Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Úloha malých nekódujících RNA v regulaci generativního vývoje rostlin
Název práce v češtině: Úloha malých nekódujících RNA v regulaci generativního vývoje rostlin
Název v anglickém jazyce: The role of small non-coding RNAs in the regulation of plant reproductive development
Klíčová slova: vývoj rostlin, generativni fáze, rozmnožování rostlin, miRNAnekódující RNA, , kvetení, květ, gametofyt
Klíčová slova anglicky: plant development, plant reproduction, generative phase, non-coding RNA, miRNA, flowering, flower, gametophyte
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra experimentální biologie rostlin (31-130)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. David Honys, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 10.03.2016
Datum zadání: 09.11.2016
Datum odevzdání elektronické podoby:21.08.2017
Datum proběhlé obhajoby: 13.09.2017
Oponenti: RNDr. Olga Rothová, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: Mgr. Alena Náprstková
Předběžná náplň práce
Malé RNA (sRNA) jsou zpravidla definovány jako 21-24 nukleotidů dlouhé molekuly RNA s regulační funkcí, které spadají do kategorie nekódujících RNA. Obvykle vznikají jako odpověď na přítomnost dvouvláknových molekul RNA v buňkách a umožňují umlčování komplementárních sekvencí na transkripční a posttranskripční úrovni. Jejich role spočívá nejen v obraně proti cizorodým nukleovým kyselinám, ale především v regulaci vlastních genů. Typickými cílovými molekulami rostlinných sRNA jsou transponovatelné elementy či transkripční faktory podílející se na řízení přechodů mezi jednotlivými vývojovými fázemi, například na zahájení reprodukčního vývoje. Cílem této práce je shrnutí jednotlivých funkčních rolí malých RNA při regulaci generativní fáze, vzniku samičího a samčího gametofytu a způsobu ochrany před transpozicí v následujících generacích. Endogenní i exogenní sRNA jsou rostlinami hojně využívány, neboť poskytují okamžitou a přímou odpověď organismu na rychle se měnící podmínky prostředí, a nepochybně tak patří mezi klíčové faktory přispívající k jejich fenotypové plasticitě.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Small RNAs (sRNA) are broadly defined as regulatory molecules of 21-24 nucleotides in length which belong to the class of noncoding RNAs. They usually originate in response to the presence of double-stranded RNA in the cells and facilitate transcriptional and posttranscriptional gene silencing of complementary sequences. Their role lies not only in defence against exogenous nucleic acids, but primarily in the regulation of endogenous genes. Typical target molecules of plant sRNA are transposable elements and genes encoding the transcription factors involved in the control of key developmental transitions like the initiation of the reproductive phase and the regulation of its progress. The aim of this thesis is a summary of functional roles of individual small RNA in plant reproductive development, with focus to the female and male gametophytes and in the protection against the transition of transposable elements to following generations. Both endogenous and exogenous sRNA are amply utilized in plants, because they provide an immediate and direct response of the organism to rapidly changing conditions, and thus undoubtedly belong to the key factors which contribute to their phenotypic plasticity.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK