Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Ways how Climate Smart Conservation can contribute to prevention of biodiversity loss caused by climate change – examples from Himalayas
Název práce v češtině: Způsoby, jak může inteligentní ochrana klimatu přispět k prevenci ztráty biologické rozmanitosti způsobené změnou klimatu - příklady z Himalájí
Název v anglickém jazyce: Ways how Climate Smart Conservation can contribute to prevention of biodiversity loss caused by climate change – examples from Himalayas
Klíčová slova: Chytrá ochrana klimatu, levhart sněžný, Himaláje
Klíčová slova anglicky: Climate-Smart Conservation, snow leopard, Himalayas
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Ústav pro životní prostředí (31-550)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. Pavel Kindlmann, DrSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 11.03.2021
Datum zadání: 11.03.2021
Datum potvrzení stud. oddělením: 11.03.2021
Zásady pro vypracování
Population ecology and species protection
Metody zpracování naměřených dat pro začátečníky
Management chráněných území
Seznam odborné literatury
B. A. Stein, P. Glick, N. Edelson, A. Staudt: Climate-Smart Conservation: Putting Adaptation Principles into Practice. National Wildlife Federation, Washington, DC, 2014
P. Kindlmann: Snow Leopard Population Dynamics. Springer, Dordrecht, 2021
P. Kindlmann: Himalayan biodiversity in the changing world. Springer, Dordrecht, 2012
papers on Climate-Smart Conservation in WoS.
Předběžná náplň práce
Inteligentní ochrana klimatu jako adaptační strategie má velký potenciál přispět k udržení rovnováhy v prostředí, které čelí vážným problémům souvisejícím s rychlou změnou klimatu. Mimo jiné se zaměřuje na stanovení nových cílů ochrany místo cílů z minulosti, přičemž se připravuje na nejistotu v širším kontextu krajiny. Díky tomu lze mnoho druhů zachránit před úbytkem populace nebo dokonce před vyhynutím, protože například posuny na důležitých místech mohou představovat nová alternativní stanoviště. Climate Smart Conservation si klade za cíl zvážit širokou škálu aspektů dané oblasti za účelem zavedení funkčního a perspektivního environmentálního managementu s cílem připravit místní prostředí na různé budoucí scénáře. Další výhodou této adaptační strategie je její schopnost být zahrnuta do již existujících projektů ochrany a ochrany životního prostředí, což může být časově i finančně méně náročné.
Tato disertační práce si klade za cíl prozkoumat potenciály Climate Smart Conservation, zejména při ochraně levharta sněžného, který představuje stěžejní druh Himálaje a jeho biodiverzity. Změna klimatu ohrožuje nejen místní prostředí, a proto mění chování místních druhů, ale mění také chování místních komunit. Kromě přírody zohledňuje Climate Smart Conservation také lidi, kteří mohou v budoucnu těžit ze zranitelných společenstev, obvykle závislých na přírodních zdrojích. Tento výzkum bude využívat prostorová a behaviorální data o levhartech sněžných a jejich kořisti a informace o místních komunitách a jejich obranných strategiích proti predaci hospodářských zvířat levharty u a o jejich adaptaci na změny přírodních zdrojů.
Hlavním cílem je odhadnout, do jaké míry je Climate Smart Conservation životaschopným řešením problémů souvisejících se změnou klimatu v daných oblastech a také jak praktická a proveditelná je tato adaptační strategie s ohledem na možné obtíže při jejím zavádění v oblasti Himalájí.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Climate Smart Conservation as an adaptation strategy has a great potential to help to maintain a balance in the environment which is facing serious issues related to the rapid climate change. Among other things it targets to set new conservation goals instead of those from the past, while considering a broader landscape context to prepare for uncertainty. Due to this many species can be saved from decline in population or even extinction, as for example shifts of important locations can represent new alternative habitats. Climate Smart Conservation aims to consider a wide range of aspects of a given area to establish a working and forward-looking environmental management to prepare the local environment for various future scenarios. Another advantage of this adaptation strategy is its ability to be included into already existing conservation and environmental management projects, which can be less time and money consuming.
This dissertation aims to explore potentials of Climate Smart Conservation, particularly in the snow leopard conservation, which represents a flagship species of the Himalayas and its biodiversity. Climate change threatens not only local environment, and therefore changes the behaviour of local species, but it changes behaviour of local communities as well. Besides nature, Climate Smart Conservation takes also people into account, which can in the future benefit vulnerable communities, usually dependent on natural resources. This research will use spatial and behavioural data of snow leopards and its prey and information about local communities and their defensive strategies against snow leopard predation on livestock and their adaptations to changes in natural resources.
The main aim is to estimate to which extend is Climate Smart Conservation a viable solution to the climate change related issues of given areas and also how practical and feasible is this adaptation strategy while considering possible difficulties during its introduction in the area of Himalayas.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK