Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Počítačové studium růstu nanokompozitních vrstev a transportu náboje v nich
Název práce v češtině: Počítačové studium růstu nanokompozitních vrstev a transportu náboje v nich
Název v anglickém jazyce: Computer study of growth mechanisms and charge transport in nanocomposite films
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce:
Ústav: Katedra fyziky povrchů a plazmatu (32-KFPP)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. Rudolf Hrach, DrSc.
Řešitel:
Zásady pro vypracování
1. Seznámení s problematikou.
2. Navržení modelu růstu vrstev založeného na kombinaci metody molekulární dynamiky a metody Monte Carlo.
3. Generování kompozitních systémů pro různé hodnoty modelových parametrů a vyhodnocování jejich morfologie technikami zpracování obrazu.
4. Studium transportních vlastností vytvořených systémů - nalezení perkolačních trajektorií procházejícího proudu a diskuse vazby mezi tvarem vzniklých vodivostních klastrů, odporem kompozitní vrstvy a její morfologií.
Seznam odborné literatury
R. Hrach: Počítačová fyzika I, Ústí nad Labem 2003.
R. Hrach: Počítačová fyzika II, Ústí nad Labem 2003.
J. Šimek: Doktorská dizertační práce, MFF UK 2006.
R. Hrach, S. Novák, M. Švec, J. Škvor: Study of Electron Transport in Composite Films below the Percolation Threshold, Lecture Notes in Computer Science 3991 (2006), 806.
M. Švec: Doktorská dizertační práce, MFF UK 2007.
Další literatura po dohodě s vedoucím diplomové práce.
Předběžná náplň práce
Kompozitní vrstvy struktury kov-dielektrikum jsou tvořeny kovovými zrny umístěnými v dielektrické matrici. Vlastnosti takových systémů velmi silně závisejí na koncentraci kovové složky - pro malé koncentrace jsou kovové objekty od sebe zcela izolovány a vrstva má dielektrický charakter, naopak pro velké koncentrace kovové složky se jedná o kovovou vrstvu s dielektrickými oblastmi. Fyzikálně mimořádně zajímavá a i prakticky dobře aplikovatelná je přechodová oblast, kdy se původně izolovaná zrna k sobě přibližují a je možný přenos náboje mezi nimi.

Pro studium procesů nukleace a růstu kovových objektů je velmi vhodné používat kombinaci počítačového modelování a počítačové analýzy experimentálních dat. Vhodné metody počítačové fyziky jsou: metoda molekulární dynamiky pro fázi nukleace, metoda Monte Carlo pro fázi růstu a slévání objektů a metody založené na teorii matematické morfologie a na fourierovské optice pro analýzu obrazu.

Mechanismem přenosu náboje je nejprve tunelový jev a při dalším zvýšení koncentrace kovové složky v kompozitu i přímá ohmická vodivost. Tato oblast se nazývá přechod dielektrikum-kov nebo také perkolační práh a k jejímu studiu lze využít teorii perkolace.

Téma je vhodné pro posluchače teoretičtěji zaměřených oborů (Teoretická fyzika, Matematické a počítačové modelování) a předpokládá samostatnou práci v programovacím jazyku Fortran 90/95 nebo C/C++.

http://physics.mff.cuni.cz/kfpp/php/dipl-abs.php?id=683
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
http://physics.mff.cuni.cz/kfpp/php/dipl-abs.php?id=683
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK