Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Univerzity třetího věku jako možnost naplňování konceptu aktivního stárnutí.
Název práce v češtině: Univerzity třetího věku jako možnost naplňování konceptu aktivního stárnutí.
Název v anglickém jazyce: U3V as an opportunity to fulfill a concept of active aging. A qualitative study of U3V students at Charles University
Klíčová slova: univerzita třetího věku, vzdělávání, senioři, aktivní stárnutí,celoživotní učení,
Klíčová slova anglicky: University of the Third Age, education, seniors, active aging, lifelong learning,
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra veřejné a sociální politiky (23-KVSP)
Vedoucí / školitel: Mgr. Ing. Olga Angelovská, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 31.05.2013
Datum zadání: 31.05.2013
Datum a čas obhajoby: 16.06.2014 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Datum odevzdání elektronické podoby:16.05.2014
Datum proběhlé obhajoby: 16.06.2014
Oponenti: Mgr. Kamila Hejnák Vlčková
 
 
 
Kontrola URKUND:
Předběžná náplň práce
S přibývajícím počtem seniorů v populaci vyvstává otázka, jak i lidem v důchodovém věku zajistit kvalitní a plnohodnotný život. Do středu zájmu se dostává koncept aktivního stárnutí, který se snaží podporovat aktivní způsob života seniorů. Studium na univerzitách třetího věku se dá považovat za jeden ze způsobů, jak tento koncept naplňovat, protože nenabízí jen získání nových znalostí, ale plní také socializační a motivační funkci.V této práci se budu věnovat především podobě sociální politiky zaměřené na celoživotní vzdělávání, potažmo přímo na univerzity třetího věku. V praktické části se zaměřím konkrétně na Karlovu Univerzitu, jejíž kurzy pořádané v rámci univerzity třetího věku navštěvuje v současnosti asi 4000 posluchačů.
Cílem této práce bude zmapovat sociální politiku v oblasti celoživotního vzdělávání a její dopady na motivaci seniorů ke studiu na univerzitách třetího věku. Budu zjišťovat, čím jsou senioři ke studiu motivováni a jak s těmito poznatky pracuje a může pracovat konkrétní univerzita.
Pro praktickou část jsem zvolila kvalitativní metodu polostrukturovaných rozhovorů se seniory, kteří na univerzitě studují a zároveň s těmi, kteří o této možnosti nevědí nebo ji nevyužívají. Dotazován také bude alespoň jeden z garantů U3V na některé z fakult UK.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
With the growing number of seniors in the population, the question arises as to people of retirement age to ensure quality and full life. The center of interest is getting the concept of active aging, which seeks to promote active way of life of the elderly. Study in the universities of the third age can be considered one of the ways to implement this concept, because in addition to gaining knowledge also plays socialization and motivational function. In this paper I will focus mainly on the form of social policies on lifelong learning, by extension, on the University of the Third Age. In the practical part I will focus specifically on the Charles University, whose courses within the University of the Third Age attends currently about 4000 students. The aim of this work is to map out social policy in the field of lifelong learning and its impact on the motivation of seniors to study at the universities of the third age. I will find out what motivates seniors to study and how these findings can be used by universities.
For the practical part, I chose a qualitative method of semi-structured interviews with seniors who are studying at the university and at the same time with those who do not know about this, or do not use it. Also will be interviewed by at least one of the guarantors of U3A at some of the faculties of Charles University.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK