Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Německá humanitární pomoc v Bosně a Hercegovině
Název práce v češtině: Německá humanitární pomoc v Bosně a Hercegovině
Název v anglickém jazyce: German humanitarian aid in Bosnia and Herzegovina
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra ruských a východoevropských studií (23-KRVS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Ondřej Žíla, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 07.06.2023
Datum zadání: 07.06.2023
Zásady pro vypracování
Cílem mé práce bude zmapovat humanitární pomoc v Bosně a Hercegovině na konkrétním příkladu německé humanitární pomoci. Chtěla bych na tomto příkladu prozkoumat, jak humanitární pomoc v Bosně vypadala posledních 30 let. S pomocí zpráv a dokumentů německých neziskových organizací se detailně podívám na data o humanitární pomoci. Tyto poznatky pak zasadím do širšího kontextu humanitární pomoci v Bosně, popřípadě humanitární pomoci jako takové.
Seznam odborné literatury
Cutts, Mark. „The humanitarian operation in Bosnia, 1992-95: dilemmas of negotiating humanitarian access“. New Issues in Refugee Research, Working Paper no. 8 (1999).
Georgiev-Keiser, Jenny. „Humanitäre Hilfe von Deutschland für Südosteuropa: Aktionen der Vereinigung "Sternstunden" für Kinder“. Comparative Southeast European Studies 45, no. 6-7 (1996).
Gilbert, Anrew C.. „From humanitarianism to humanitarianization: Intimacy, estrangement, and international aid in postwar Bosnia and Herzegovina“. American Ethnologist 43(4), no. 717–729 (2016).
Krizanovic, Dijana. „Die humanitäre Hilfe von Amnesty International und des Roten Kreuzes während des Balkankrieges in den 90er Jahren“. Bakalářská práce, Växjö Universität, 2006.
Lieser, Jürgen a Dennis Dijkzeul. Handbuch humanitäre Hilfe. Springer-Verlag Berlin, Heidelberg, 2013.
Maglajlic, Reima Ana a Paul Stubbs. „Occupying Liminal Spaces in Post-Conflict Social Welfare Reform? Local Professionals and International Organisations in Bosnia and Herzegovina“. British Journal of Social Work 48, no. 37–53 (2018).
Maxwell, Daniel a Kirsten Heidi Gelsdorf. Understanding the Humanitarian World. Routledge, 2019.
McMahon, Patrice C.. Das NGO-Spiel Zur ambivalenten Rolle von Hilfsorganisationen in Postkonfliktländern. Hamburger Edition, Hamburg, 2019.
Moll, Nicolas. Solidarity Is More Than a Slogan: International Workers Aid During And After The 1992-1995 War In Bosnia and Hercegovina. Rosa Luxemburg Stiftung, Brussels, 2021.
Young, Kirsten. „UNHCR and ICRC in the former Yugoslavia: Bosnia-Herzegovina“. International Review of the Red Cross 83, no. 843 (září 2001).
Předběžná náplň práce
V mé práci se nejprve krátce budu zabývat Bosnou jako takovou, abych poukázala na to, proč byla a je humanitární pomoc v této zemi potřebná, především tedy téma války v 90. letech a následný další vývoj země. Dále se budu obecně věnovat tématu humanitární pomoci. Zde bych chtěla popsat smysl a význam humanitární pomoci a základní zásady v tomto oboru. Mimo to zmíním také výzvy a kritiku, kterým humanitární pomoc čelila a stále čelí. Ve třetí části se zaměřím konkrétně na humanitární pomoc v Bosně v průběhu posledních 30 let. Na tomto místě dále rozvedu ambivalentní roli humanitární pomoci, pro níž je situace během války v Bosně a Hercegovině ukázkovým příkladem. V poslední části poté rozeberu dokumenty a data německých organizací a budu na tomto konkrétním případě zkoumat humanitární a rozvojovou pomoc, kterou Bosna obdržela ze strany Německa.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK