Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Zkušenost genderových stereotypů na technických vysokých školách - případ vybraných fakult ČVUT Praha
Název práce v češtině: Zkušenost genderových stereotypů na technických vysokých školách - případ vybraných fakult ČVUT Praha
Název v anglickém jazyce: The Experience of Gender Stereotypes at Technical Universities - Case of Selected Faculties of Czech Technical University in Prague
Klíčová slova: Gender, stereotypy, technické vysoké školy
Klíčová slova anglicky: Gender, stereotypes, technical universities
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Martin Hájek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 05.06.2014
Datum zadání: 05.06.2014
Datum a čas obhajoby: 15.06.2015 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Datum odevzdání elektronické podoby:15.05.2015
Datum proběhlé obhajoby: 15.06.2015
Oponenti: Mgr. Kateřina Cidlinská, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Předběžná náplň práce
Cílem této práce bude zmapovat jednání mužů a žen na technicky zaměřených vysokých školách vzhledem k zakořeněným genderovým stereotypům. Jak se tedy ženy-studentky dokáží prosadit na těchto školách, na oborech, které jsou převážně mužské? Mají prostor prorazit? Proniknout do „mužského oboru“? Případně pokud už jsou začleněné v tomto mužském kolektivu, jak si své pozice udržují? Zda se setkaly či setkávají s nějakými překážkami kladenými samotnou školou, učiteli či spolužáky kvůli jejich pohlaví? Jak proti nim bojují? Podobně na straně mužů-studentů, zda cítí vůči ženám na technických oborech jistou rezistenci nebo je naopak vítají jako přínos pro obor. Pokusím se poodhalit např. různé strategie, které studentky používají k prosazení se při studiu na technickém oboru, kde výrazně převažují muži. Stejně tak se pokusím poodhalit názory mužů na studentky těchto oborů. Jednání a názory studentů a studentek na těchto školách bych chtěla detailně popsat, zjistit, zda a jak je v dnešní době pozice ženy na vysoké škole v mužském odvětví ovlivňována genderovými stereotypy, zda a jak se proti těmto stereotypům brání a jaký je pohled na ženy v mužském odvětví ze strany mužů.

Výzkumná otázka tedy je, jakými způsoby se ženy–studentky prosazují na technicky zaměřených vysokých školách, vzhledem k genderovým stereotypům, které jsou ve společnosti zakořeněny, jak bylo zmíněno výše, a o kterých předpokládám, že budou mít vliv během studia pro tyto studentky, a jak se proti nim případně brání. Dále jak nahlíží muži–studenti na ženy studující technický obor.

Sběr dat proběhne pozorováním a polostrukturovanými rozhovory s informátory. Ty budu hledat na fakultách ČVUT a matematicko-fyzikální fakultě UK. Předpokládaný počet informátorů je 10-15. Informátoři poskytnou informace o tom, jak to na jejich školách funguje, co se týče genderových stereotypů, jak se sami staví k tomuto fenoménu. Ženy-informátorky se budu snažit vést směrem k tomu, zda se setkaly ve škole s odsouzením či odlišným jednáním kvůli jejich pohlaví, jak se k tomu staví, jak proti tomu případně bojují, jak se v těchto případech chovají, zda si osvojily nějaké taktiky při studiu na technickém oboru, které by jim pomohly prosadit se nebo začlenit se do mužského kolektivu. Také bych se chtěla zaměřit na to, proč se rozhodly právě pro technickou školu, zda např. braly v úvahu, že je tento obor „pro muže“. U mužů-informátorů mě bude zajímat jejich pohled na spolužačky, zda si všimli rozdílného jednání mužů k ženám, nebo žen k mužům ve škole. V jakém světle sami vidí ženy-studentky na technické škole.
Pozorování bude skryté nezúčastněné, proběhne na místech, kde se tito studenti sdružují např. Národní technická knihovna, kluby v okolí strahovských kolejí, prostory fakult a také navštívím přednášky na ČVUT a MFF UK. Pozorováním získám pohled na přirozené prostředí technických škol a dalších míst spojených se studenty technických oborů, rozhovory poskytnou detailnější informace od aktérů, jejich úhel pohledu a názory na tuto problematiku.
Je tu předpoklad, že informátoři budou podléhání genderovým stereotypům zatajovat, pokusila bych se je odhalit hlavně nepřímými a projekčními otázkami. Přepis pořízených rozhovorů budu kódovat, z vytvořených kategorií se v kombinaci s analýzou pozorování pokusím získat odpovědi na výzkumné otázky.

Základní literatura:
Oakley, A. 2000. Pohlaví, gender a společnost. Praha: Portál
Renzetti, C. D. Curran. 2003. Ženy, muži a společnost. Praha: Karolinum
Vodáková, A. O. Vodáková. 2003. Rod ženský: kdo jsme, odkud jsme přišly, kam jdeme? Praha: Sociologické nakladatelství
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK