Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Bariéry v účasti na screeningu kolorektálního karcinomu v Česku
Název práce v češtině: Bariéry v účasti na screeningu kolorektálního karcinomu v Česku
Název v anglickém jazyce: Barriers to colorectal cancer screening participation in Czechia
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje (31-340)
Vedoucí / školitel: Ivana Kulhánová, Ph.D.
Řešitel:
Zásady pro vypracování
Kvalitativní výzkum (JSB575 / JSB514)
Kvalitativní výzkum v praxi (APS300448)
Seznam odborné literatury
Bannister-Tyrrell M, Meiqari L. Qualitative research in epidemiology: theoretical and methodological perspectives. Ann Epidemiol. 2020;49:27-35.
Marshall, C., Rossman, G. B. & Blanco, G. (2021). Designing qualitative research (7th ed.). Thousand Oaks, CA: Sage.
Cresswell, J. W. & Cresswell, J.D. (2017). Research design: Qualitative, quantitative, and mixed methods approaches. 5th edition. SAGE Publications.
Hendl, J. Kvalitativní výzkum: základní teorie, metody a aplikace. 2., aktualizované vydání, Praha: Portál, 2008. ISBN 978-80-7367-468-4.
Strauss, A.L., Corbin, J. Základy kvalitativního výzkumu: postupy a techniky metody zakotvené teorie. Brno: Sdružení Podané ruce, 1999. ISBN 80-85834-60-X.
Reichel, J. Kapitoly metodologie sociálních výzkumů. Praha: GradaPublishing, 2009. ISBN 978-80-247-3006-6.
Předběžná náplň práce
Zavedení populačních screeningových programů má kromě primární redukce nemocnosti/úmrtnosti na dané onemocnění vést k redukci nerovností ve zdraví. Kolorektální screening patří v Česku k jednomu ze tří programů sekundární prevence nádorových onemocnění. Přestože nádor tlustého střeva a konečníku (kolorekta) patří mezi nejčastější příčiny úmrtí, účast na prevenci (tedy screeningu) je stále nízká. Administrativní zdravotnická data poskytují informace o pohlavně-věkové struktuře účastníků resp. neúčastníků. Klíčové informace nezbytné pro 1) identifikaci faktorů vedoucích k nižší míře účasti na screenigu, stejně tak jako 2) identifikaci bariér neúčasti na scrennigu lze získat pouze z výběrových šetření a informace z nich na rozhodovací úrovni chybí. V Česku proběhla řada šetření věnovaná této problematice (např. Výzkum občanů 2020, EHIS, Život během pandemie, český dropoff dotazník SHARE). Předběžné prvotní analýzy ukazaly na rozdílné míry účasti z hlediska věku, rodinného stavu, socioekomonické pozice či regionu. Za hlavní bariéry potom byly identifikovány nízká informovanost, nízká úroveň zdravotní gramotnosti, negativních vztah s lékaři či zdravotní péčí a strach z vyšetření či diagnózy. Tradiční bariéry jako dostupnost zdravotní péče potom hrály marginální roli.
Diplomová práce by se měla zaměřit na kvalitativní výzkum bariér účasti na kolorektálním screeningu mužů a žen v Česku. Detailní analýza těchto bariér povede k lepšímu pochopení individuálních i kontextuálních determinant vedoucích k nedostatečné účasti na screningu, odhalení zranitelných skupin populace či odhalení problematických zón v poskytování zdravotní péče. Získané výsledky by pak měly poskytnout podklady pro nástroje/možné experimenty pro zlepšení účasti na screningu. Využití těchto pokladů, resp. aplikační zájem lze očekávat od Národního screenigového centra, ÚZIS, nebo zdravotních pojišťoven.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK