Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Terrestrial islands: how habitat fragmentation shapes wild bee diversity and threatens the conservation of our most important pollinators.
Název práce v češtině: Suchozemské ostrovy: jak fragmentace stanovišť formuje rozmanitost volně žijících včel a ohrožuje zachování našich nejdůležitějších opylovačů
Název v anglickém jazyce: Terrestrial islands: how habitat fragmentation shapes wild bee diversity and threatens the conservation of our most important pollinators.
Klíčová slova: fragmentace stanovišť, volně žijící včely, urbanizace, přírodní rozmanitost, opylování, zachování přírody
Klíčová slova anglicky: habitat fragmentation, wild bees, urbanization, biodiversity, pollination, conservation
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra zoologie (31-170)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jakub Straka, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 06.10.2022
Datum zadání: 06.10.2022
Předběžná náplň práce
Volně žijící druhy včel jsou nezbytným hmyzem, který poskytuje ekosystémové služby, jako je opylování. Biologická rozmanitost včel ale již několik desetiletí klesá. Hlavním faktorem tohoto poklesu je ztráta stanovišť, která vede k fragmentaci stanovišť a izolaci populací, to dále vede k regionálnímu nebo dokonce globálnímu vymírání. Fragmentace stanovišť je způsobena především urbanizací a intenzifikací zemědělství. Cílem tohoto projektu je posoudit vliv fragmentace a izolace na populace volně žijících včel v různých typech biotopů s využitím teorie ostrovní biogeografie a její kombinace s moderními statistickými a populačně genetickými analýzami a modelovacími přístupy. Naším cílem je porozumět tomu, jak integrovat měření druhové a funkční diverzity, struktury společenstva, vzorce společného výskytu a populační genetiky a jak je lze kolektivně použít k lepší charakterizaci toho, jak jsou společenstva volně žijících včel ovlivněna izolací v antropogenní krajině. K dosažení tohoto cíle provádíme průzkum společenstev volně žijících včel pomocí standardizovaných metod v městských oblastech a jejich okolí a na velkých zemědělských polích v České republice. Lokality byly vybrány pomocí GIS analýzy a my používáme nový přístup k určení množství vhodného biotopu včel s přihlédnutím k vertikální komplementaritě biotopu. Všechny druhy budou identifikovány a genotypovány, aby bylo možné komplexně analyzovat všechny aspekty a účinky fragmentace stanovišť na celá společenstva volně žijících včel a posoudit použitelnost teorie množství stanovišť pro účely ochrany volně žijících včel. Hlubší a komplexní pochopení těchto faktorů a strukturovanější průzkumy v takto nedostatečně prozkoumaných regionech Evropy jsou zásadní pro současnou a budoucí ochranu volně žijící včel, zejména proto, že naše cíle jsou v souladu s Evropským schématem monitorování opylovačů, které nedávno zahájila Evropská komise.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
A major factor of this decline is habitat loss, resulting in habitat fragmentation and isolation of populations, which leads to regional or even global extinctions. Habitat fragmentation is mainly driven by urbanisation and agricultural intensification. The objective of this project is to assess the effect of fragmentation and isolation on wild bee populations in different habitat types by using the theory of island biogeography and combining it with modern statistical and population genetic analyses and modelling approaches. We aim to understand how to integrate measures of species and functional diversity, community structure, co-occurrence patterns, and population genetics and how they can be used collectively to better characterise how wild bee communities are affected by isolation in anthropogenic landscapes. To achieve this goal, we are surveying wild bee communities using standardised field methods in and around urban areas and large scale agricultural fields in the Czech Republic. The locations were selected using GIS analysis and we are using a novel approach to determine the amount of suitable bee habitat by taking vertical complementarity of the habitat into account. All species will be identified and genotyped in order to comprehensively analyse all aspects and effects of habitat fragmentation on the entire wild bee communities and to assess the applicability of the habitat amount theory for wild bee conservation purposes. A deeper and comprehensive understanding of these factors and more structured surveys in such under-investigated regions of Europe are essential for current and future conservation of wild bees, particularly as our goals are in line with the European Pollinator Monitoring Scheme recently inaugurated by the European Commission.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK