Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Československý trezorový hraný film 60. let jako obraz dobové politické situace.
Název práce v češtině: Československý trezorový hraný film 60. let jako obraz dobové politické situace.
Název v anglickém jazyce: The czechoslovakien prohibited films of the 1960’s era as a reflection of the political situation of the time.
Klíčová slova: trezorový film, kinematografie, normalizace, média, tisk, Československo, 60. léta, komunismus
Klíčová slova anglicky: prohibited film, cinematography, normalization, media, press, Czechoslovakia, 60s, communism
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Vedoucí / školitel: prof. MgA. David Jan Novotný
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 30.04.2018
Datum zadání: 30.04.2018
Datum a čas obhajoby: 18.06.2019 08:00
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H108, Hollar - místn. č. 108
Datum odevzdání elektronické podoby:09.05.2019
Datum proběhlé obhajoby: 18.06.2019
Oponenti: PhDr. Petr Bednařík, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Postup (technika) při zpracování materiálu:
Výchozím postupem bude nastínění politické a mediální situace v českých zemích 60. let 20. století, zhlédnutí vybraných snímků, které byly produkovány v té době a jež byly následně zakázány - ať již přímo v průběhu 60. let nebo do pádu komunistického režimu v roce 1989. V práci bude také nastíněn kontext filmové tvorby 60. let. Dalším postupem bude obsahová a obrazová analýza snímků a zaznamenání protirežimních postojů a názorů demonstrovaných právě v těchto dílech. V neposlední řadě také práce zachytí postoj kritik a recenzí publikovaných v dobových médiích, které referovaly o daném snímku. Na základě dochovaných pramenů a předchozí analýzy děl se práce pokusí vyhodnotit důvody, kvůli nimž byla díla perzekvována a zaznamenat formu cenzury, která byla na dané dílo uvalena. Dále pak práce nastíní, nakolik byla tato díla věrným obrazem skutečnosti, zda tedy měla skutečně zpravodajskou či komentátorskou funkci.
Seznam odborné literatury
Základní literatura (nejméně 5 nejdůležitějších titulů k tématu a způsobu jeho zpracování; u všech titulů je nutné uvést stručnou anotaci na 2-5 řádků):

BŘEZINA, Václav. Lexikon českého filmu: 2000 filmů 1930-1996. Praha: Cinema, 1996.
Obsahuje souhrn dostupných údajů o českých zvukových hraných filmech - nejen celoveřerních, ale i středometrážních a krátkých - a výběr z celovečerních a středometrážních animovaných a dokumentárních filmů uvedených v českých kinech v letech 1930 až 1996.

BLAŽEK, Petr, KOPAL, Petr, ed. Film a dějiny. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2004.
Základem sborníku jsou referáty věnované českým historickým filmům dějově zasazeným do raného novověku. Kolektiv se věnuje zobrazení české i světové minulosti ve filmu, mírou fikce a skutečnosti obsažené při tomto zobrazování, užívanými prostředky.

KONČELÍK, Jakub, Pavel VEČEŘA a Petr ORSÁG. Dějiny českých médií 20. století. Praha: Portál, 2010.
Kniha přibližuje vývoj českých médií, především tisku, rozhlasu a televize, ale také proměny tiskových agentur, mediální legislativy, cenzurní praxe a novinářské profese v době, kdy byly České země součástí Československa (v letech 1918–1992).

URBANOVÁ, Eva, Blažena URGOŠÍKOVÁ a Jitka PANZNEROVÁ. Český hraný film III. / Czech feature film III.: 1945 - 1960. Praha: Národní filmový archiv, 2001.
Třetí díl publikace věnované systematickému výzkumu v oblasti historie české kinematografie zahrnuje období let 1945 - 1960. Publikace obsahuje všechny zjištěné hrané filmy české výroby, všechny zjištěné hrané reklamní a osvětové filmy, filmy koprodukční a filmy nedokončené

URBANOVÁ, Eva, Blažena URGOŠÍKOVÁ a Jitka PANZNEROVÁ. Český hraný film IV. / Czech Feature Film IV.: 1961-1970. Praha: Národní filmový archiv, 2004.
Čtvrtý svazek vázaného dvojjazyčného česko-anglického ilustrovaného katalogu hraných filmů z produkce všech českých studií. Publikace obsahuje kompletní filmografické údaje, stručné rekapitulace děje, informace o složení filmového štábu a hereckém obsazení, ale i například údaje o dochovaných filmových materiálech nebo data premiér daných filmů.

ŽALMAN, Jan. Umlčený film. Praha: KMa, 2008.
První kompletní vydání antologie československých filmů 60. let od Jana Žalmana, dlouholetého šéfredaktora měsíčníku Film a doba. Deset kapitol podává dobová svědectví o zrodu jednotlivých filmů i o celkové atmosféře těchto let.



Předběžná náplň práce
Mediální a politická situace jsou některými z aspektů, které ovlivňují smýšlení filmových tvůrců, a jež se v jejich díle často odráží. V době dvacátého století, po jehož značnou část byl svobodný projev potírán a média cenzurována, zastala umělecká díla mnohdy také zpravodajskou či komentátorskou funkci. V této bakalářské práci se pokusím zachytit vybraná díla české kinematografie vzniklá během 60. let 20. století, která byla vzhledem k dobovým politickým událostem zakázána komunistickým režimem ať již v průběhu 60. let, nebo během období normalizace a konsolidace. Zaměřím se na formy a možné důvody jejich perzekuce, které budu čerpat také z dobových médií, jež o daném snímku referovala. Dále pak zachytím, zda (a případně jak) zobrazila tato perzekvovaná díla situaci tehdejší doby.
Zaměřím se na audiovizuální tvorbu, která se týká pouze území a politických událostí v tehdejším Československu.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK