechtová, Ph.D.
RNDr. Irena Chlebounová
Seznam odborné literatury
Albrechtová J, Kupková L, Campbell PKE. 2017. Metody hodnocení fyziologického stavu smrkových porostů. Praha: Česká geografická společnost.
Chen JM, Ju W, Ciais P, Viovy N, Liu R, Liu Y, Lu X. 2019. Vegetation structural change since 1981 significantly enhanced the terrestrial carbon sink. Nature Communications10: 4259.
Fernández-Martínez M, Sardans J, Chevallier F, Ciais P, Obersteiner M, Vicca S, Canadell JG, Bastos A, Friedlingstein P, Sitch S, et al. 2019. Global trends in carbon sinks and their relationships with CO2 and temperature. Nature Climate Change 9: 73–79.
Friedlingstein P, O’Sullivan M, Jones MW, Andrew RM, Hauck J, Olsen A, Peters GP, Peters W, Pongratz J, Sitch S, et al. 2020. Global Carbon Budget 2020. Earth System Science Data 12: 3269–3340.
Nezval O, Krejza J, Světlík J, Šigut L, Horáček P. 2020. Comparison of traditional ground-based observations and digital remote sensing of phenological transitions in a floodplain forest. Agricultural and Forest Meteorology291: 108079.
Kirschner Paul A., John Sweller & Richard E. Clark (2006) Why Minimal Guidance During Instruction Does Not Work: An Analysis of the Failure of Constructivist, Discovery, Problem-Based, Experiential, and Inquiry-Based Teaching, Educational Psychologist, 41:2, 75-86, DOI: 10.1207/s15326985ep4102_1
Sweller John et al., Educational Research Review, https://doi.org/10.1016/j.edurev.2023.100584
Předběžná náplň práce
Hlavním cílem práce bude tvorba několika (2-4) badatelských aktivit do výuky včetně výukových materiálů zaměřených na propojení témat role rostlin v koloběhu uhlíku a klimatické změny pro střední školy, případně druhý stupeň základní školy.
V literárním přehledu bude představena a kriticky diskutována badatelská metoda ve školní výuce přírodovědných předmětů v návaznosti na mezinárodní program GLOBE.
V odborné části literárního přehledu bude zpracován stručný kontext klimatické změny a její dopad na funkci rostlin v koloběhu uhlíku. Pozornost bude věnována i metodám dálkového průzkumu Země, kterými lze sledovat stav a funkci vegetace globálně.
Konkrétní badatelské aktivity budou zacíleny např. na roční dynamiku koncentrace CO2 v atmosféře a fotosyntetickou aktivitu rostlin s využitím produktů DPZ; na jarní a podzimní fenologii středoevropských dřevin, reakce dřevin na průvodní faktory klimatické změny (např. sucho) a dopad těchto reakcí na ukládání uhlíku do biomasy. Badatelské aktivity budou založené na pozorování dřevin v přírodě či v okolí školy a práci s multimediálními materiály např. ze Science Visualization Studio (https://svs.gsfc.nasa.gov/).


Sepsání literární rešerše k využití badatelské metody při výuce přírodovědných předmětů formou kritické diskuse.
Sepsání literárního úvodu k roli rostlin v terestrickém koloběhu uhlíku v podmínkách probíhající klimatické změny a možnosti využití dálkového průzkumu k hodnocení stavu a funce vegetace na globální úrovni
Tvorba badatelských výukových materiálů k aktivitám do výuky:
1) roční dynamika CO2 v atmosféře a fotosyntéza rostlin - práce s videem https://svs.gsfc.nasa.gov/
2) Vývoj 1-2 badatelských aktivit zaměřených na fenologii dřevin či jejich odezvu na faktory klimatické změny (sucho, oteplování)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK