Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
E-GOVERNMENT A E-DEMOCRACY NEBOLI OPEN SOURCE VLÁDNUTÍ
Název práce v češtině: E-GOVERNMENT A E-DEMOCRACY NEBOLI OPEN SOURCE VLÁDNUTÍ
Název v anglickém jazyce: XXX
Klíčová slova: Kyberprostor, veřejná sféra, hacktivismus, akční repertoáry, protest, virtuální sit-in, elektronická občanská neposlušnost, Anonymous, Operace Payback
Klíčová slova anglicky: Cyberspace, public sphere, hacktivism, action repertoires, contentious politics, virtual sit-in, electronic civil disobedience, Anonymous, Operation Payback
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: doc. Milan Tuček, prom. mat., CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 10.05.2013
Datum zadání: 10.05.2013
Datum a čas obhajoby: 24.06.2013 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Datum odevzdání elektronické podoby:20.05.2013
Datum proběhlé obhajoby: 24.06.2013
Oponenti: PhDr. Mgr. Jan Balon, Ph.D.
 
 
 
Seznam odborné literatury
ORINENTAČNÍ SEZNAM LITERATURY

CASTELLS, M. The Internet Galaxy: Reflections on the Internet, Business, and Society, OUP, Oxford. 2001

COLEMAN, S. ‘The Future of the Internet and Democracy: Beyond Metaphors, Towards Policy’, Promise and Problems of E-Democracy: Challenges of Online Citizen Engagement, OECD, Paris, pp. 143-62, 2003.

ČECHOVÁ, Kateřina. Současné politiky e-governmentu a řešení problematiky digitálního rozdělení; vedoucí práce Petra Štogrová Jedličková. -- Praha, 2008.

DAHLBERG, L. The Internet and democratic discourse: Exploring the prospects of online deliberative forums extending the public sphere. Information Communication and Society, 4, 615-633, 2001.

E-GOVERNMENT IN EUROPE: re-booting the state / edited by Paul G. Nixon and Vassiliki N. Koutrakou. -- London : Routledge, 2007. ISBN 978-0-415-40186-9.

E-GOVERNMENT: TOWARDS ELECTRONIC DEMOCRACY: / International Conference, TCGOV 2005, Bolzano, Italy, March 2-4, 2005, Proceedings edited by Michael Böhlen, Johann Gamper, Wolfgang Polasek, Maria A. Wimmer.. -- Berlin Heidelberg : Springer-Verlag GmbH., 2005. ISBN 978-3-540-25016-6 .

FOUNTAIN, J. E. Building the virtual state: Information technology and institutional change.Washington,DC:Brookings Institution, 2001.

FRANKE-RUTA, G. Virtual Politics: How the Internet is Transforming Democracy. The American Prospect-Online , 14 (No. 9), A6-A8, 2003.

FRISSEN, V. A. J. The E-mancipation of the citizen and the future of e-government: Reflections on ICT and citizens’ participation. In A. Anttiroiko (Ed.)., Electronic government: Vol. 6., Concepts, methodologies, tools and applications (pp. 4070-4084). New York: Information Science Reference, 2008.

HABERMAS, J. (2000): Strukturální přeměna veřejnosti. Praha: Karolinum

HANDBOOK OF INTERNET POLITICS, Routledge, 2008.

CHADWIC, A. Bringing E-Democracy Back In: Why it Matters for Future Research on E-Governance, Social Science Computer Review; 21; 443, 2003.

CHADWICK, A., &MAY, C. Interaction between states and citizens in the age of the Internet: “E-government”in the United States, Britain and the European Union. Governance: International Journal of Policy, Administration and Institutions, 16, 271-300, 2003.

INGELHART, R. Culture shift in advanced industrial society. Princeton, NJ: Princeton University Press, 1990.

PIERRE, Lévy. Kyberkultura. Praha: Karolinum, 2001. ISBN 80-246-0109-5

RAMONET, Ignacio. Tyranie médií. Vydání první. Praha: Mladá fronta, 2003. ISBN 80-204-1037-6

ŠMAHEL, David; ŠTĚTKA, Václav. Nová média. Brno: Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, 2009.

TIMOTHY, Leary. Chaos a kyberkultura. Praha: Maťa, 1997. ISBN 80-86013-23-5
Předběžná náplň práce
Vývoj moderních informačních technologií přináší mnoho zajímavých změn v celé společnosti, od způsobů toku informací a jejich organizování a vyhledávání, až po komunikaci a běžný život obyčejných lidí. Tyto radikální změny se nemohou nedotknout politického systému, jeho fungování, toho jak otevřený je, jakým způsobem umožňuje zapojení veřejnosti a toho jakým způsobem dochází k samotné legitimizaci vládnutí. Nové možnosti, které přinesl rozvoj internetu a jeho vysoká penetrace ve společnosti tedy vyvolává poptávku po určitých změnách ve způsobech legitimizace zastupitelské demokracie.
Proces rozvoje E-governmentu, neboli elektronické státní správy se neustále rozvíjí a proměňuje, zatímco v počátcích šlo pouze o webové prezentace informací jednotlivých úřadů, či později o přechod na elektronickou komunikaci občanů s úřady a úřadů navzájem, tedy v podstatě jen o nezajímavé zjednodušení všemožných byrokratických procesů, v poslední době vzniká trend zprůhledňovat tyto procesy – například nedávné rozhodnutí britské vlády zveřejňovat detailní vyúčtování všech státních příjmů a výdajů.
Ke změnám tak dochází ve vnitřních a vnějších vztazích státní správy a obecních samospráv. Má diplomová práce se tedy bude zabývat studiem změn ve státních správách, a rozvojem nyní čím dál tím více populárního E-govrnmentu napříč evropskými státy. Nehodlám se věnovat ani tak vnitřním vztahům ve státní správě, tedy tzv. paperless office, který je v českém prostředí prezentován především datovými schránkami, můj záměrem je zaměřit se na ty aspekty E-governmentu, které otevírají státní správu veřejnosti, zprůhledňují její fungování a umožňují větší zapojení občanů do samotného rozhodování a zefektivňují potencionální kontrolu ze strany veřejnosti.
Cílem této práce bude sumarizovat odborné diskuse o změnách vztahu občana a státu, které jsou umožněny/zapříčiněny rozvojem informačních technologií. Zaměřím se tedy na debaty vedené o elektronické demokracii (e-democracy), elektronické státní správě a nových možnostech, které nabízí interaktivní a otevřená komunikace pomocí Informačních technologií. Jedním z významných bodů těchto debat je krize důvěry v politické instituce liberálních demokracií, projevující se nižší volební účastí, ztrátou víry v možnost politické změny a vlastní odpovědnosti za okolní dění. S tím jak se elektorát homogenizuje a ze stran se stávají tzv. kartelové strany, jak dochází k úbytku členských základen stran, tak se z občana stává spíše konzument politik a ne jejich aktivní spolutvůrce. Druhou stranou těchto debat jsou naděje na obnovení této důvěry vkládané v uplatnění informačních technologií. Otázkou tedy je, které z těchto změn zvyšují důvěru občanů v demokratické instituce a jejich víru ve vlastní aktivní roli v celém politickém systému, tedy aktivizaci a integraci občanů v boji o moc a účasti na výkonu státní moci a její kontrole.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK