Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Studium změn exprese miRNA u různých typů nádorů štítné žlázy
Název práce v češtině: Studium změn exprese miRNA u různých typů nádorů štítné žlázy
Název v anglickém jazyce: Study of miRNA expression changes in different types of thyroid tumors
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra biochemie (31-250)
Vedoucí / školitel: RNDr. Vlasta Kuklíková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 09.10.2023
Datum zadání: 09.10.2023
Předběžná náplň práce
FNAB hrají důležitou roli v diagnostice nádorů štítné žlázy. Jedná se o minimálně invazivní proceduru, při které jsou pod ultrazvukovou kontrolou získávány drobné fragmenty patologické tkáně. Následuje cytologické vyšetření, které u části pacientů zůstává nejisté.
K definitivní diagnóze dochází až při pooperačním histologickém vyšetření. K potvrzení diagnózy a určení prognózy onemocnění ještě před operací již několik let přispívá molekulárně genetická analýza, která byla zavedena na Oddělení molekulární endokrinologie Endokrinologického ústavu. Rutinně jsou vyšetřovány patogenní varianty (bodové mutace i fúzní geny) v genech souvisejících s tyreoidální tumorogenezí. Detekce některých patogenních variant (např. v genech BRAF, RET, TERT, některé fúzní geny) je spojena s téměř 100% rizikem malignity, u některých (např. v RAS genech) je však riziko malignity nižší a jejich klinická interpretace je obtížná. Proto je potřeba identifikovat další genetické markery, které by přispěly ke zpřesnění diagnózy a prognózy onemocnění, jako jsou změny exprese miRNA.
MicroRNA jsou malé nekódující molekuly RNA, které ovlivňují expresi celé řady onkogenů a tumor-supresorových genů. Identifikace těchto epigenetických změn by mohla pomoci lépe interpretovat případy s klinicky nejistou patogenní variantou.
Součástí disertační práce bude izolace genetického materiálu ze vzorků tkání štítné žlázy (FNAB, odoperované zamražené tkáně a parafinové bločky), analýza hlavních genetických změn a stanovení změn exprese miRNA pomocí NGS (masivně paralelní sekvenování) a Real Time PCR. Data budou bioinformaticky a statisticky zpracována a porovnána s klinicko-patologickými daty. Na základě získaných poznatků budou navrženy miRNA, které by mohly být použity v rutinní praxi v předoperační analýze uzlů ve štítné žláze.
Cílem disertační práce je studium změn exprese miRNA u různých typů nádorů štítné žlázy a využití výsledků k přesnějšímu stanovení diagnózy a prognózy u pacientů s onemocněním štítné žlázy.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK