Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Literatura jako médium paměti na Hlučínsku na příkladu díla Jany Schlossarkové
Název práce v češtině: Literatura jako médium paměti na Hlučínsku na příkladu díla Jany Schlossarkové
Název v anglickém jazyce: Literature as a medium of memory in the Hlučín region at the example of writings of Jana Schlossarková
Klíčová slova: Hlučínsko, Jana Schlossarková, literatura, média paměti, nářečí, paměť
Klíčová slova anglicky: dialect, Hlučín region, Jana Schlossarková, literature, media of memory, memory
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra německých a rakouských studií (23-KNRS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 06.04.2020
Datum zadání: 06.04.2020
Datum a čas obhajoby: 18.06.2020 09:30
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J2081, 2081, Jinonice - místn. č. 2081
Datum odevzdání elektronické podoby:19.05.2020
Datum proběhlé obhajoby: 18.06.2020
Oponenti: Mgr. Anežka Brožová, BA
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Assmann, Aleida, Prostory vzpomínání: podoby a proměny kulturní paměti (Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2018), 482 s.

Assmann, Jan, Religion und kulturelles Gedächtnis: Zehn Studien (München: Beck, 2000), 255 s.

Echterhoff, Gerald a Saar, Martin, Kontexte und Kulturen des Erinnerns: Maurice Halbwachs und das Paradigma des kollektiven Gedächtnisses, (Konstanz: UVK Verlagsgesellschaft, 2002), 289 s.

Erll, Astrid, Kollektives Gedächtnis und Erinnerungskulturen: Eine Einführung (Stuttgart: J.B.Metzler, 2017), 231 s.

Erll, Astrid a Nünning, Ansgan. Gedächtniskonzepte der Literaturwissenschaft: Theoretische Grundlegung und Anwendungsperspektiven (Berlin/New York: de Gruyter, 2005), 323 s.

Erll, Astrid, Nünning, Ansgan a Young, Sara B, Cultural memory studies: an international and interdisciplinary handbook (Berlin/New York: Walter de Gruyter, 2008), 441 s.

Halbwachs, Maurice, Kolektivní paměť (Praha: Sociologické nakladatelství, 2009), 289 s.

Chrástecký, Metoděj, Hlučínsko, Valticko, Vitorazsko: podobná minulost: historie, obce, atraktivity (Hlučín: Muzeum Hlučínska, 2008), 243 s.

Chrástecký, Metoděj a Kladiva, Pavel, Hlučín 1256-2006: 750 let města (Hlučín: Muzeum Hlučínska, 2006), 197 s.

Jung, Jiří a Neminář, Jiří, Kdo jsou lidé na Hlučínsku (Hlučín: Muzeum Hlučínska, 2017), 406 s.

Kratochvil, Alexander, Paměť a trauma pohledem humanitních věd: komentovaná antologie teoretických textů (Praha: Ústav pro českou literaturu AV ČR, 2015), 344 s.

Kubátová, Helena, Mezigenerační proměny způsobu života na Hlučínsku (Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2015), 354 s.

Muzikant, Mojmír, Deutsche Dialekte in Tschechien, ihre Gemeinsamkeiten und Besonderheiten im Vergleich zum Mutterboden (Brno: Masarykova Univerzita, Katedra německého jazyka a literatury, 2007), 213 s.

Střelec, Karel, „Česky psaná literatura jako medium paměti (a zapomění) Hlučínska,“ Poznańskie Studia Slawistyczne (Poznaň: Publishing House of the Poznań Society for the Advancement of the Arts and Sciences, Adam Mickiewicz University, 2019), s. 257-266.

Šefčík, Erich, Lidová kultura na Hlučínsku: Sborník příspěvků z mezinárodní konference pořádané v květnu 1998 v Bolaticích (Kravaře: Kulturní středisko zámek Kravaře ve Slezsku, 1999), 188 s.
Předběžná náplň práce
Literární dílo autorky a rodačky z Hlučína Jany Schlossarkové (*1941) je důležitým médiem kolektivní paměti na Hlučínsku. Autorka v něm zaznamenává pro lokální kulturu významná témata, čímž paměť nejen archivuje, ale napomáhá ji znovu utvářet a aktualizovat. Jazykem jejich děl je z většiny hlučínské nářečí „po našemu“, jehož zápisem ve vlastním díle se snaží zabránit jeho vytracení. Tato bakalářská práce odpovídá na základě analýzy autorčiny literární tvorby na otázku, jak Jana Schlossarková přispívá k uchování specifické hlučínské kolektivní paměti a jakým způsobem se tato paměť v autorčině díle odráží. Teorie o kolektivní paměti, jejich úložištích a zejména literatuře jako médiu paměti, představené v první kapitole, jsou v práci implementovány na lokálním příkladu významné autorky pro hlučínskou oblast, která je společně s její specifickou identitou a pamětí představena v kapitole druhé. V hlavní části práce jsou obecně stanovené teorie porovnávány s autorčiným dílem jako celkem, je zkoumán jeho obsah a autorčin styl psaní. Konkrétní textové rovině a jejímu rozboru se věnuje poslední podkapitola hlavní části, která v Hlučíňany hojně reflektované básni „Jak to s nami bylo“ analyzuje kulturní paradigmata, která utvářejí hlučínskou paměť i identitu. Jana Schlossarková je charakterizována jako jedna z významných osob, které se starají o zachování specifické paměti. Kromě literární tvorby je představena i její další činnost, kterou k tomuto přispívá.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The writings of the author and the native from Hlučín Jana Schlossarková (*1941) are an important medium of the collective memory in the Hlučín region. The author captures themes relevant for the local culture, which contribute to archiving the memory as well as help to reform it and bring it up to date. The language of these writings is mostly the Hlučín dialect „po našemu“. Due to the recording of this dialect in the work the author helps to retain it for the future generations. This thesis aims on the grounds of an analysis of Jana Schlossarková´s writings to answer the question how she contributes to preserve the specific collective memory of the Hlučín area, and how this memory is reflected in her work. The first chapter introduces the theory of the collective memory and its media (primarily literature). This theory is implemented in the core of the theses at the local example of a significant author for the Hlučín region. The region and its specifics are introduced in the second chapter. In the main part of the thesis the universal valid theories are compared with the writings of this author on an overall level. The content of the writings and the author´s own writing style are being looked at. The last chapter of the main part focuses on the analysis of the textual level looking at the example of the poem „Jak to s nami bylo“, where the cultural paradigms which shape the memory and identity of the Hlučín region are examined. Jana Schlossarková is characterised as one of the people of importance who are concerned with the maintenance of this specific memory. Other activities apart from her literal work are also presented.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK