Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Fytoextrakce vybraných psychofarmak
Název práce v češtině: Fytoextrakce vybraných psychofarmak
Název v anglickém jazyce: Phytoextraction of Selected Psychoactive Drugs
Klíčová slova: fytoremediace, fytoextrakce, psychofarmaka, fluvoxamin, HPLC
Klíčová slova anglicky: phytoremediation, phytoextraction, psychoactive drugs, fluvoxamine, HPLC
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra organické chemie (31-270)
Vedoucí / školitel: doc. Ing. Stanislav Smrček, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 25.11.2015
Datum zadání: 28.01.2016
Datum odevzdání elektronické podoby:22.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 06.06.2016
Oponenti: Šárka Petrová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Fluvoxamin je v dnešní době hojně užívaným psychofarmakem. V těle je tato látka metabolizována na nejméně devět produktů, 4 % jsou z těla vyloučena v nezměněné podobě. Vzhledem k nadužívání a nesprávné likvidaci farmak se tato látka dostává do přírody a nebezpečně ji ohrožuje už při velmi nízkých koncentracích.
V této bakalářské práci byla zkoumána účinnost fytoextrakce fluvoxaminu z vodného roztoku na in vitro kultivovaných rostlinách kukuřice seté (Zea mays) a hrachu setém rolním (Pisum sativum). Rostliny byly kultivovány na Murashige-Skoog mediu obohaceném fluvoxaminem. Výchozí koncentrace studované látky v mediu byla 15 mg · l-1 u kukuřice a 10 mg · l-1 pro hrách. Každých 24 hodin byl proveden odběr media a aktuální koncentrace fluvoxaminu byla stanovena pomocí HPLC s UV při 235 nm. Pokles koncentrace léčiva v případě fytoextrakcí kukuřicí setou činil v průměru 54,6 % během 72 hodin. V případě hrachu setého rolního byl tento pokles stanoven na 37,6 % během 72 hodin, přičemž koncentrace fluvoxaminu v mediích klesaly u všech kultivací přibližně lineárně.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Fluvoxamine is one of the most used psychoactive drugs nowadays. In human body at least nine metabolites are formed and only 4 % is excreted unmetabolised by urine. This substance can be harmful for the environment at very low concentrations already.
The aim of this Bachelor thesis is to find out whether we can use phytoremediation to remove the fluvoxamine from the environment. Phytoextraction of the fluvoxamine was tested on in vitro cultivated Zea mays and Pisum sativum plants. Murashige-Skoog medium contaminated with the fluvoxamine was added to cultivations. Samples were collected every 24 hours and the concentration of the drug was determined by HPLC with UV detection at 235 nm. The average concentration decrease was 54,6 % for Zea mays and 37,6 % for Pisum sativum within 72 hours. In the case of Pisum sativum, the decrease of fluvoxamine showed a linear pattern.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK