Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Základní zásady trestního řízení a právo na spravedlivý proces
Název práce v češtině: Základní zásady trestního řízení a právo na spravedlivý proces
Název v anglickém jazyce: Basic principles of criminal proceedings and the right to a fair trial
Klíčová slova: Základní zásady trestního řízení; Právo na spravedlivý trestní proces; Ústavní limity trestního řízení
Klíčová slova anglicky: Basic principles of criminal proceedings; Right to a fair criminal trial; Constitutional limits of criminal proceedings
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Jiří Jelínek, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 23.09.2015
Datum zadání: 23.09.2015
Datum potvrzení stud. oddělením: 23.09.2015
Datum a čas obhajoby: 25.09.2018 09:00
Místo konání obhajoby: 412/4. patro
Datum odevzdání elektronické podoby:18.07.2018
Datum proběhlé obhajoby: 25.09.2018
Oponenti: prof. doc. JUDr. Jaroslav Ivor, DrSc.
  prof. JUDr. Bc. Tomáš Gřivna, Ph.D.
 
 
Předběžná náplň práce
Tato disertační práce se věnuje základním zásadám trestního řízení z pohledu práva na spravedlivý proces. Základní zásady trestního řízení jsou určité právní principy, vůdčí právní ideje, jimiž je ovládáno trestní řízení. Jsou projevem právně politického a právně filosofického přístupu k trestnímu řízení. V důsledku toho jsou základem, na kterém je vybudována organizace trestního řízení a úprava činnosti jeho orgánů. Vyjadřují mínění zákonodárce o nejúčelnějším uspořádání trestního procesu. Význam základních zásad se koncentruje především v jejich funkcích.
Text práce je rozdělen do tří velkých kapitol, přičemž tyto jsou dále děleny do obsahově ucelených subkapitol a oddílů. Po úvodu následuje kapitola druhá, která je věnována pojmovému vymezení jednak demokratického právního státu a jeho atributům, jednak právního principu, dále jsou zde nastíněny dva základní modely – systém kontinentální a systém adversární. Poté následuje kapitola, která podrobně pojednává o pojmu, významu, funkcích a systému základních zásad trestního řízení. Dále je zde pojednáno o výjimkách ze základních zásad, o klasifikaci, o charakteru výčtu těchto zásad a o otázce jejich výslovného zakotvení. V této kapitole je na mnoha místech zdůrazněn význam základních zásad pro trestní řízení, kdy obecným posláním (funkcí) základních zásad je vymezit určitý rámec, ve kterém probíhá fungování celého systému právních norem trestního práva procesního, jde tedy o stanovení legálních (zákonných) a legitimních (ospravedlnitelných) zásahů do lidských práv a základních svobod subjektů trestního řízení ze strany orgánů činných v trestním řízení.
V následující kapitole je postupně pojednáno o zásadách řádného zákonného procesu, presumpce neviny, legality a oportunity, oficiality, přiměřenosti, rychlosti, materiální pravdy, vyhledávací, volného hodnocení důkazů, spolupráce se zájmovými sdruženími občanů, obžalovací, veřejnosti, ústnosti, bezprostřednosti, zajištění práva na obhajobu, zajištění práv poškozeného a zásady kontradiktornosti. Mimořádná pozornost je věnována především zásadě legality a oportunity a zásadě kontradiktornosti.
Práce dospívá k závěru, že je z formálního hlediska nutné základní zásady trestního řízení výslovně a koncentrovaně upravit v úvodu připravované rekodifikace. V práci jsou předloženy argumenty ve prospěch ponechání kontinentální koncepce trestního procesu, a tomu odpovídajících zásad. Základní zásady jsou ústavní limity trestního řízení.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This dissertation deals with the basic principles of criminal proceedings from the point of view of the right to a fair trial. The basic principles of criminal proceedings are certain legal principles, the leading legal ideas underlying the criminal proceedings. They are a manifestation of a legal, political and legal philosophical approach to criminal proceedings. As a result, the basis on which the organization of criminal proceedings and the regulation of the activities of its bodies are built. They express the legislator's opinion on the most efficient organization of the criminal process. The meaning of the basic principles is mainly concentrated in their functions. The text of the thesis is divided into three major chapters, which are further divided into sub-capitals and sections. The second chapter is devoted to the conceptual definition of both the democratic state law and its attributes, the legal principle, and two basic models - the continental system and the adversary system. Then follows a chapter that deals in detail with the concept, meaning, functions and system of the fundamental principles of criminal proceedings. It also deals with exceptions to the basic principles, the classification, the nature of the list of these principles and the question of their explicit anchoring. In this chapter, the importance of the basic principles for criminal proceedings is stressed in many places, where the general function (s) of the basic principles is to define a framework in which the whole system of legal norms of criminal procedural law is in operation, namely the establishment of legal (legitimate) (justifiable) interference with human rights and the fundamental freedoms of law enforcement bodies by law enforcement. The following chapter deals with the principles of proper legal process, presumption of innocence, legality and opportunity, official, reasonableness, speed, material truth, search, free evaluation of evidence, cooperation with civic associations, defendants, public, verbal, immediacy, the defense, the rights of the victim and the adversarial principle. Particular attention is paid to the principles of legality and opportunity and the principle of contradictory. The thesis concludes that it is from the formal point of view that the basic principles of criminal proceedings need to be explicitly and concen- trately modified at the beginning of the recodification under preparation. The thesis presents arguments in favor of leaving the continental concept of the criminal process, and the corresponding principles. The basic principles are the constitutional limits of criminal proceedings.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK