Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Změny diversity říční krajiny a jejich odezva ve společenstvu makrozoobentosu. Aplikace v českém povodí Labe.
Název práce v češtině: Změny diversity říční krajiny a jejich odezva ve společenstvu makrozoobentosu. Aplikace v českém povodí Labe.
Název v anglickém jazyce: Changes of the river landscape diversity and theirs impact on macroinvertebrates. Application in the Czech Elbe River basin
Klíčová slova: diversita, říční krajina, habitat, makrozoobentost
Klíčová slova anglicky: diversity, river landscape, habitat,macroinvertebrates
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra fyzické geografie a geoekologie (31-330)
Vedoucí / školitel: RNDr. Milada Matoušková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 20.11.2013
Datum zadání: 10.12.2013
Předběžná náplň práce
Výzkum se zaměří na studium diverzity říční krajiny s důrazem na hydromorfologické struktury koryta, kvalitu vody, ekologický stav příbřežní zóny a inundačních území a míry ovlivnění vybraných skupin společenstva makrozoobentosu. Makrozoobentos jako společenstvo bezobratlých organismů žijících na dně toků hraje významnou roli při hodnocení ekologického stavu vodních toků a evropskou Rámcovou směrnicí o vodách je prezentováno jako společenstvo dobře reagující na změny hydromorfologických parametrů toku. Biologická odpověď na změnu hydromorfologických parametrů toku je však stále nedostatečně probádána i na evropské úrovni, přičemž její přesná znalost je zásadní pro úspěšnost obnovy přirozených říčních ekosystémů.
Cíl práce
Najít takovou skupinu parametrů, která bude dobře popisovat abiotické charakteristiky říčních niv, hydromorfologickou kvalitu toku z pohledu hydrologického režimu, kontinuity toku i morfologických podmínek a zároveň bude významným způsobem ovlivňovat společenstvo makrozoobentosu.
Pracovní postupy
Detailní mapování fyzickogeografických podmínek na vybraných tocích stejných typů (řád toku, nadm. výška, geologie) a jejich povodích, stanovení jejich odlišností a důvodů jejich změn (klimatická změna, antropogenní modifikace, revitalizační opatření v toku a v povodí).
Studium změn společenstva makrozoobentosu v souvislosti s fyzickogeografickými podmínkami a kvalitou vody (spolupráce se státním podnikem Povodí Vltavy) – měřítko lokální (lokalita) a regionální (povodí).
Statistické vyhodnocení dat, vyhodnocení ekologického stavu studovaných lokalit/povodí (vč. hydromorfologického hodnocení) a určení příčinných souvislostí.
V závislosti na získaných projektech (VÚV TGM, v.v.i.) aplikace BACI designu (Before – After Control – Impact) - studie změny hydromorfologických poměrů v toku a reakce vybraných skupin organismů.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK