Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Frekvence a význam genetických změn v genomu leukemických buněk u dětí s T-ALL
Název práce v češtině: Frekvence a význam genetických změn v genomu leukemických buněk u dětí s T-ALL
Název v anglickém jazyce: Frequency and significance of genetic changes in the genome of leukemia cells in children with T-ALL
Klíčová slova: akutní leukémie dětského věku, T-ALL, kryptické chromosomové aberace, G-pruhování, I-FISH, MLPA
Klíčová slova anglicky: childhood acute leukemias, T-ALL, cryptic chromosomal aberrations, G-banding, I-FISH, MLPA
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra antropologie a genetiky člověka (31-110)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Zuzana Zemanová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 08.11.2017
Datum zadání: 29.11.2017
Datum odevzdání elektronické podoby:06.01.2020
Datum proběhlé obhajoby: 17.02.2020
Oponenti: RNDr. Jana Březinová, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce bude vypracována v Centru nádorové cytogenetiky, ÚLBLD, VFN a 1. LF UK se začátkem ve školním roce 2017/2018.
Téma DP:
Dětské akutní leukémie (AL) představují biologicky a geneticky heterogenní skupinu onemocnění. Analýza karyotypu leukemických buněk hraje významnou roli při diagnostice, stanovení prognózy a monitorování léčby dětí s AL. V posledních letech se díky pokrokům v oblasti cytogenetiky, molekulární biologie a imunologie výrazně rozšířily naše znalosti o genetickém pozadí AL, což zároveň přispělo i k lepšímu pochopení molekulárních mechanismů leukemogeneze. Z tohoto hlediska je nejlépe prostudovaná zejména ALL z B buněk. Mnohem méně informací však zatím máme o významu genetických změn u dětí s T-ALL, u kterých až v 50 % případů nacházíme normální karyotyp, a přestože již byla u těchto dětí popsána řada kryptických rekurentních chromosomových aberací, jejich prognostický význam zatím není zcela jasný. Cílem diplomové práce bude provést detailní retrospektivní a prospektivní analýzu genomu buněk kostní dřeně u dětí s T-ALL pomocí kombinace molekulárně cytogenetických metod, určit frekvenci rekurentních kryptických aberací, posoudit jejich význam pro prognózu onemocnění a identifikovat aberace spojené s vyšším rizikem relapsu.
K řešení diplomové práce budou použity cytogenetické (G-pruhování) a molekulárně cytogenetické metody (I-FISH, mFISH/mBAND, MLPA, aCGH/SNP).
Školitelem diplomantky bude doc. RNDr. Zuzana Zemanová, CSc., odbornou konzultantkou bude RNDr. Libuše Lizcová, PhD.
Materiál pro retrospektivní molekulárně cytogenetické analýzy bude zajištěn z archivu vzorků Centra nádorové cytogenetiky. Kromě toho budou prospektivně vyšetřeny vzorky kostní dřeně odebrané v rámci rutinní diagnostiky dětí s T-ALL léčených na KDHO FN Motol a v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.
Finanční podpora diplomové práce je zajištěna výzkumnými granty řešenými na pracovišti školitele (granty RVO-VFN64165, GACR-P302/12/G157 atd.).
Očekávané výstupy: Výsledky získané při řešení diplomové práce budou využity jako podklady pro odborné publikace a budou presentovány na odborných konferencích.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK