Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Výzvy a možnosti – příspěvek k problematice vydávání staročeských textů na příkladu Umučení rajhradského
Název práce v češtině: Výzvy a možnosti – příspěvek k problematice vydávání staročeských textů na příkladu Umučení rajhradského
Název v anglickém jazyce: Challenges and possibilities – contribution to the issue of publishing Old Czech texts on the example of The Martyrdom of Rajhrad
Klíčová slova: umučení Páně|kritická edice|staročeská literatura|kázání|mariánský plankt
Klíčová slova anglicky: The Martyrdom of Jesus|Critical Edition|Old Czech Literature|Sermon|Marian Plaint
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav české literatury a komparatistiky (21-UCLK)
Vedoucí / školitel: Mgr. Marie Škarpová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 06.06.2022
Datum zadání: 06.06.2022
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 08.06.2022
Odevzdaná/finalizovaná: ne
Zásady pro vypracování
Tato diplomová práce si klade za cíl v jistém smyslu navázat na autorčinu bakalářskou práci Umučení rajhradské – edice a jazykový rozbor, která byla pokusem o textověkritické zpracování staročeské veršované skladby tradičně řazené mezi tzv. umučení Páně. Jak je z názvu předchozí práce patrné, její těžiště spočívalo především v analýze památky z jazykovědného hlediska a řešení otázek textové kritiky, což je společně s pořízením transkribované verze textu základním předpokladem pro další bádání.
V této práci tak bude skladbě věnována pozornost primárně z hlediska literárněvědného, přičemž za klíčové považujeme zařazení památky do dobového literárního, ale i obecně společensko-kulturního kontextu, a to s přesahem k některým dílčím tématům, která se vzhledem k povaze textu nabízejí k úvaze: jedná se např. o problematiku performativity staročeských textů či jejich imaginativního potenciálu. Nedílnou součástí práce bude i snaha prozkoumat vztahy Umučení rajhradského se související skupinou textů – tzv. plankty Panny Marie.
Na základě důkladného zmapování možných interpretačních přístupů se pak pokusíme dospět k optimálnímu řešení pro vytvoření kritické komentované edice památky, která by měla být hlavním výstupem této diplomové práce. Její ambicí je přitom podat nejen konkrétní příspěvek ke zkoumání českého literárního středověku, ale především se zamyslet nad tím, jaké výzvy, ale i možnosti v sobě skrývá vydávání staročeských textů.
Seznam odborné literatury
Prameny:
Umučení rajhradské, rkp., Knihovna Benediktinského opatství Rajhrad, sign. 424, f. 78r–80r. Dostupné z:
http://www.manuscriptorium.com/apps/index.php?direct=record&pid=AIPDIGBOPPRBR_424_______1RGNXJ1-cs.

Seznam odborné literatury:
AUSTIN, John Langshaw. Jak udělat něco slovy. Přel. A. Bakešová. Praha: Filosofia, 2000.
CURTIUS, Ernst Robert. Evropská literatura a latinský středověk. Praha: Triáda, 1998.
DAŇHELKA, Jiří. Textologie a starší česká literatura. Ed. J. Sichálek. Praha: ÚČL AV ČR, 2013.
JEDLIČKOVÁ, Alice – FEDROVÁ, Stanislava. Viditelné popisy. Vizualita, sugestivita a intermedialita literární deskripce. Praha: Akropolis, 2016.
KOLÁR, Jaroslav. Poznámky k edičnímu zpracování staročeských textů. In Česká literatura, roč. 36, č. 2, 1988, s. 109–118.
KOLÁR, Jaroslav. K žánrovému statutu děl starší české literatury. In Česká literatura, roč. 42, č. 5, 1994, s. 496–504.
MUESSIG, Carolyn (ed.). Preacher, Sermon and Audience in the Middle Ages. Brill: Leiden – Boston – Köln, 2002.
LE GOFF, Jacques. Středověká imaginace. Přel. I. Murasová. Praha: Argo, 1998.
LEHÁR, Jan. Česká středověká lyrika. Praha: Vyšehrad, 1990.
LEHÁR, Jan. Pláče Panny Marie. In V. Forst (ed.), Lexikon české literatury: osobnosti, díla, instituce, sv. 3/II P-Ř. Praha: Academia, 2000, s. 939–940.
LEHÁR, Jan. Umučení Páně. In L. Merhaut (ed.), Lexikon české literatury: osobnosti, díla, instituce, sv. 4/II U-Ž, Dodatky A-Ř. Praha: Academia, 2008, s. 1118–1119.
OSOLSOBĚ, Ivo. Ostenze, hra a jazyk. Brno: Host, 2002.
POLÁČKOVÁ, Eliška. Verbum caro factum est. Performativita bohemikální literatury 14. století pohledem divadelní vědy. Praha: Filosofia, 2019.
POSTLEWATE, Laurie – HÜSKEN, Wim (eds.). Acts and texts. Performance and Ritual in the Middle Ages and the Renaissance. Amsterdam – New York: Brill, 2007.
SCHÖNBACH, Anton Emanuel. Über die Marienklagen: Ein Beitrag zur Geschichte der geistlichen Dichtung in Deutschland. Graz: Leuschner & Lubensky, 1874.
SICHÁLEK, Jakub. Editologická problematika staročeské literatury. In Editologie. Od náčrtu ke knize. Praha: ÚČL AV ČR, 2018, s. 219–262.
STICCA, Sandro. The Planctus Mariae in the Dramatic Tradition of the Middle Ages. Athens – London: University of Georgia Press, 1988.
ŠKARKA, Antonín. Z problematiky českého gotického básnictví (Veršovaná mystická homilie Pláč Marie Magdaleny z Hradeckého rukopisu). In: Český časopis historický, roč. 48 a 49, č. 1, 1947/1948 [vyd. 1949], s. 30–109.
VAŠÁK, Pavel. Textologie: teorie a ediční praxe. Praha: Karolinum, 1993.
VILIKOVSKÝ, Jan. O staročeské poesii. In Řád, roč. 2, č. 3, s. 122–134.
VILIKOVSKÝ, Jan. Latinská předloha Rajhradského umučení. In Časopis Matice moravské, roč. 63 a 64, č. 1–4, 1939/40, s. 109–113.
VILIKOVSKÝ, Jan. Písemnictví českého středověku. Praha: Universum, 1948.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK