Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sirotek nebo vetřelec? Evoluce hybridogenních druhů rodu Hieracium na příkladu alpsko-západokarpatského druhu Hieracium halleri (Hieracium sekce Alpina)
Název práce v češtině: Sirotek nebo vetřelec? Evoluce hybridogenních druhů rodu Hieracium na příkladu alpsko-západokarpatského druhu Hieracium halleri (Hieracium sekce Alpina)
Název v anglickém jazyce: Evolution of hybridogeneous species of the genus Hieracium - study in Hieracium halleri (Hieracium sekce Alpina)
Klíčová slova: Hieracium, evolution
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra botaniky (31-120)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jindřich Chrtek, CSc.
Řešitel:
Předběžná náplň práce
Hieracium halleri(jestřábník Hallerův) je snadno poznatelný hybridogenní druh, rozšířený v Alpách a Západních Karpatech. Vznikl pravděpodobně křížením H. alpinum a H. intybaceum, a následným přechodem k apomiktickému způsobu rozmnožování, tj. tvorbě semen bez oplození. A zatímco první z rodičů, H. alpinum, ho doprovází jak v Alpách, tak i v Západních Karpatech, H. intybaceum roste pouze v Alpách, ze Západních Karpat nebylo nikdy doloženo. Jak Hieracium halleri vznikalo? První scénář předpokládá opakovaný nezávislý vznik v jednotlivých pohořích (křížením místních genotypů H. alpinum a H. intybaceum), pak budou populace z různých pohoří zřejmě navzájem geneticky odlišné, a naopak budou odpovídat místním genotypům H. alpinum a H. intybaceum. To ale nevysvětluje výskyt H. halleri v Západních Karpatech – je ale možné, že se H. intybaceum v Karpatech v minulosti vyskytovalo. Druhý scénář předpokládá monofyletický původ H. halleri – ke křížení rodičovských druhů došlo pouze jednou, zřejmě někde v podhůří Alp, po přechodu k apomixii se staly rostliny plně plodné a nezávislé na rodičích a rozšířily se do celých Alp a Západních Karpat. Je ale potřeba mít na paměti, že jde o „krajní případy“, možné je i cokoliv mezi… Cílem bakalářské práce je rešerše dané tématiky, cílem navazující diplomové práce je na základě genetické variability, morfologie, karyologie a cytogenetického mapování jaderného genomu (FISH s vybranými sondami) objasnit evoluční historii druhu Hieracium halleri, zejména otázku monofyletického versus polyfyletického původu a vztahy mezi alpskými a západokarpatskými populacemi.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK