Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Žižekova logika obecnosti a inverzní svět
Název práce v češtině: Žižekova logika obecnosti a inverzní svět
Název v anglickém jazyce: Žižek's Logic of Generality and the Inverted World
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav filosofie a religionistiky (21-UFAR)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Vojtěch Kolman, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 05.08.2015
Datum zadání: 05.08.2015
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 02.09.2015
Odevzdaná/archivovaná: archivovaná
Zásady pro vypracování
Idea inverzního světa se v Hegelově Fenomenologii ducha objevuje nejprve jako dialektický obrat vývoje univerzálního zákona, který je sám výsledkem dialektiky porozumění (Verstand). Porozumění hledá za jevy dynamiku síly, která je explikací jednoduchého zákona. Postup k jednodušším a zároveň obecnějším zákonům dospívá až k zákonu univerzálnímu, který je pouhou jednoduchou diferencí. Ve výsledku je pak zcela prázdný a jevu neukládá konkrétní určitost, ale pouze abstraktní určitost jako takovou. Tuto logiku inverzní svět obrací naruby v tom smyslu, že místo jediné univerzální diference klade diferenci do každé jednotliviny. Zjednodušeně se dá říci, že je tedy jakousi distribucí diference.
Univerzálnímu zákonu a inverznímu světu v řadě ohledů odpovídají Lacanova mužská a ženská formule sexuace, jak je vykládá a rozmanitě aplikuje Slavoj Žižek. Odpovídají-li si zde jednotlivé termíny, univerzální zákon a mužská formule, inverzní svět a formule ženská, lze předpokládat, že si budou odpovídat i vnitřní vztahy v obou dvojicích. Pro formule sexuace, které jsou formulovány jako určitá deformace logického čtverce, Slavoj Žižek tyto vztahy detailně popisuje. Pomocí propracování uvedených paralel lze tedy z logických vztahů formulí sexuace vyvodit formální dialektické vlastnosti dvojice "univerzální zákon a inverzní svět" z Hegelovy Fenomenologie. Tu lze bezpochyby číst jako paradigmatický dialektický krok a její formální vlastnosti lze tedy generalizací přenést na dialektický proces jako takový a ptát se po povaze dialektické nutnosti, resp. zpochybnit stereotypní námitku, podle níž Hegelova dialektika pouze zdánlivě myslí vývoj. Podle jedné verze této námitky Hegelova dialektika nepopisuje nastávání nového, ale pouze explikaci již jsoucího.
Cílem práce je srovnat dialektiku univerzálního zákona a inverzního světa ze třetí kapitoly Fenomenologie ducha s Žižekovými interpretacemi formulí sexuace v knize Less than Nothing, vyvodit určité teze týkající se hegelovské dialektiky v intencích výše popsaného postupu a vykázat v hegelovské dialektice diskontinuitu vyvracející zmíněnou námitku.
Seznam odborné literatury
G. W. Hegel. Phenomenology of Spirit. http://olponline.org/2009/09/17/terry-pinkards-new-translation-of-hegels-phenomenology/ (přístupné 1.8.).
G. W. Hegel. Lectures on Aesthetics. https://www.marxists.org/reference/archive/hegel/works/ae/ (přístupné 1.8.).
Žižek, Slavoj. Less than nothing: Hegel and the shadow of dialectical materialism. London: Verso, 2012.
Braver, Lee. A thing of this world: a history of continental anti-realism. Evanston, Ill.: Northwestern University Press, 2007.
Alexandre Kojève. Introduction to the Reading of Hegel: Lectures on Phenomenology of Spirit. Ithaca: Cornell University Press, 1980.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK