Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vlastnictví médií jako nástroj politického boje
Název práce v češtině: Vlastnictví médií jako nástroj politického boje
Název v anglickém jazyce: Public Media Ownership as an Instrument of Political Contest
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Kamil Švec, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 16.06.2017
Datum zadání: 09.05.2018
Datum a čas obhajoby: 11.06.2018 08:00
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J4020, Jinonice - místn. č. 4020
Datum odevzdání elektronické podoby:10.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 11.06.2018
Oponenti: PhDr. Josef Mlejnek, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Snaha politiků zapůsobit na své současné i potencionální voliče skrze média není ničím novým. V posledních několika letech ovšem nastala poměrně nová a neznámá situace, kdy vlivní politici jsou zároveň i majiteli médií a jejich prostřednictvím můžou ovlivňovat veřejnou sféru. Tento střet zájmů se tedy stává častým předmětem politikých sporů.
Počátkem května v roce 2017 byl Babišův střet zájmů jedním z důvodů krize ve vládě Bohuslava Sobotky. Během této vládní krize se dostaly na veřejnost nahrávky, na kterých Andrej Babiš vede rozhovor s novinářem MF Dnes Markem Přibilem o tom, jaké články a kdy zveřejnit, aby to vicepremiérovi v politické kariéře co nejvíce prospělo. Později i sám Babiš přiznal, že na nahrávkách opravdu hovoří on, dále ale tvrdí, že jsou zmanipulované a popřel, že by se z jeho strany jednalo o ovlivňování obsahu médií. Rozpor mezi Sobotkou a Babišem ohledně nevysvětlených kauz Andreje Babiše se tedy ještě vyhrotil a v současné době (květen 2017) by měl být vicepremiér Babiš z postu ministra odvolán prezidentem. Tato problematika je tedy na české politické scéně velice aktuální a čím dál tím více diskutovaná.




Média jsou dnes jedním z nejčastějších zdrojů informací o domácím i světovém dění a známým faktem je, že jsou nejčastějším prostředníkem mezi politikou a občany. Mají schopnost ovlivňovat veřejnou debatu i názory občanů na nejrůznější problematiku a obecně se o nich mluví jako o tzv. hlídacích psech demokracie nebo také o tzv. sedmé velmoci. V České republice oficiální propojení médií a politiky v současné době neexistuje, přesto je často patrné, že se politici snaží využívat média k posílení svého vlivu či k manipulaci svého okolí.
Andrej Babiš, vicepremiér a ministr financí ve vládě Bohuslava Sobotky, je vlastníkem mediální skupiny Mafra, což je podle jeho politických konkurentů jasný střet zájmů a jeho podnikání v médiích se stává častým předmětem sporů. Poslanec Chvojka, člen nejsilnější vládní strany ČSSD, předložil v roce 2015 novelu zákona o střetu zájmů, která jde jasně proti Andrejovi Babišovi a která je v současné době projednávána u Ústavního soudu. Tento Babišův střet zájmů byl jedním z důvodů vládní krize, která proběhla v květnu 2017. Andrej Babiš ale není jediným politikem, který zároveň vlastní vlivné médium. Dalším příkladem může být Ivo Valenta, senátor a spoluvlastník Parlamentních listů. Na základě těchto informací je možné se domnívat, že politická soutěž je narušená a je tedy dobré se touto problematikou odborně zabývat v bakalářské práci.
Seznam odborné literatury
KUNŠTÁT, Daniel a Hynek JEŘÁBEK. České veřejné mínění: výzkum a teoretické souvislosti. Praha: Sociologický ústav Akademie věd České republiky, 2006. ISBN 80-7330-081-8.
ROSŮLEK, Přemysl. Média & politika: vybrané problémy : modernita, propaganda, politický marketing, agenda-setting, terorismus, žurnalistika. Plzeň: Západočeská univerzita v Plzni, 2009. ISBN 978-80-7043-841-1. Dostupné také z: http://toc.nkp.cz/NKC/201005/contents/nkc20102094008_1.pdf
STREET, John. Mass media, politics and democracy [online]. New York: Palgrave, 2001. ISBN 0-333-69305-1. Dostupné z: http://alephuk.cuni.cz/CKIS-28.html
ŠKODOVÁ, Markéta, Vlastimil NEČAS a Jan ČERVENKA. Veřejná a mediální agenda: komparativní analýza tematizace veřejné sféry. Praha: Professional Publishing, 2009. ISBN 978-80-7431-009-6. Dostupné také z: http://toc.nkp.cz/NKC/201004/contents/nkc20102039825_1.pdf
Novela zákona č. 159/2006 Sb. ze dne 1. 1. 2007, o střetu zájmů, přijatá Parlamentem ČR v roce 2017
Různé novinové články související s problematikou (prostřednictvím Newton Media Search):
Babišovy odposlechy ukázaly problém. Ne ale právní [online], 2017. Praha [cit. 2017-05-23]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/komentare/babisovy-odposlechy-ukazaly-problem-ne-ale-pravni_1705222040_mos
Podle Jourové Babiš média nezneužívá. Měl je ale prodat, myslí si exministryně a eurokomisařka [online], 2017. Praha: economia [cit. 2017-05-23]. Dostupné z: Podle Jourové Babiš média nezneužívá. Měl je ale prodat, myslí si exministryně a eurokomisařkahttps://zpravy.aktualne.cz/domaci/reporteri-bez-hranic-svoboda-tisku-je-stale-vice-omezovana-c/r~461c651c2a3b11e7903d0025900fea04/
Reportéři bez hranic: Svoboda tisku je stále více omezována, v Česku za to mohou oligarchové [online], Praha: economia [cit. 2017-05-23]. Dostupné z: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/reporteri-bez-hranic-svoboda-tisku-je-stale-vice-omezovana-c/r~461c651c2a3b11e7903d0025900fea04/
Předběžná náplň práce
Cílem této bakalářské práce je analyzovat politický boj, který probíhá na české politické scéně, v souvislosti tématem vlastnictví médií politiky. Práce si tedy klade za cíl zjistit, jak silný střet probíhá mezi politickými stranami na mediální půdě a jakým způsobem je veden. Faktem je, že samotný politický boj prostřednictvím médií probíhá již velice dlouho, ale vstupem Andreje Babiše do politiky začíná tato problematika dostávat úplně jiný rozměr. Andrej Babiš, vlivný politik a zároveň vlastník mediální skupiny Mafra, se podle svých politických konkurentů dostává do střetu zájmů a politická soutěž je tímto zásadně narušena.
Dalším cílem bakalářské práce je analyzovat vlastnictví médií v obecné rovině. Práce se bude zabývat tím, jestli je vůbec možné, aby média byla nezávislá a neovlivňovala svým obsahem politické dění v zemi a nebo jestli můžou plnit funkci hlídacího psa demokracie v případě, že je vlastní vlivný politik.



Bakalářská práce bude případovou studií, jejímž cílem je detailně popsat několik zvolených případů z praxe. Práce tak poskytne čtenáři komplexní obraz celé problematiky propojení médií a politiky v České republice. Metodologická část bakalářské práce bude obsahovat konkrétní srovnání názorů jednotlivých politických stran na toto téma. Součástí bude jak srovnání programů politických stran, tak i analýza konkrétních výroků českých politiků, které zaznějí v souvislosti s touto problematikou. Podle několika parlamentních stran zde v současné době máme konflikt zájmů (právě kvůli onomu vlastnictví médií vlivnými politiky), ale zásadní bude samozřejmě verdikt Ústavního soudu, který určí, zda tu konflikt zájmů podle české legislativy opravdu je či nikoliv.



Bakalářská práce bude rozdělena na 2 základní části - teoretickou a analytickou. Teoretická část bakalářské práce bude detailně popisovat média a jejich fungování či vývoj, hlavně z důvodu poukázání na jejich důležitost ve veřejném prostoru. Představena budou také témata jako zákon o střetu zájmů, který v současné době projednává Ústavní soud, nebo obecné popsání propojení politiky a médií. Analytická část se bude věnovat právě onomu srovnání postojů konkrétních politických stran k této problematice a bude zde celkově rozebrána politická manipulace na mediální půdě.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK