Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Metody určování rozložení velikosti pórů v zeminách a porézních horninách
Název práce v češtině: Metody určování rozložení velikosti pórů v zeminách a porézních horninách
Název v anglickém jazyce: Methods for estimating pore size distribution of soils and porous rocks
Klíčová slova: porozita, rozložení velikosti pórů, zeminy, horniny, hydraulické vlastnosti, nenewtonské tekutiny
Klíčová slova anglicky: porosity, pore size distribution, soil, rock, hydraulic properties, non-Newtonian fluids
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky (31-450)
Vedoucí / školitel: Mgr. Martin Slavík, Ph.D.
Řešitel:
Konzultanti: Mgr. Martin Lanzendörfer, Ph.D.
Seznam odborné literatury
Základní literatura:
Keppert, M. Distribuce velikosti pórů ve stavebních materiálech - charakterizace a význam. České vysoké učení technické v Praze, Fakulta Stavební. Učební text dostupný zde: https://portal.cvut.cz/wp-content/uploads/2017/04/HP2016-08-Keppert.pdf
Abou Najm, M., Atallah, N. M. (2016). Non-Newtonian Fluids in Action: Revisiting Hydraulic Conductivity and Pore Size Distribution of Porous Media. Vadose Zone Journal 15(9), 1–15.

Rodríguez de Castro, A., Omari, A., Ahmadi-Sénichault, A., Bruenau, D. (2014). Toward a New Method of Porosimetry: Principles and Experiments. Transport in Porous Media 101, 349–364, 2014.
Předběžná náplň práce
Povaha pórového systému je klíčovou charakteristikou porézních materiálů z hlediska jejich hydraulických, ale i mechanických vlastností. Pórovitost a relativní zastoupení pórů o různých velikostech je možné určit celou řadou metod, vesměs nepřímých, mezi které patří adsorpční metoda, rtuťová porozimetrie, magnetická rezonance či výpočetní tomografie, aj. V posledních letech se objevují nové přístupy, které vycházejí z experimentů s prouděním nenewtonovských tekutin, zejména tzv. yield stress method (YSM) a ANA model (podle autorů Abou Najm, Atallah). Cílem bakalářské práce je na základě dostupné literatury popsat princip různých metod, jejich výhody, nevýhody či omezení, se zvláštním důrazem na YSM a ANA modely. Dle zájmu studenta může být součástí práce také vlastní laboratorní měření s nenewtonovskými tekutinami a/nebo numerické vyhodnocení těchto experimentů (obojí je součástí širšího výzkumného projektu).
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK