Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Faktory rozvoje vzdělanosti v Africe a jejich regionální diferenciace
Název práce v češtině: Faktory rozvoje vzdělanosti v Africe a jejich regionální diferenciace
Název v anglickém jazyce: Factors of education in Africa and their regional differentiation
Klíčová slova: Afrika, gramotnost, nerovnost, regionalizace, vzdělání
Klíčová slova anglicky: Africa, education, inequality, literacy, regionalization
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje (31-340)
Vedoucí / školitel: RNDr. Jiří Hasman, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 09.12.2015
Datum zadání: 09.12.2015
Datum odevzdání elektronické podoby:05.12.2018
Datum proběhlé obhajoby: 30.01.2019
Oponenti: RNDr. Jana Kolomazníková, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem práce je srovnat význam jednotlivých faktorů, které mohou bránit v přístupu ke vzdělání obyvatel různých regionu Afriky. Práce je založena na rešerši zpráv a ročenek různých relevantních organizací, z nichž se autorka pokusí hlavní faktory identifikovat a porovnat jejich význam i případné geografické rozdíly uvnitř Afriky.
Vzdělání je jedním ze základních motorů rozvoje a jeho důležitost v chudých zemích je nezpochybnitelná. Cílem práce je identifikovat nejvýznamnější faktory ovlivňující vzdělávání a ty následně analyzovat a rozebrat za pomoci dalších zdrojů a dat. Teoretická část je věnována zdůraznění komplexity v problematice vzdělávání a vybraným přístupům ke studiu faktorů vzdělanosti. Empirická část se skládá z rešerše souhrnných zpráv UNDP (MDGs) a UNESCO (EFA) za země, kde byly tyto zprávy dostupné v angličtině, a analýzy jednotlivých identifikovaných faktorů, jejichž možné působení je diskutováno na základě dalších odborných studií. Faktory byly kategorizovány na základě literatury, bylo rozlišeno hlavní dělení na makro a mikro faktory, dále pak dle povahy věci. Nejčastěji byly ve zprávách zmiňovány školní faktory (školní výdaje, kvalita učitelů), politické a ekonomické faktory (chudoba) či sociokulturní faktory (postavení žen). Z analýzy použitých zdrojů však vyplynulo, že naprosto zásadní je právě komplexní pohled a zahrnutí co největšího možného počtu faktorů do studia dané problematiky. Pro doplnění a snahu popsat možné regionální diferenciace byly porovnány variační koeficienty za jednotlivé skupiny obyvatel členěných dle relevantních charakteristik, jako je pohlaví, bohatství, náboženství a další. Na základě výsledků bylo zjištěno, že se zvyšujícím se stupněm vzdělání roste míra variability. Vysoká míra diferenciace byla nalezena například v rámci porovnání kvintilů populace dle příjmu, nejmenší naopak mezi muži a ženami.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Education is one of the primary driving forces of development and its importance in the poor countries is undoubtable. The aim of the diploma thesis is to identify the most significant factors affecting education in African states and to analyse them by using of the additional sources and data. The theoretical part points out the complexity in the education and introduces selected approaches in the education studies. The empirical part consists of the research of summary reports by UNDP (MDGs) and UNESCO (EFA) for countries with available reports in English; and analysis of particular factors connected of discussion with another scientific publications. These factors were classified on the basis of literature, to macro and micro factors first, subsequently according to the meaning. The most mentioned factors in the summary reports were school factors (school expenditures, teacher quality), political and economic factors (poverty) or sociocultural factors (women status). According to the conducted research it is obvious that the complex perspective of this issue and including as much factors as possible is essential. The variation coefficient was set for the possibility to find regional differentiation for particular groups of people based on selected features such as sex, wealth, religion and so on. According to the results, it is apparent that the extent of variability is increasing with the education degree. High differentiation was found in the quintiles of income comparison of the population, the lowest differentiation was found in between men and women.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK