Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Krevní paraziti čeledi Paridae
Název práce v češtině: Krevní paraziti čeledi Paridae
Název v anglickém jazyce: Blood parasites of Paridae
Klíčová slova: Parus, Cyanistes, Poecile, vektor, Lankesterella, Isospora, Trypanosoma, Haemoproteus, Leucocytozoon, životní cyklus
Klíčová slova anglicky: Parus, Cyanistes, Poecile, vector, Lankesterella, Isospora, Trypanosoma, Haemoproteus, Leucocytozoon, life cycle
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra parazitologie (31-161)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Milena Svobodová, Dr.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 09.10.2019
Datum zadání: 09.10.2019
Konzultanti: RNDr. Jana Brzoňová, Ph.D.
prof. RNDr. Ivan Čepička, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Při studiu krevních prvoků u pěvců jsme objevili stádia parazita, který byl popsán jako Hepatozoon, avšak pravděpodobně patří do rodu Lankesterella. Vyskytuje se výhradně u sýkor. Není znám jeho životní cyklus, který je zřejmě vícehostitelský, i když vektor nebyl dosud objeven. Cílem práce je zjistit prevalenci, objasnit životní cyklus, roli vektorů a prozkoumat diverzitu v ptačích populacích. Rádi bychom zjistili, proč je tento parazit nalézán výhradně u sýkor a zda to souvisí s "life history traits".

Metodika:
Diagnostika na krevních nátěrech z rodu Parus s. l. bude probíhat současně s nested PCR, které bylo speciálně designováno na detekci lankesterellidů, a bylo již otestováno (včetně prvních získaných sekvencí parazitů).
Současně budou testovány vzorky trusu, protože jedna z možností je, že jde o tzv. “atoxoplasmy”, tedy kokcídie z extraintestinálním vývojem. Trus bude prohlížen mikroskopicky a testován pomocí PCR. Zavedení isolace DNA z trusu bude úkolem Pavlíny.
Zohledníme cirkadiánní rytmy vylučování oocyst v trusu a porovnáme je se záchytností ostatních (potenciálních) stadií parazita.
Druhou možností je přenos pomocí vektorů. V úvahu připadají hlavně komáři a blechy (vzhledem ke hnízdění hostitelů v dutinách). Komáry chytáme na CO2, blechy v budkách (300 ks na zkoumané lokalitě). Po druhovém určení hmyzu bude provedena PCR diagnostika (viz výše). Pokud se podaří záchyt pomocí PCR, lze přistoupit k pitvám přenašečů a hledání vývojových stadií parazita, jejichž nalezení by vyloučilo nespecifický záchyt parazitární DNA.

Sýkory jsou jedněmi z nejstudovanějších pěvců, a taktéž krevní paraziti jsou používání v řadě ekoevo studií. Proto je s podivem, jak málo se ví o běžném (alespoň v našem případě) parazitovi těchto ptáků. Jeho přítomnost v populacích hostitelů může ovlivňovat závěry studií.
Práce bude doplněna o studium dalších krevních parazitů sýkor na dlouhodobě sledované populaci v Milovickém lese. Tak bude možno porovnat a zjisti případně rozdíly mezi různými rody krevních parazitů.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK