Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vliv genocidy ve Rwandě na formování Africké unie
Název práce v češtině: Vliv genocidy ve Rwandě na formování Africké unie
Název v anglickém jazyce: The Role of the Genocide in Rwanda on the Development of the African Union
Klíčová slova: Rwanda, genocida, Organizace africké jednoty, Africká unie, bezpečnost, suverenita
Klíčová slova anglicky: Rwanda, genocide, Organisation of African Unity, African Union, security, sovereignty
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra bezpečnostních studií (23-KBS)
Vedoucí / školitel: Mgr. et Mgr. Tomáš Kučera, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 30.03.2016
Datum zadání: 30.03.2016
Datum a čas obhajoby: 12.06.2017 08:30
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, J4020, Jinonice - místn. č. 4020
Datum odevzdání elektronické podoby:18.05.2017
Datum proběhlé obhajoby: 12.06.2017
Oponenti: Mgr. Bohumil Doboš, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Práce bude pracovat s výzkumnou otázkou, jak Rwandská genocida ovlivnila formování Africké unie, především jejich bezpečnostních institucí. Rwandská genocida zde bude figurovat pouze jako milník, větší prostor samotnému popisu událostí během ní věnován nebude. Práce se bude opírat o odborné články a publikace na téma formování bezpečnosti Africké unie. Práce bude z velké části obsahovou analýzou, kde budu pracovat s různými vyjádřeními jak Africké unie, tak Organizace spojených národů přímo k událostem ve Rwandě. Rovněž se budu zabývat tím, zda rwandská genocida nesloužila pouze jako symbolický milník, ale zda faktory, které nejvíce ovlivnily vývoj Africké unie, nebyly jiného charakteru. K získání objektivních výsledků využiji kombinace metod neboli tzv. triangulace. Pomocí sběru dat z několika odlišných zdrojů - od dokumentů OSN, AU po sekundární odbornou literaturu, se pokusím zjistit veškeré vlivy působící na vývoj bezpečnostních institucí v rámci Africké unie. Triangulace by měla zaručit platnost sesbíraných dat v porovnání s daty získanými z jiných zdrojů.
Klíčové pojmy, se kterými budu pracovat, jsou genocida, UNAMIR či Peace and Security council a samozřejmě Africká unie.
Seznam odborné literatury
African Union. Rwanda: The Preventable Genocide International panel of eminent personalities. African Union, Peace and Security dept.[online]. Adis Abbeba ©2015 [cit. 2016-04-20] Dostupný z: http://www.peaceau.org/uploads/report-rowanda-genocide.pdf

JENG, Abou. Peacebuilding in the African Union: law, philosophy and practice. Cambridge: Cambridge University Press, 2012. ISBN 9781107015210.

KWASI TIEKU, Thomas. Explaining the Clash and Accommodation of Interests of Major Actors in the Creation ofthe African Union. African Affairs [online]. 2004, vol. 103, no. 411, s. 249-267 [cit. 2016-04-20].

MUCHIE, Mammo, Phindile LUKHELE-OLORUNJU a Oghenerobor AKPAR. The African Union ten years after: solving African problems with Pan-Africanism and the African renaissance. Pretoria, South Africa: Africa Institute of South Africa, 2013. ISBN 978-0-7983-0405-4.

OAU Report Regarding Rwandan Genocide. The American Journal of International Law [online]. 2000, Vol. 94, No. 4, s. 692-695 [cit. 2016-04-20].

Rada bezpečnosti OSN. RESOLUTION 955 (1994) [online]. New York: OSN, on 8 November 1994 [2015-05-30]. Dostupný z : http://www.unmict.org/ictr-remembers/docs/res955-1994_en.pdf

STANTON, Gregory H.. The 8 Stages of Genocide. Genocide watch [online]. Washington: Genocide Watch. [cit. 2015-12-20] . Dostupný z: http://www.genocidewatch.org/couldrwandangenocide.html

TOURAY, Omar A.. The Common African Defence and Security Policy. African affairs [online]. 2005, vol. 104, no. 417, s. 635-656 [cit. 2016-04-20].
Předběžná náplň práce
Témata týkající se Afrického regionu nepatří na české akademické půdě k těm nejvyhledávanějším a nejčastěji zpracovávaným. Na téma Rwandské genocidy bylo napsáno již mnoho odborných článků a pojednává o ní řada knih, přesto na ní lze stále nahlížet i z jiné perspektivy. O Africké unii nelze v českém jazyce najít skoro žádné informace, přestože v posledních letech stále stoupá význam této organizace. Přestože zájem v České Republice ohledně Afrického kontinentu jako takový je minimální, lze se domnívat, že právě Afrika bude v budoucnu patřit k oblastem, jejichž znalost bude pro pochopení fungování mezinárodních vztahů klíčová. Především otázka nerostných surovin a jejich těžba, aktuální již v dnešní době, se bude postupně stávat stále důležitějším tématem pro řadu mocností. Přehled a specializace na Africký kontinent nakonec může být v budoucnu nepostradatelná, protože již dnes je konflikty zmítaný Africký kontinent v zájmu světových mocností a probíhá zde tzv. moderní kolonizace. Tato práce bude spadat jak do oblasti bezpečnostních studií, tak do oboru Mezinárodních vztahů. Genocida ve Rwandě zde bude sloužit jako milník, který měl vliv na formování Africké unie a jako jeden z aspektů změnil strategii vnímání bezpečnosti této organizace.

Cíl práce:
Rwandská genocida bezesporu ovlivnila celý region, fungování jednotlivých zemí i strategii Africké unie (v té době Organizace Africké jednoty). Tento konflikt zároveň pozměnil i pohled na fungování Organizace spojených národů a je často považován za selhání „západního světa“, který, přes všechny informace o probíhající genocidě, do konfliktu nezasáhl. Africká unie, fungující od roku 1963, se rovněž neangažovala. Předpokládaným cílem práce bude zjistit, jak Rwandská genocida ovlivnila institucionální charakter Africké unie, ve které v posledních dvaceti letech došlo k zásadním změnám ohledně otázek bezpečnosti, angažovanosti v konfliktech a celkovém řešení problémů na Africkém kontinentu. Předpokládaným cílem bude zjistit, zda Rwandská genocida měla opravdu roli milníku, po kterém začalo docházet k zásadním změnám (především v otázce bezpečnosti) nebo zda její role má spíše symbolický charakter hojně využívaný v projevech předních představitelů Africké unie.

Předpokládaná struktura:
Bakalářská práce se bude zabývat několika propojenými tématy. Zaprvé bude ve stručnosti nastíněna Rwandská genocida jakožto událost, která tvoří důležitý bod z hlediska fungování jak OSN, tak Africké unie. Dále bude nastíněna problematika angažovanosti a selhání OSN, především s důrazem na mírovou misi UNAMIR, která měla za povinnost dohlížet na udržování míru po Arushských dohodách z roku 1993. Obě dvě tato témata jsou zásadní pro pochopení chování Africké unie i pro její budoucí vývoj. Největší prostor bude samozřejmě věnován Africké unii, jak z hlediska jejího fungování především po konci Rwandské genocidy. Velký důraz bude věnován především strategii bezpečnosti Africké unie, vznik Peace and Security Council jakožto orgánu, který má na starost řešit konflikty na Africkém kontinentu. Hlavní část bude věnována přístupu Africké unie k Rwandské genocidě jako takové a její pohled na selhání západních států a OSN. V této části bude zmíněna i opačná kritika, to znamená kritika vůči pasivitě Africké unii a jaké důvody vedly k její neangažovanosti. Práce se pokusí odpovědět na otázku, jaký vliv měla Rwandská genocida a selhání západu na formování bezpečnosti v rámci Africké unie a zda opravdu měla reálný dopad na její fungování nebo je jí tento dopad pouze přisuzován a ve skutečnosti existovaly jiné výrazně významnější vlivy.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK