Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Pomůcky pro aktivní zapojení žáků do výuky přírodopisu
Název práce v češtině: Pomůcky pro aktivní zapojení žáků do výuky přírodopisu
Název v anglickém jazyce: Biology Teaching Tools for Pupils´ Active Engagement in Lessons
Klíčová slova: způsob výuky, „živé preparáty“, multisenzorický přístup, pomůcka, učitelé biologie
Klíčová slova anglicky: teaching process, „live preparations“, multisensory approach, teaching aids, teachers of Biology
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: závěrečná práce CŽV
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra učitelství a didaktiky biologie (31-180)
Vedoucí / školitel: Mgr. Radka Dvořáková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 20.02.2019
Datum zadání: 01.03.2019
Datum proběhlé obhajoby: 16.07.2020
Oponenti: RNDr. Irena Chlebounová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Předmětem práce je nastavení způsobu výuky s využitím „živých preparátů“ tak, aby zaktivizovala pozornost co nejširšího spektra typů žáků. Vytyčený cíl se snažím dosáhnout uplatněním multisenzorického přístupu k výuce v co nejvyšší možné míře, ale také optimálním načasováním gradace „prožitku“ do výkladu nové látky. Soustředím se na to, aby nové informace, které se týkají „živého preparátu“ ve funkci pomůcky, navazovaly na to, co žáci o tématu vědí. Složitější souvislosti ilustruji na konkrétních případech z veterinární praxe, respektive na příbězích, do kterých nové informace vkládám. Práce je koncipovaná do dvou částí – teoretické a praktické. V teoretické části mimo jiné zmiňuji, jak lze sehnat zajímavé pomůcky, zatímco praktická část obsahuje modelové hodiny. Za hlavní přínos práce považuji fakt, že se do značné míry zabývá vizuální stránkou výuky, která se ve školní praxi nezřídka nedoceňuje. Další ambicí práce je sloužit jako inspirace pro kolegy - učitele biologie.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The subject of the work is finetuning the teaching process in Biology classes that make use of „live preparations“ in the way that boosts pupils´ attention. Taking into consideration the typology of the students´ characters I try to implement the multisensory approach to teaching across the board, focusing on the optimal timing of the learning experience escalation. Besides, the presentation of the new information regarding „the live preparation„ takes into account the knowledge that has already been provided to pupils and attempts to extend it. The complex connections are illustrated with particular cases from veterinary practice or from nature, as well as with stories which include the new information. The work itself consists of two parts – the theoretical one and the practical one. As for the theoretical part, it mentions, among other things, how to acquire interesting teaching aids, whereas the practical part includes model lessons. I am convinced that the main contribution of the work consists in the fact that it deals to a great extent with the visual aspect of the teaching, which is quite frequently underestimated in our compulsory education system. The further ambition of the work is to serve as an inspiration for my colleagues – teachers of Biology.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK