Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Výuka dějepisu na základních a středních školách po revolučním roce 1989
Název práce v češtině: Výuka dějepisu na základních a středních školách po revolučním roce 1989
Název v anglickém jazyce: Teaching History at primary, secondary and high school after the recolutionary year 1989
Klíčová slova: Dějepis, výuka, sametová revoluce, komunismu, dezinformace, kvalitativní výzkum, respondenti
Klíčová slova anglicky: History, teaching, the Velvet Revolution, communism, desinformation, qualitative research, respondents
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav dějin křesťanského umění (26-UDKU)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Jaroslav Čechura, DrSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 17.09.2021
Datum zadání: 20.09.2021
Datum potvrzení stud. oddělením: 04.10.2021
Seznam odborné literatury
Literatura

BARTOŠEK, Karel. Češi nemocní dějinami. Praha-Litomyšl: Paseka, 2003. 192 s. ISBN 80-7185-632-0.
BENEŠ, Zdeněk. Historický text a historická kultura. Praha: 1995.
BERĎAJEV, Nikolaj Alexandrovič. Smysl dějin. Praha: Oikoymenh, 1995.
BERNHEIM, Arnošt. Úvod do studia dějepisu. Praha: Leichter, 1931.
ČAPEK Vratislav, Výběr učiva a jeho uspořádání v didaktický systém, osnovy, učebnice, in: Vratislav Čapek, Blažena Gracová, Tomáš Jílek, Helena Východská, Úvod do studia didaktiky dějepisu, Plzeň 2005. Zdeněk Beneš (ed.), Dvojí rok 1968? Zlomové roky 1968 a 1989 v českých a německých učebnicích dějepisu, Praha 2010
HANZAL, Josef. Cesty české historiografie 1945-1989. Praha: 1999
HAVELKA, Miloš (ed.). Spor o smysl českých dějin. Praha: Torst, 1995.
HAVELKA. Miloš: Dějiny a smysl: obsahy, akcenty a posuny „české otázky“ 1895-1989. Praha 2001.
HEIDRUN Dolezel, Československo v letech 1968 až 1989 v českých učebnicích dějepisu, in: Zdeněk Beneš (ed.), Dvojí rok 1968? Zlomové roky 1968 a 1989 v českých a německých učebnicích dějepisu, Praha 2010.
MILAN Ivan, Učebnice dějepisu jako nástroj ideologického boje, in: Bohumil Jiroušek a kol., Proměny diskursu české marxistické historiografie. Kapitoly z historiografie 20. století, České Budějovice 2008.
https://www.ustrcr.cz/typ-projektu/vzdelavaci-projekty/

Předběžná náplň práce
Cílem této diplomové práce je shrnout problematiku přístupu k výuce dějin na základních a středních školách v Československu před revolučním rokem 1989 a po něm. Mezi hlavní diskutované otázky patří: Jakým způsobem a jak rychle se měnila výuka dějin na školách během nástupu nového režimu? Lze nalézt i v současně používaných novodobých osnovách pozůstatky zastírání a překrucování faktů z dob totality? Hlavním předmětem této práce bude porovnání současných a historických studijních materiálů, a tedy popis postupné proměny přístupu k informacím o událostech v kritickém období dějin Československa. Pomocí výukových materiálů a strukturovaných rozhovorů s učiteli i žáky bude vytvořen ucelený přehled vývoje pohledu na výuku dějin v období okolo roku 1989, trvání těchto změn a zároveň bude nastíněn i současný přístup k prezentaci alternativního výkladu historických událostí komunistickým režimem.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of this diploma thesis is to summarize the changes in approach to teaching History at primary, secondary, and high schools in Czechoslovakia before and after the revolutionary year of 1989. The main questions discussed in this thesis are: How and how quickly did the teaching of History in schools change during the rise of the new regime? Can we still find remnants of concealment and distortion of facts typical for totalitarianism in the currently used History curricula? Comparison of current and historical study materials followed by a description of the gradual changes in the approach to information about events during the critical period of the history of Czechoslovakia will be the main outcome of this thesis. With the help of teaching materials and structured interviews with teachers and students, a comprehensive overview of the development in History curricula during the period around the year 1989 will be created and connected to the current approach to alternative interpretations of historical events by the communist regime.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK